Atina o vicdansız yasayı kabul etti

Atina o vicdansız yasayı kabul etti

Yunan Meclisi tepki sürükleyen muhacir kanununu kabul etti. Mültecilerin iadesinin süratlendirilmesini öngören yasa, izinsiz sığınmacı kurtaran Sivil Toplum Kuruluşu’ya da ceza getiriyor.

Yunanistan’da meclis, Avrupa Konseyi ve BM Sığınmacılar Komiserliği’nin yoğun tepkilerine aldırmadan, yeni muhacir kanunu tasarısını onayladı.

SINIRDIŞI HIZLANACAK

Yeni yasa, hem sığınma müracaatları yalanlanan mültecilerin Türkiye’ye iadelerini beklemeden sınırdışı edilmelerini, hem de sivil toplum teşkilatlarının, Yunan Sahil Güvenlik Teşkilatı’ndan izin almadan kurtarma harekâtları yapamayacaklarını öngörüyor. Yasa uyarınca, sığınma arzları kabul edilmeyen mülteciler, “geri iade edilecek bireyler” statüsünden çıkarılarak “sınırdışı edilecek bireyler” statüsüne dahil edildi. Mülteciler,  sığınma arzları yalanlandığında şipşak sınırdışı edilecekler.

Sivil Toplum Kuruluşu’LARA CEZA GELDİ

Arzları yalanlanan, kaçma kuşkusu bulunan mülteciler sınırdışı edilinceye kadar nezaretinde yakalanacak. Yeni kanunun 40’ncı maddesi ise Yunan Sahil Güvenlik Teşkilatı’ndan izin almadan, kurtarma harekâtları tertip eden sivil toplum teşkilatlarına bir seneye kadar mapus ve 6 bin Euro’ya kadar para cezası öngörüyor. BM Yüksek Sığınmacılar Komiserliği, karar hakkında “Derin evham dinliyoruz” diye açıklama yaparken, muhalefet yanlısı Efsyn gazetesi “Hükümet kabalık yolunu seçti. Yunanistan ile Avrupa hukuku arasındaki mesafe daha da gelişti” diye yazdı.

: İlginize Sürükleyebilir Rengini yitiren şehir! Kupkuru bir hayatın fotoğrafı...Aşısı yok... İlk kurban 12 yaşında! Korona bitmeden yeni salgın41 şehir ve KKTC'de dev harekât! 214 nezaret kararı