Avrupa İlaç Ajansı Sinovac’ı inceliyor

Avrupa İlaç Ajansı Sinovac’ı inceliyor

Avrupa İlaç Ajansı, Sinovac aşısının kullanım onayına ait ön değerlendirme sürecini başlattı. Sürecin pozitif sonuçlanması, Türk yurttaşlarının AB ülkelerine seyahatini basitleştirebilir.

COVID-19 aşılarının Avrupa Birliği’nde AB kullanılabilmesi için onayı koşul olan Avrupa İlaç Ajansı EMA, Türkiye’yi de çok yakından ilgilendiren bir süreç başlattı. EMA, Çin’in Sinovac işletmesi tarafından geliştirilen ve Türkiye’de de yaygın biçimde kullanılan koronavirüsle çaba emelli aşı için ön değerlendirme sürecini devreye soktu. Sürecin pozitif sonuçlanması halinde bunun özellikle Türk yurttaşlarının AB ülkelerine seyahatleriyle iletişimli ciddi bir gevşeme yaratma potansiyeli var.

TAKVİM MUHAKKAK DEĞİL

EMA’nın alakalı kurulu, laboratuvar ve muayenehane çalışmalardan elde edilen ilk bilgiler ışığında süreci başlattı. Bilgiler geldikçe değerlendirmeyi ilerletecek olan komitenin yeterli bilgi bir araya geldiği kararına varması halinde Sinovac işletmesi, EMA’ya resmi müracaatta bulunabilecek. Mümkün bir resmi müracaatın ardından EMA’nın görüşünü ne zaman açıklayacağına ait net bir takvim yok.

SEYAHATTE AŞI ŞARTI

Şu ana kadar BioNTech-Pfizer, AstraZeneca, Moderna ve Johnson&Johnson aşılarının AB’de kullanılmasına onay veren EMA; Curevac, Novavax ve Sputnik V aşıları için ön değerlendirmeyi sürdürüyor. AB, haziran sonuna kadar devreye sokmayı tasarladığı ‘aşı pasaportu’ uygulamasında EMA onaylı aşılara öncelik veriyor. AB Kurulu’nun, aşı olmuş üçüncü ülke yurttaşlarının AB’ye yapacakları lüzumlu olmayan seyahatlere izin verilmesi teklifinde de EMA onaylı aşılar otomatik kabul görecek.