Atina’da ‘iHA kıskacı’ korkusu

Atina’da ‘iHA kıskacı’ korkusu

Yunan Korunma Bakanlığı, Türkiye’nin, insansız hava vasıtayı İHA üsleri sayesinde Yunanistan’ı kıskaca almasından evham ediyor.

HAFTALIK Yunan Real News gazetesine göre Yunan Korunma Bakanlığı, Türkiye’nin, İHA üsleri sayesinde Yunanistan’ın çevresinde bir çember oluşturma tasarısına karşı alabileceği temkinleri inceliyor. Türk İHA’larının Çeşme, Dalaman, KKTC’de Geçitkale ve Libya’dan sonra, şimdi de muhtemelen Arnavutluk’a konuşlanacağını belirten gazete, bu ülkenin 8.2 milyon Euro karşılığında 3 adet İHA satın almayı düşündüğünü yazdı. Real News haberinde “Bazı askeri etraflar, Türkiye’nin İHA’ları sayesinde Yunanistan’ı izlemesi için Arnavutluk’u bir uydu gibi kullanabileceği evhamını dile getiriyorlar. Arnavutluk neden İHA satın almak istiyor? Rastgele bir ülkeden tehdit mi görüyor? Yoksa rastgele bir ülkeyi gözetlemek mi istiyor? Yunanistan ve İtalya, NATO ismine, Arnavutluk’un hava sahasının himayesini üstlenmiş vaziyette. Bu da, Arnavutluk hava sahasına rastgele bir ihlal halinde, Yunan savaş uçaklarının zorunlu tespit ve taciz operasyonunu yapacakları anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

20 TEMMUZ KAYGISI

Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Barış ve Hürlük Bayramı merasimlerine katılmak üzere KKTC’ye yapacağı ziyaret ile alakalı Atina’daki endişeler doruğa çıktı. To Vima gazetesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ziyareti sırasında yapacağı açıklamalar hakkında şu varsayımlar yürütüldü:

Maraş kentinin askeri bölge statüsünü kaldırarak, mal sahibi Rumları, duruşma Taşınmaz Mülk Kurulu yoluyla, Türk yönetimi altında konutlarına dönmelerine çağırabilir.

Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin, Kıbrıs sarihlerinde yaptığı sismik araştırmalarda doğalgaz rezervleri bulunduğunu ve sondaj çalışmalarının başlayacağını söyleyebilir.

KKTC’de silahlı insansız hava vasıtayı SİHA üssü kurulacağını duyuru edebilir.

Bazı Yunan haber sitelerinde ise Erdoğan’ın, ilk safhada Maraş’ın yalnızca yüzde 3’lük kısmının “kaptan bölge” duyuru edilerek, askeri bölge statüsünün kaldırılacağını açıklayacağı öne sürüldü. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, geçtiğimiz günlerde Erdoğan’ın KKTC ziyaretini “dönüm noktası” saydığını belirterek, “Önümüzde, bölgede gerginliğin seviyesini ölçeceğimiz, Türkiye’nin beynelmilel hukuk ve deniz hukuku kaidelerine uyup uymadığını göreceğimiz dönüm noktası bir tarih var. Bu tarih de 20 Temmuz. Ne olacak? Göreceğiz” demişti.

‘ANMA MERASİMLERİ’

20 Temmuz’da KKTC’de Barış ve Hürlük Bayramı 1974 Türk Barış Operasyonu’nın 47’nci yıldönümü kutlanırken, Rum kesiminde “anma merasimleri” tertip edilecek. Bu merasimlere, Yunan Korunma Bakanı Nikos Panayiotopulos ve Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un katılmaları bekleniyor. Yunan Dışişleri Bakanı Dendias ise kesin tarih henüz açıklanmamakla beraber, temmuz ayı içinde Kıbrıs Rum kesimine gidecek.