Atina’dan Meriç hamlesi... Sınıra 15 km menzilli radar

Atina’dan Meriç hamlesi... Sınıra 15 km menzilli radar

Yunan hükümeti, sınırın Türkiye tarafını izlemek amacıyla Meriç hududuna erimi 15 kilometreye kadar uzanan radar ve kamera sistemleri monte edecek.

Yunanistan, Türkiye’yi gerçek vakitli izleyebilmek için Meriç sınırına 3.5-15 kilometre (kilometre) erimli 11 adet çağdaş kamera ve radar yerleştirecek. Muhtemel bir mülteci akınına karşı alınan önlemler çerçevesinde, 2019 sonlarında Yunan firmalarına sipariş edilen kamera ve radarlar, kontrat gereği haziran başına kadar Meriç sınırına yerleştirilmiş olacak. Bazılarının Türkiye’yi 15 kilometre derinliğe kadar gerçek vakitte izleyebileceği belirtilen 11 radar ve kameraların yerleştirileceği metal direklerin dikilmesi için ihtiyaç duyulan beton dökme çalışmaları bitirdi.

2.3 KİLOMETRE DUVAR

Yeniden Meriç sınırında toplam 26.5 kilometre uzunluğunda ve takriben 4.5 metre yüksekliğinde çelik parmaklıklı duvarın inşası da sürüyor. Fiyatı 63 milyon Euro olarak hesaplanan duvarın, 2.3 kilometrelik bölümünün inşası bitirdi. 12 kilometrelik bölümde ise beton dökme çalışmalarının son evresine gelindi. Aynı zamanda, Pazarkule’nin karşısında bulunan Kastanies yakınındaki Karaağaç mevkiinde 2012 seneninde yapılan 12.5 kilometre uzunluğundaki tel örgünün yüksekliği de 4 metreden 5 metreye çıkarıldı.

SAĞIRLIĞA SEBEP OLAN ALET

Yunan Polis Örgütü (ELAS) ayrı olarak, ihtiyaç duyulan görüldüğünde gayri muntazam muhacirlere karşı kullanmak üzere, 2 adet gezici LRAD’yi (Uzun Erimli Akustik) sınır yakınındaki Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrinde hazır bulunduruyor. LRAD aletinden çıkan ses dalgaları 2 kilometreye kadar dağılabiliyor. Desibelin yüksek tutulması ise kalıcı sağırlığa kapı aralayabiliyor.

DÖRT KARAKOL

Meriç bölgesindeki 4 karakola (Sofulu, Farecik, Demoteka ve Tihero) radar ve kameralardan alınacak bilgi ve görüntülerin aktarılacağı aletler gönderildi. Karakollara gönderilen aletlerin benzerlerinin, Dedeağaç havaalanına yerleştirilmesi de tasarılanıyor. Fiyatı 15 milyon Euro’yu bulan kamera ve radarların finansmanı, Avrupa Birliği tarafından karşılandı. Kathimerine gazetesine göre, mevzubahis radar ve kameralar yerleştirildiğinde Meriç’te Türk topraklarından 3.5-15 kilometre derinliğe kadar, rastgele bir hareketlilik hatıranda saptayabilecek. Meriç hududunun Yunan tarafında hali hazırda Kastanyes ve Yeni Bosna (Nea Vissa) mevkilerinde, kısa erimli ve daha önceki model 25 adet kamera bulunuyor.