AVM’ler pandemi öncesine döndü

AVM’ler pandemi öncesine döndü

AVM’ler bayram evveli ziyaretçi akınına uğradı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği AYD İdare Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş hem günlük ziyaretçi hem de ciro olarak pandemi…

Bayram evveli yurttaşların en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında AVM’ler geldi. Gerek bayram alışverişi gerekse uzun bayram tatili evveli lüzumlarını gidermek isteyen yurttaşlar soluğu AVM’lerde aldı. Ziyaretçi rakamı olarak değerlendirildiğinde pandemi evveli yarıyıla dönülerek 6 milyon ziyaretçiye erişildi.

: İlginize Sürükleyebilir 'Olay rakamı çoğalıyor' deyip uyardı! Sağlık Bakanı Koca'dan bayram açıklamasıBeyin-omurilik akışkanında bulundu... Kâbus: Vefat oranı yüzde 80!Beykoz'da yurttaş başkaldırıda! İstila ettiler: Ağaçlarda, konutların duvarlarında dahi var

PANDEMİ EVVELİNE DÖNÜLDÜ

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği AYD İdare Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş mevzu hakkında yaptığı değerlendirmede, “2019 ile mukayese ettiğimizde hemen hemen aynı sayılara geldiğimizi söyleyebiliriz.” dedi.

Günlük 6 milyon ziyaretçiye erişildiğini belirten Hüseyin Altaş, “Ciroda da aynı seviyeleri yakaladık. Hatta çocuk giyim, kadın giyim ve kozmetik gibi sektörlerde daha da üzerine çıktık diyebiliriz. Teknolojik mahsulleri çok fazla çoğalmıştı, o tarafta azıcık yavaşlama görüyoruz. Yemek-içme kısımlarının sarih alanlarında da 2019 senesinde 100 TL olan ciro, bugün için 120 TL’ye çıkmış vaziyette. Genel olarak iyi vaziyetteyiz. Aşılamanın aynı süratle devam etmesini ve bir daha kapanmanın olmamasını diliyoruz.” açıklamasında bulundu.

AVM’ler pandemi öncesine döndü

AVM'LER BAYRAMDA SARİH MI?

Öte yandan Altaş, AVM'lerin bayramın birinci günü saat 13'e kadar kapalı olacağını öteki günler ise klasik mesai saatleri olan 10.00-22.00 saatleri arasında sarih olacağına sözlerine ilave etti.

"TEMMUZ DAHA HAREKETLİ GEÇİYOR"

Birleşmiş Markalar Derneği BMD Başkanı Sinan Öncel de hurriyet.com.tr'ye yaptığı değerlendirmede temmuz ayının haziran ayından daha hareketli geçtiğini belirtti. Satışların iyi gittiğini söyleyen Öncel, pandeminin izlerinin silinmesi için ise henüz erken olduğunu vurguladı.

AVM’ler pandemi öncesine döndü

Öncel şu ifadeleri kullanı:

Haziran ayında yaptığımız anketimizde abonelerimizin yüzde 70'inin 2019 sayılarını geçtiğini görmüştük. Yüzde 20'si ise 2019 sayılarının yüzde 150 üzerine çıkmıştı. Temmuz, haziran ayına göre çok daha hareketli geçiyor. Temmuzda herhalde abonelerimizin yarısı 2019 sayılarının yüzde 150 üzerine çıkacak.

"BORÇLAR DA YÜKSELDİ"

İşler şu an iyi gidiyor ancak perakende sektöründe borçlar da yükseldi. Geçen seneye oranla kulanılan kredi ölçüsünde yüzde 30 çoğalış var. Bu hareketliliğin ağustos ayında da böyle devam etmesini umut ediyoruz. İşlerin iyi gitmesi, turislerin gelmesi çok büyük moral oldu. Ancak dediğim gibi çok fazla kredi kullanıldı. İyi geçen havaları perakende sektörünün efor toplayacağı yarıyıl olarak belirliyorum.

"16-17 MİLYAR TL SÜRPRİZ OLMAZ"

Haziran kapanmasının hemen arttan çok süratli bir alıveriş dalgası ile karşılaştık. Temmuz ayı ise haziran ayından çok daha iyi oldu.

Delta varyantı negatifliği olasılığını göz önünde tutarak bu alışveriş süratinin devam ettiğini öngörürsek insanlarda büyük bir tüketme meyli var. Yalnızca kredi kartı ile bu yıl yapılan tüketmenin 15 milyar TL olmasını bekliyoruz. 16-17 milyar TL seviyesi de bizim için sürpriz olmaz.

'AŞI OLMAYANA KISITLAMA' HAKKINDA NE DEMİŞTİ?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş aşı olmayanlara kısıtlama müzakereleri hakkında daha evvel hurriyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunmuştu. Altaş şu ifadeleri kullanmıştı:

'Aşı olmayanları almıyoruz’ demek yanlış bir karar olur. Bu şahsın anayasal haklarına da ters. Ancak aşı olanlara pozitif ayrımcılık yapılması doğrultusunda bir karar çıkabilir.

Misalin AVM'lere herkes HES kodu ile giriyor. Aşı olan yurttaşlardan bu kod arz edilmeyerek kolaylık sağlanabilir. Bunun gibi bir pozitif ayrımcılık yapılabilir ancak 'aşı olmayanları almıyoruz' demek doğru olmaz. Ben sarihçesi böyle bir kararın sektör için değil de beynelmilel uçuşlar için alınabileceğini düşünüyorum.

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın