Ateşin kızları! Kimi mühendis, kimi diyetisyen, kimi iktisatçı...

Ateşin kızları! Kimi mühendis, kimi diyetisyen, kimi iktisatçı...

Yalnızca İstanbul’un caddelerinde değil Türkiye’nin neresinde gereksinim olursa göreve koşan İstanbul İtfaiyesi’ne bu sene ilk defa kadın itfaiye erleri alındı.

Cansu Şahin 30 yaşında ve 3 senelik konutlu. İstanbul İtfaiyesi’nin açtığı imtihanlara Antalya’dan gelerek müracaat etmiş ve kazanmış. 5 aylık zorlu eğitimi üçüncü olarak bitirip İtfaiye Eğitim Merkezi’nde öğretmen olarak göreve başlamaya hak kazanmış. Büyük performans isteyen zorlu parkurlara güreş alıştırmanı olan eşi Kahraman Şahin’le beraber çalışmış. Eşi şu an Antalya’da kendisi ise İstanbul’da. Çocukluğunda itfaiyeci olmayı düşünmediğini belirten Cansu Tuna Şahin, Hürriyet’e şunları söyledi:

“İşimiz çok güç ama bir o kadar da cümbüşlü. Zira sporu çok hoşlanıyorum ve hareketli bir yapıya sahibim. Arama kurtarma etapları, koşmalı, sıçramalı, zıplamalı zorlayıcı eğitim güzelime gitti. Neşe aldım. Tam dostlarım büyük emek tükettik. Faciaların bütün merkezini olacağımızı öğreniyoruz. Ama ellerimiz, gözlerimiz sevgiye, mucizeye ve kurtuluşa hem şahit hem vesile olacak. Herkes gibi ben de bir çocuğum olsun istiyorum. Ama önümüzdeki sürece bakıp çocuk tasarılamamızı ona göre yapacağız.”

Ateşin kızları Kimi mühendis, kimi diyetisyen, kimi iktisatçı...

PARKURLARA KÖYDE ÇALIŞIP GELDİM

Güzide Sağırdak ise 9 Eylül Üniversitesi mezunu bir iktisatçı. Denizli’de yaşayan ailesi çiftçilik yapıyor. “Balyozla vurmayı babamı bildim” diye anlatıyor Güzide gülerek ve ilave ediyor: “KPSS imtihanlarına girdim ve bir hayli iş müracaatında bulundum. Sonra internette itfaiye alımını görünce danıştım. Parkura da köyde çalıştım. Eğitim programında tekerlek ve balyoz vurma vardı. Evvel parkuru öğrendim. 5 kilo gerekliydi. Babam buldu getirdi. Nasıl vurmam gerektiğini söyleyip beni günlerce çalıştırdı. Köyde az çok da öğreniyordum bu işleri. Hortum nasıl yakalanır, traktörle ilaç atarken babam göstermişti.”

3 YAŞINDAKİ KIZIMI EŞİME EMANET ETTİM

Sema Gül Karagüzel ise ilkyardım ve acil eğitimi kısmından mezun olmuş. İklim Sare ismindeki 3 yaşındaki kızını eşine emanet edip katılmış eğitimlere. Şimdi de Beşiktaş Belediyesi’nde zabıta olan eşiyle ayrı vardiyalarda görev yapacak. Gideceği hadiselerde kadınlar ve çocuklara dayanak edeceği için çok mutlu olduğunu anlatıyor.
Ateşin kızları Kimi mühendis, kimi diyetisyen, kimi iktisatçı...
DİYETİSYENLİKTEN ALEVLERİN ARASINA

Nurdan Nalçalar ise diyetisyenliği vazgeçip itfaiyeci olmuş. İki yaşındaki kızı Aysun en büyük sponsorlarından. İlk zamanlar yangına gidebilir miyim diye korktuğunu anlatan Nurdan Nalçalar, şimdi ise göreve gitmek için can atıyor. Eğitimlerde önceliğin kendilerini gözetmek olduğunun öğretildiğini anlatıyor uzun uzun.

BENDE TRABZON İNADI VAR

Nurcan Değirmenci itfaiyeci olmak için Trabzon’dan İstanbul’a gelmiş bir inşaat mühendisi. Akçaabat’ta yaşarken itfaiyeci olmak için müracaat ettiğini ve galibiyetli olduğunu söylüyor şerefle. Ancak eğitimler değil, 4 kardeşi ile anne ve babasını ikna etmekte zorlandığını şöyle anlatıyor: “Babam gelmemi istemedi. Kardeşlerime de ablalık yapıyordum ama bende Trabzon inadı var. Şimdi ise çok mutlular. Yargıları tamamen değişti. Köyde fındık toplarken kendimi itfaiyeci olarak buldum.”

MEKTEPLİ İTFAİYECİYİM HAYALİME KAVUŞTUM

25 yaşındaki Dilara Karabulut ise hem lisede hem de üniversitede itfaiyecilik eğitimi almış. Hayallerine kavuştuğunu söyleyen Dilara Karabulut, “Bütün olmak istediğim yerdeyim. Ailem hep destek ver. 5 sene süresince beklediğim için, bana’yapma, vazgeç, boşver, bırak, başka işlere odaklan’ gibi bir sürü söylemleri oldu. Bu işi rafa kaldırdım ama asla silmedim. En sonunda da indirdim raftan, şimdi buradayım. İleride bir çocuğum olursa, benimle onur dinleyeceğini düşünüyorum” dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Şoke eden atak! Kim düğmeye bastı... Dünya alarma geçti...Kiralama yöntemine yeşil ışık... Müteahhitlerin de gündeminde 'fren' varArtış mercek altında... Yumurta maliyetleri resmen kanatlandı!