Avrupa kavruluyor

Avrupa kavruluyor

İklim farklılığının tesirleri giderek daha sezilir olurken Avrupa, mevsim klasikleri üzerinde izleyen hava sıcaklıklarıyla kavruluyor.

Özellikle Avrupa’nın batı kesiminde, rekor hava sıcaklıkları kaydolundu. Dün termometreler Madrid ve Paris’te 38, Frankfurt’ta 37 dereceleri gösterdi. Almanya’da azami 40 derecede ölçülen sıcaklık, Fransa’da 42 derecelere kadar çıktı. Fransa’nın bazı bölgelerinde çiftçiler, sabah 11.30’a kadar çalışıp, işlerine akşam saatlerinde devam ettiklerini bildirdi. Uzmanlar, özellikle hasta ve yaşlıları, sıcaklığın yoğun olduğu öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamaları mevzusunda uyardı.

İSPANYA’DA YANGINLAR

Son 20 senenin en sıcak haziran ayının geçirildiği İspanya’da bir haftadır tesirli olan sıcaklıklar, Sevilya, Kurtuba gibi ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesindeki bazı yerlerde 44, başşehir Madrid’de 41 santigrat dereceye kadar çıktı. Avrupalılar bir yandan da sıcakların tetiklediği orman yangınlarıyla gayret etmeye çalışıyor.

14 KÖYE TAHLİYE

İspanya’da sıcak havanın tesiriyle hafta başından bu yana 16 bölgede orman yangını çıktı ve bazı spor faallikleri ertelendi. Ülkenin kuzeybatısındaki Sierra de la Culebra bölgesinde, şimdiye kadar 20 bin hektarlık alanın küle döndüğü belirtildi. Alevlerden kaçan suratlarca insan konutlarını terk etti, 14 köy yangınlar sebebiyle tahliye edildi. Katalonya bölgesinde de bölgesel olarak çıkan yangınlar hakimiyet altına alınmaya çalışılıyor.