Avrupa kavuruluyor! 'Sessiz katil artık aramızda...'

Avrupa kavuruluyor! 'Sessiz katil artık aramızda...'

Dünya iklim krizinin acı neticeleri ile bu sene kerelerce kere surat surata geldi. Avrupa'ya yayılan sıcak hava dalgası Portekiz, Fransa ve İspanya'da orman yangınlarını körüklemeye devam ederken, İngiltere

Yaz aylarının gelmesi ile sıcak hava dalgasına boğulan Avrupa, dünyanın dört bir köşesindeki değişik ülkelerde başlayan orman yangınları, buzulların erimesi, mevsim dışı hava olayları... İklim krizi kendini tüm dünyaya derinden sezdirmeye başladı.

Bu sene Amerika Birleşik Devletleri’nin Montana eyaletinde şiddetli yağmur ve karların erimesi neticeyi su baskın faciayı alana kazançken Meksika’nın Monterrey taraflarında kuraklık nedeniyle haftalarca süren susuzluk yaşandı. Norveç’in Kutup kenti Tromso’da rekor sıcaklıklar hissedilirken Asya’da yer yer sıcaklığa bağlı kuraklık alana geldi. 

2050 SENARYOSU İLE KORKUTAN EŞLİK PANİĞE NEDEN OLDU

İngiltere Meteoroloji Kurumu'ndaki MET meteorologlar 2 sene evvel 2050 senesinde hava sıcaklıklarının nasıl olacağına dair hipotezlerini yayınlamıştı. Önümüzdeki 30 sene içerisinde beklenenlere dikkat toplamak için yapılan hipotezlerin İngiltere'nin bu haftaki hava gidişatı ile eşliği paniğe neden oldu.

Görünen o ki Met Büroyu'nin kabus senaryosu olarak sunduğu varsayımsal hava gidişatı beklenenden çok daha erken reelleşecek.

Avrupa kavruluyor... Sessiz katil artık aramızda
Columbia Üniversitesi'nden bilim insanı Simon Lee, 2050 hipotezi ile İngiltere'deki hava gidişatı arasındaki sansasyonel eşliğe dikkat çekti.

SUSKUN KATİL ARAMIZDA

Washington Üniversitesi'nde iklim ve sağlık analisti Kristie Ebi ölümcül sıcak dalgasının insanlar için aciliyet duygusu uyandırmadığını ancak "suskun bir katil" olduğunun altını çiziyor.

Ebi CNN'e verdiği beyanatta, "Dışarısı sıcak olduğunda insanlar insanlar başlarına gelebilecek yüksek tehlikeleri düşünmüyorlar. İklim krizi hayatımızı şimdiden etkiliyor ve en korunmasız olanları vuruyor." ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE İLK KERE KIRMIZI ALARM VERDİ

Sıcak hava dalgasının en çok etkilediği ülkelerden biri olan İngiltere'nin önümüzdeki hafta 40 dereceyi göreöğreneceği düşünülüyor. Gizeme dışı sıcak hava dalgası için alarm haline geçen hükümet ilk kere 'kırmızı alarm' yayınladı.

Birleşik Kraliyet Sağlık Güvenliği Ajansı UKHSA, Meteoroloji Büroyu'nin hava sıcaklıklarıyla alakalı verdiği ihtarı "milli bir acil gidişat" olarak nitelendirdi. Fazla sıcak havanın sağlık ve sosyal bakım sistemini etkileyebileceğine dikkat çekilirken sıcak hava sebebiyle yalnızca tehlike gruplarında olan insanların değil, aynı zamanda sağlıklı insanların da hastalık ve hayati risk tehlikesiyle karşılaşabileceği belirtildi.

Avrupa kavruluyor... Sessiz katil artık aramızda
"İKLİM FARKLILIĞI ARTIK BİZİMLE"

Meteoroloji Büroyu Sözcüsü Grahame Madge, yüksek sıcaklık ihtarını "potansiyel olarak çok ciddi bir gidişat" olarak nitelendirdi. Madge, pazartesi ve salı günü sıcaklıkların 40 dereceye erişmesinin "tarihi" bir an olacağını söyledi. Madge ayrıca, "40 dereceye erişirsek bu iklim farklılığının artık bizimle olduğunu gösteriyor. Bu gibi gidişatlar, iklim farklılığı sebebiyle çok daha olası hale geliyor" dedi.

2022 HAZİRAN AYI ALTINCI EN SICAK AY

Amerika Birleşik Devletleri Milli Okyanus ve Atmosfer Dairesi'nin NOAA aylık küresel iklim raporuna göre Haziran 2022’de vasati küresel yüzey kara ve okyanus sıcaklığı, 20. asır ortalamasının 0.87 derece üzerinde hakikatleşti. 1880’den itibaren yakalanan kayıtlara göre Haziran 2022, altıncı en sıcak ay oldu.

BUZULLAR REKORA YAKIN KÜÇÜLDÜ

Haziran ayında Kutup buzullarında ciddi bir erime alana gelerek rekor seviyeye yakın küçüldü. Antarktika sularındaki buzullar eriyerek ortalamanın altında kaldığı ifade edilirken Kuzey kutbundaki buzullarının da sıcaklık nedeniyle ortalamanın altında erdiği kaydedildi.

Avrupa kavruluyor... Sessiz katil artık aramızda
AVRUPA ORMAN YANGINLARI İLE BOĞUŞUYOR

Avrupa'ya yayılan sıcak hava dalgası Temmuz ayında da Portekiz, Fransa ve İspanya'da orman yangınlarını körüklemeye devam etti.

Portekiz'de takribî 3 bin 500 itfaiyeci, düzinelerce orman yangınıyla gayret ederken yangınların hakimiyet altına alınamaması nedeniyle Portekiz, acil takviye için AB Sivil Koruma Mekanizmasını etkinleştirdi.

İspanya'nın popüler tatil beldesi Malaga yakınlarında hakimiyet edilemeyen alevler yakındaki Alhaurin de la Torre ve Alhaurin el Grande kasabalarına doğru ilerlerken binden fazla birey tahliye edildi.

Avrupa Komiteyi, 10 Temmuz itibariyle İspanya'da bulunan rescEU filosundan 2 Canadair yangın söndürme uçağını seferber etti.

Avrupa kavruluyor... Sessiz katil artık aramızda
FRANSA'DA KIYAMET GÖRÜNTÜLERİ

Fransa'nın Gironde kentinde Perşembe günü çıkan iki yangına 1000 itfaiyeci müdahaleye devam ediyor. Konutlar, golf sahaları, iş yerleri ve lüks villalar da dahil olmak üzere önlerine çıkan her şeyi yok ederek ilerleyen yangından gelen görüntüler Batı medyasında 'kıyamet görüntüleri' olarak yayınlanıyor.

İtalya'nın Po nehri ise 70 senenin en makûs kuraklığın sebebi ile kurudu.