Avrupa Parlamentosu AB'nin aşı sertifikası için kriterleri belirledi!

Avrupa Parlamentosu AB'nin aşı sertifikası için kriterleri belirledi!

Avrupa Meclisi AP, Avrupa Birliği AB içinde yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınıyla çaba için getirilen seyahat kısıtlamalarına karşı özgür seyahat için hazırlanan "aşı sertifikası" hakkındaki…

Mecliste yapılan oylamada kabul edilen mülakat pozisyonuna göre, AB Komiteyi tarafından hazırlanan ve "Dijital Yeşil Sertifika" ismi verilen doküman, "AB Kovid-19 Sertifikası" olarak adlandırıldı.

Milletvekilleri, sertifikanın 12 ay için geçerli olmasını, kağıt veya dijital formatta hazırlanmasını istedi. Dokümande, aşı olanların aşı bilgileri ya da yakın zamanda alınmış olumsuz test neticeyi veya daha evvel hastalığı geçirip geçirmediklerine dair bilginin bulunması gerektiği kararlaştırıldı.

Sertifikanın tek başına bir "seyahat dokümanı" veya özgür seyahat hakkı için bir ön şart olmaması gerektiği vurgulandı.

Milletvekilleri, "AB Kovid-19 Sertifikası" sahiplerine karantina veya test gibi ek seyahat kısıtlamaları getirilmemesini arz etti. Aşı olmayanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi emeliyle AB ülkelerinin zamanlı ve fiyatsız test ihtimali sağlaması istendi. Ayrıca, AB'nin aşı sertifikasının, aza ülkelerin kendilerinin hazırlayacağı sertifikalarla geçimli olmasının altı çizildi.Avrupa Parlamentosu ABnin aşı sertifikası için kriterleri belirlediAP milletvekilleri, AB tarafından onaylanmış aşıları olan bireylere AB ülkelerince verilecek sertifikalarının tüm aza ülkelerde tanınması gerektiğini belirtti. AB'de onaylı aşılar şu anda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson tarafından geliştirilenlerden oluşuyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün acil kullanım onayı verdiği aşıları olan bireylere AB ülkelerinde verilen sertifikaların da tanınıp tanınmayacağına her ülkenin kendisinin karar vermesi mevzusunda uzlaşıldı. Ayrıca, sertifika bilgilerinin saklanması ve bilgilerin korunmasının ehemmiyetine işaret edildi.

Avrupa Meclisinin mülakat pozisyonunu tanımlamasının ardından AB Kurulunun hazırladığı kroki legal tertip etme, meclis ile AB Konseyi arasında mülakat edilecek. Tertip Etmenin yaz başında son halini alması bekleniyor.

AB, aşı sertifikası sistemini, bu yaz turizm sezonunu değerlendirebilmek emeliyle Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin arzıyla oluşturmaya başlamıştı. Bu kapsamda gelecekte başka bir ülkenin aşı sertifikasının tanınması için AB'de onaylı aşıların kullanılmış olması gerekeceği belirtiliyordu. Ancak AB ülkelerinin, hangi aşıların tanınacağına kendilerinin karar verebileceği ifade ediliyor.