Avrupa İlaç Ajansı Çin aşısının ön değerlendirme sürecini başlattı

Avrupa İlaç Ajansı Çin aşısının ön değerlendirme sürecini başlattı

Avrupa İlaç Ajansı, Türkiye'de de kullanılan Çin aşısının ön değerlendirme sürecini başlattı.

Avrupa Birliği'nin AB ilaç tertip edicisi Avrupa İlaç Ajansı EMA, Çin'in Sinovac işletmesi tarafından yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı geliştirilen ve Türkiye'de kullanılan aşının ön değerlendirme sürecini başlattı.

EMA'dan yapılan açıklamada, "İnaktif Kovid-19 Aşısı Vero Cell" için ön değerlendirmeye başlama kararının laboratuvar ve muayenehane çalışmalardan elde edilen ilk neticelere katlanarak alındığı belirtildi. İlk neticelerde aşının Kovid-19 hastalığına neden olan virüse karşı antikor ürettiğinin görüldüğü bildirildi.

Ajans, aşıyla alakalı bilgiler geldikçe değerlendirmesini sürdürecek. Aşının AB'de kullanım onayı emeliyle resmi müracaat için yeterli ispat elde edilene kadar değerlendirme süreci devam edecek. Bu süreçte aşının faallik, güvenlik ve nitelik mevzularında AB'nin standartlarına uyup uymadığı değerlendirilecek.

EMA yetkilileri, değerlendirmenin ne kadar süreceği mevzusunda bilgi vermedi. Ancak EMA, ön değerlendirme süreci sayesinde işletme tarafından pazar onayı müracaatı yapıldığında bayağıdan çok daha kısa müddette karar alabiliyor.

Daha evvel onay verdiği aşıları da ön değerlendirme sürecinden geçiren EMA'nın şu anda ön değerlendirmesine devam ettiği aşılar Curevac, Novavax, Sputnik V.

Bunlara Çin'in Sinovac işletmesinin aşısı da ilave edilmiş oldu.

Daha evvel BioNTech-Pfizer, AstraZeneca, Moderna ve Johnson and Johnson aşılarına AB'de kullanım onayı verilmişti.