Avrupa niye sele teslim oldu

Avrupa niye sele teslim oldu

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Almanya ve Belçika’da yaşanan yüzyılın su baskın trajedisinin yol açtığı 150’den fazla can kaybı ve tahribin ardından kamuoyu ‘Niçin böyle oldu’ sualinin cevabını…

ALMANYA ve Belçika’da çarşamba gününden beri yağan şiddetli yağışların neden olduğu su baskın trajediyi sebebiyle can kaybı 150’nin üzerine çıkarken kamuoyu dünyanın en gelişmiş ülkelerinin böylesi bir afete nasıl hazırlıksız yakalandığını denetliyor. İşte selin neden olduğu kavga başlıkları:

FAZLA YAĞIŞ: Hükümetlerarası İklim Farklılığı Oturumu’nin daha önceki Başkan Yardımcısı ve iklim uzmanı Jean Jouzel, AFP Ajansı’na yaptığı açıklamada su yüklü bulutların, yüksek irtifada soğuk havayla beraber hareketsiz kalmasıyla fazla bir yağışın sözkonusu olduğunu söyledi. Buna göre, basmakalıpta iki ayda alınan yağış, 14-15 Temmuz yarıyılında bir anda yağdı.

AKARSULAR TAŞTI: Son yağışlarla beraber nehir ve kanallarda su seviyesi riskli bir biçimde çoğalmaya başladı. Büyük meskenlerde nehir ve kanal taşkınlarına karşı önlemler alınmıştı. Ancak minik meskenlerde yaygın bir ihtiyat yoktu. Yağış, ani taşkınlara neden olurken ihtarların yeterince ciddiye alınmaması, insanların da yanlış hareket etmesinin can kaybını çoğaldırdığı öne sürüldü.

İKİ KRİTİK KUSUR: Alman Bild gazetesine konuşan natürel afetler mevzusunda uzman BBK kuruluşunun başkanı Armin Schuster, “Kurbanlardan kimisi riski hafife aldı ve şiddetli yağışta iki temel kaideye uymadı. Birinci, su dolmaya başlayan bodrumlardan uzak durun. İkincisi, elektriği şipşak kesin” diyerek yapılan insan kusurlarına işaret etti.

ŞEHİRLEŞME: Uzmanlara göre Almanya’nın batısında kentleşmenin çoğalması, toprağın yerini betonun alması da su baskın faciasını şiddetlendiren unsurlardan oldu.

KÜRESEL ISINMA: Bilim insanları, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da görülen fazla sıcaklar gibi Avrupa’nın Ren bölgesinde yaşanan bu su baskın afetinde de iklim farklılığının hisseyi olduğunu düşünüyor.

Avrupa niye sele teslim oldu

TERCİHLERİ TESİRLER Mİ

26 Eylül’de yapılacak genel tercihlere geri sayan Almanya’da su baskın, politik bir münakaşa da başlatmış durumda. Almanya’da fazla sağcı AfD partisi su baskınların politik bir müzakereye dönüşmesine tepki gösterirken anketlerde Sosyal Demokratlara karşı ikincilik yarışı veren etrafçı Yeşiller partisinin reylerine bir katkı yapıp yapmayacağı merak mevzusu. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in aday olmadığı bu tercihlerde partisi Hıristiyan Demokrat Parti’nin CDU başbakan adayı su baskınlarda en çok etkilenen Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı olan Armin Laschet. Afet evveli son anketlerde CDU birinci parti olarak önde gidiyordu.

Amerika Birleşik Devletleri’Lİ DİPLOMATLARDA TUHAF BELİRTİ

Amerika Birleşik Devletleri idaresinin, Avusturya’nın başşehri Viyana’daki Amerikalı diplomatların yaşadığı “sırlı” sağlık hadiselerini incelediği bildirildi.

Yetkililerin yaptığı açıklamada, 20’den fazla olay incelenirken mevzubahisi olayların 2016 ve 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’li diplomat ve ajanların Küba’da bildirdiği semptomlarla eşlik gösterdiği ifade edildi. Semptomların sebebi henüz tanımlanamazken; hadiseler, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA medikal takımlarınca tahlile alındı. Kimileri, beyin zararına da neden olduğu düşünülen yaralanmaların mikrodalga veya radyo dalgalarıyla reelleştirilen bir atak neticesinde alana geldiğine inanıyor. Ancak senelerdir yürütülen çalışmalarda bir sonuca varılamadı.