Avrupa günlerdir kavruluyor... Aşırı sıcaklar Türkiye'ye gelecek mi? Prof. Dr. Şen tarih verdi

Avrupa günlerdir kavruluyor... Aşırı sıcaklar Türkiye'ye gelecek mi? Prof. Dr. Şen tarih verdi

Avrupa günlerdir kavurucu sıcakların tesiri altında... Portekiz ve Fransa’da 40 derece üstü sıcaklıklar nedeniyle orman yangınları devam ederken, İngiltere’de ilk kez azami ihtar olan ‘kırmızı ihtar’

Avrupa günlerdir kavurucu sıcakların tesiri altında. Sıcakla beraber Fransa, İspanya ve Portekiz’de çıkan Orman Yangınları ile çaba sürüyor. Portekiz ve Fransa’da 40 derece üstü sıcaklıklar nedeniyle orman yangınları devam ederken, İngiltere’de ilk kez azami ihtar olan ‘kırmızı ihtar’ yayınlandı. Portekiz’de perşembe günü 47 derece sıcaklık kaydolundu, Fransa’nın güneyinde ise sıcaklığın 40 dereceyi bulacağı ifade edildi.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından fazla sıcak hava dalgasına ait bir ileti paylaştı. Prof. Dr. Şen, "İngiltere kırmızı alarm verdi. Türkiye bu sıcak hava dalgasından bu günlerde etkilenmeyecek. Önümüzdeki Çarşamba günü sıcak hava dalgası Avrupa'dan güney-doğu Avrupa'ya kayması bekleniyor. Dolayısıyla Türkiye önümüzdeki cuma gününden itibaren sıcak hava dalgasından etkilenecek" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE ARTIK AKDENİZ İKLİMİNDE DEĞİL, KURAK İKLİMDE"

Prof. Dr. Şen, CNN TÜRK canlı yayınında ise "Avrupa sıcak hava dalgası altında. Önümüzdeki günlerde İngiltere'de de bu sıcak hava dalgası karar sürecek. İlk kere onlar da kırmızı alarm verdiler. Bu natürel afet anlamına geliyor. Daha sıcak hava dalgasının ilk günleri. 2013'teki dalgadan daha güçlü gibi geliyor. 45.9 derece ölçülmüş. Bu ehemmiyetli bir rekor. Salı gününe kadar devam edecek. Ehemmiyetli sağlık meselelerini birliktesi getirecek. Bizi şu anda etkilemeyecek. Cumaya kadar etkilemeyecek. Biz kıyısından köşesinden kısmetimizi alacağız. Cuma günü etkilenmeye başlayacağız. Muğla Valisi'nin yaptığı ikaz çok ehemmiyetli bir ikaz. Orman yangınları açısından çok riskli. Önümüzdeki hafta hem sıhhatimiz açısından hem de orman yangınları açısından dikkat edeceğiz. Ne kadar süreceğine bakacağız. En azından 2-3 gün sürecek gibi gözüküyor. 5 gün sürerse sıcak hava dalgası denir buna. İstanbul bugün 32 derece etrafında. Bu sıcak hava dalgaları canımızı sıkacak gibi gözüküyor. Artık ezberimizdeki Türkiye iklimini usumuzdan çıkaralım. Artık Türkiye Akdeniz ikliminde değil, kurak iklimde. Artık biz iki mevsimlik bir iklime gidiyoruz" dedi.

FRANSA’DA 11 BİN TAHLİYE

Fransa’nın güneybatısındaki Bordeaux bölgesinde 5 gündür süren yangınlar sebebiyle 11 binden fazla şahıs tahliye edildi. Güçlü esintiler ve kuru hava, çam ormanlarında çıkan yangını hakimiyet altına almaya çalışan Fransız itfaiyecilerin işini bir hayli güçleştiriyor. Fransa meteoroloji yetkilileri, hafta sonu Akdeniz kıyılarında 36 ila 40 derece sıcaklık beklendiğini açıkladı. Ülkede 7 bin hektardan fazla ormanlık alanın kül olduğu belirtildi.

Avrupa günlerdir kavruluyor... Aşırı sıcaklar Türkiyeye gelecek mi Prof. Dr. Şen tarih verdi

PORTEKİZ’DE UÇAK DÜŞTÜ

Portekiz’de de Sıcak hava dalgası nedeniyle orman yangınlarıyla çaba sürüyor. Ülkenin kuzeyindeki Pinhao kentinde ise evvelki gün 47 derece rekor sıcaklık kaydolundu. Portekiz meteoroloji yetkilileri, bir evvelki rekorun 23 Temmuz 1995 tarihinde, 46.5 derece olduğunu belirtti. Kuzeydeki Vila Nova de Foz Coa’da bir yangın söndürme uçağının düşmesi neticeyi kaptan yaşamını kaybetti.

İSPANYA’DA TEHLİKE

İspanya meteoroloji yetkilileri, hafta başından itibaren ülkede sıcaklıkların düşmeye başlayacağını ancak Katalonya kıyılarında, yarımadanın güneydoğusunda ve La Coruna’da 35 ila 36 derece, Guadiana ve Mino de Orense vadilerinde ise 44 derecenin üzerinde sıcaklık beklendiği mevzusunda uyardı.

Avrupa günlerdir kavruluyor... Aşırı sıcaklar Türkiyeye gelecek mi Prof. Dr. Şen tarih verdi

İNGİLTERE’DE BİR İLK

İngiltere meteoroloji yetkilileri, ülkede sıcaklıkların 40 dereceye erişeceğini belirterek ülkenin iç bölgelerinde ilk kere azami ihtar olan ‘kırmızı ihtar’ yayınladı. Buna göre, demiryollarında sürat kısıtlamaları, mekteplerin erken kapanması ve sağlık kurumu buluşmalarının iptallerinin mevzubahisi olduğu belirtildi. Asfalt yollarda erimenin önüne geçebilmek için kum serpilmesinin tasarlandığı da duyuruldu.

HAVALAR NEDEN BU KADAR SICAK?

İngiliz Daily Mail gazetesi, ülkeyi etkileyen sıcak hava dalgasında ‘Azor yüksek tazyikine’ işaret etti. Uzmanlar yellerin Kuzey Afrika ve Sahra Çölü’nden kuzeye sıcak hava taşıdığını belirtiyor. İklim farklılığı sebebiyle sıcak daha kuzeye tanışabiliyor.