Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor! Sıcak hava dalgası Türkiye'ye de gelecek mi?

Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor! Sıcak hava dalgası Türkiye'ye de gelecek mi?

İklim farklılığı sebebi ile bu yıl beklenenden çok daha erken gelen sıcak hava dalgası Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da alarma neden oldu. İspanya sıcakların neden olduğu orman yangınları ile

Dünya Meteoroloji Teşkilatı Devlet Malzeme Ofisi, Kuzey Afrika'dan gelen eşi görülmemiş bir sıcak hava dalgasının Avrupa'da tesirli olmaya başladığını duyurdu. Fransa meteoroloji yetkilileri, bu hafta sonu 42 derece üstü hava sıcaklığı ihtarı yaparken Devlet Malzeme Ofisi, Avrupa'da sıcaklıkların mevsim sıradanlarından 10 derece yüksek olacağını vurgulayarak " Bugün şahit olduğumuz şey, geleceğin bir öngörüsüdür" dedi.

FRANSA'DA SICAKLIK 40 DERECEYİ GÖRDÜ

Fransa'da hava sıcaklığı bu sene ilk defa 40 dereceyi aştı. Ülkenin bir hayli bölgesinde hava sıcaklığının bugün ve yarın 41-42 dereceye çıkması bekleniyor. Fransa'da meteoroloji departmanından yapılan açıklamada, Kuzey Afrika üzerinden gelen bir sıcak hava kütlesinin yol açtığı şiddetli ve erken bir sıcak hava dalgasının tesirli olmaya başladığı kaydedildi.

Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor Sıcak hava dalgası Türkiyeye de gelecek mi
FRANSA'DA SARİH HAVA FAALLİKLERİ MENEDİLDİ

Yetkililerin aldığı karar ile fazla sıcaklar sebebiyle Bordeaux kenti ve etrafında sarih hava faallikleri ile klimasız kapalı mekanlardaki faalliklerin menettiği belirtildi.

Yasak çerçevesinde 18 Haziran direniş çağrısı aktifleri dahil konserler ve büyük bir araya gelme faallikleri bugün haysiyetiyle iptal edilirken, düğün gibi özel kutlamalar için ise rastgele bir yasak getirilmediği ifade edildi.

Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor Sıcak hava dalgası Türkiyeye de gelecek mi
75 YILDIR GÖRÜLEN EN SICAK HAVA DALGASI, KIRMIZI ALARM VERİLDİ

Fransa sağlık bakanı 75 yıldır kaydedilen 'en sıcak hava dalgası'nın sağlık kurumu kapasitelerini etkileyebileceğini belirtti.

12 bölgede 'kırmızı alarm' verilen ülkede çocuklara konutta kalmaları söylendi, bakım konutu uysalları klimalı odalara yönlendirildi. Yerel yetkili Fabienne Buccio fazla sıcaklar sebebi ile herkesin sağlık tehlikeyi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor Sıcak hava dalgası Türkiyeye de gelecek mi
Fransa'nın güneybatısındaki Toulouse'da bir sıcaklık göstergesi/AFP

İSPANYA ORMAN YANGINLARI İLE BOĞUŞUYOR

Portekiz de tıpkı doğu komşusu İspanya gibi son 91 senenin en sıcak Mayıs ayını yaşadı.

Tıpkı Fransa gibi İspanya'yı da tesiri altına alan sıcak hava dalgası ülkede büyük orman yangınlarına neden oldu.

40 dereceye varan sıcakların çıkardığı orman yangınları değişik bölgelerde devam ederken itfaiye teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre Lleida'ya bağlı Baldomar, Tarragona'ya bağlı Corbera d'Ebre ve Castellar Ribera kasabalarındaki yangınlarda şu ana kadar 7 bin hektarlık alan kül oldu, 200 ile ise konutlarından oldu.

İspanya'nın merkezindeki 'Puy du Fou' tema parkı yakınlarda çıkan şiddetli bir yangın sebebiyle 3.000'den fazla birey tahliye edildi.

Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor Sıcak hava dalgası Türkiyeye de gelecek mi
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in fazla sıcaklar mevzusunda yurttaşlarını uyararak "Güneşe fazla maruz kalmaktan kaçının, cildinizi ıslatın ve korunmasız bireylere dikkat edin" ifadelerini kullandı.

Bir Hayli bölgede turuncu alarm verilen ülkede hava sıcaklığının yarından itibaren düşüşe geçmesi bekleniyor.

İNGİLTERE'DE ÜST ÜSTE REKOR KIRILDI

İngiltere'de azami hava sıcaklığı 35 derece ile Haziran 1976'da kaydedilmişti.

Genelde yağmurlu ve serin havası ile tanınan İngiltere de sıcak hava dalgasından kısmetini aldı. Üst üste üçüncü gün senenin en sıcak günü kaydedilen ülkede ulus ferahlamak için plajlara akın etti.

Ülkede hava sıcaklığı vasati 33 dereceye kadar çıkarken İngiltere için olağandışı olan bu gidişat için ihtarlar da peş peşe geldi. Meteoroloji Büroyu, sıcaklıkların İngiltere'nin güney yarısındaki yüksek tazyikin ve Avrupa'dan İngiltere'ye sıcak hava getiren güneybatı hava akışının bir neticeyi olduğunu duyurdu ve insanların dikkatli olmalarını istedi.

Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor Sıcak hava dalgası Türkiyeye de gelecek mi
ORMAN YANGINI EVHAMI

Almanya'da hava sıcaklıklarının hafta sonunda 38 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor. Komşu Hollanda'da ise birkaç gündür 30-31 derecede devam eden hava sıcaklıkları için yurttaşlar uyarıldı.

Her iki ülkede de yükselen hava sıcaklıkları sebebi ile orman yangınlarının çıkmasından evham ediliyor ve itfaiye takımları hazırda bekletiliyor.

İsviçre Meteoroloji yetkilileri ülkede sıcaklıkların 30 derece üstü olacağını belirtirken, kent ile kırsal kesimdeki hava sıcaklığı arasındaki farkın 6 dereceye eriştiğini vurgulayarak "Fark özellikle geceleri aşikardır. Bunun sebeplerinden biri, binalarda ve altyapıda kullanılan malzemelerin daha fazla ısıyı emmesidir" ifadelerini kullandı.

Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor Sıcak hava dalgası Türkiyeye de gelecek mi
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE FAZLA SICAKLAR SEBEBİ İLE 2 BİN SIĞIR TELEF OLDU

Tıpkı Avrupa'da olduğu gibi Amerika Birleşik Devletlerinde fazla sıcak hava dalgası tesirini göstermeye başladı. Kansas Sağlık ve Etraf Departmanı Sözcüsü Matthew Lara yaptığı açıklamada, fazla sıcaklık ve nem sebebiyle en az 2 bin büyükbaş hayvanın telef olduğunu bildirdi.

Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor Sıcak hava dalgası Türkiyeye de gelecek mi Lara, büyükbaş hayvan kuruluşu sahiplerinin, telef olan hayvanların tahribi için departmanla temasa geçtiğini ifade ederek, "Telef olan hayvan sayısı, yıkım için dayanak isteyen ve ajansla temasa geçen kuruluşları temsil ediyor" dedi. Kansas Hayvancılık Birliği Sözcüsü Scarlett Hagins ise, "Kansas'ın batısında hafta sonu sıcaklıklar ve nemin çoğalması sebebiyle sığırlar ısı stresi yaşamaya başladı. Hayvanlar ani başkalaşıma alışamadı" ifadelerini kullandı. World Weather Inc. Başkanı Drew Lerner da Pazartesi günü Kansas'ın kuzeybatısında sıcaklıkların 42 santigrat dereceye eriştiğini belirterek, "Bu hafta sonu, Kansas'ın batısı 40 dereceye yakın olacak, ancak daha zayıf rüzgar ve daha düşük nem seviyesi sığır vefatlarını en aza indirmeye destekçi olacak" diye konuştu.

Çiftliklerde yetiştirilen ve sıcaktan telef olduğu belirtilen suratlarca sığırın görüntüleri de sosyal medyada süratle yayıldı.

Kansas, Texas ve Nebraska'dan sonra sığır eti yapımında ülkenin en büyük üçüncü eyaleti olarak öğreniliyor. 

UZMANLAR KAYGILI: BU YALNIZCA BİR BAŞLANGIÇ

Birleşmiş Milletlere bağlı Devlet Malzeme Ofisi erken gelen hava sıcaklıklarının sebebi hakkında yaptığı açıklamada, Kuzey Afrikadan alışılmadık derecede erken ve yoğun bir sıcak hava dalgasının Avrupa'ya yayılacağını ifade etti. Devlet Malzeme Ofisinin açıklamasında bu sıcak hava dalgasının, Azor adaları ve Madeira arasındaki Atlantik pespaye tazyik sistemi tarafından beslendiği ve batı Avrupa’da sıcak havanın yükselmesini desteklediği ifade edildi.

Uzmanlar 'İklim farklılığının' acı bir neticeyi olarak, sıcak hava dalgasının beklenenden daha erken geldiğine dikkat toplayarak bunun gelecek için yalnızca bir başlangıç olduğu ihtarında bulundu ve  eş fazla hava sıcaklığı dalgalarının daha sıklıkla görülebileceğini belirtti.

TÜRKİYE'YE DE GELECEK Mİ?

Avrupa'da görülen sıcak hava dalgasının sera gazı emisyonlarının yol açtığı küresel ısınmayla iletişimli olduğu düşünülüyor. Peki sıcak hava dalgası Türkiye'ye gelecek mi? CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen bu suali şöyle yanıtladı;

"Fazla sıcak hava dalgası bu ay Türkiye'ye gelmeyecek. Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklar gelecek. 2003 senesinde Fransa'da 35 bin birey sıcak hava dalgasına can verdi. 2010 senesinde Türkiye sıcak hava dalgası tesiri içinde kalmıştı. Temmuz ve ağustos ayında sıcak hava dalgasını göreceğiz Türkiye'de de..."

TÜRKİYE DEĞİŞİK BİR TAZYİK SİSTEMİNİN TESİRİNDE

Batı Avrupa'yı tesiri altına alıp Belçika'ya kadar erişen mevsim klasikleri sıcak hava dalgasının Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği mevzusunda Demirören Haber Ajansına DHA açıklama yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü MGM Tahlil ve Hipotezler Şube Müdürü Yüksel Yağan, Türkiye'nin Avrupa'dan değişik bir tazyik sisteminin tesirinde olduğunu vurgulayarak bu sıcak hava dalgasının Türkiye'de tesirli olmayacağını belirtti. Yağan, ülkemizde yer yer yağışlı havanın Çarşamba gününe kadar devam edeceğini, Avrupa'daki gidişatın Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yakından takip edildiğini ifade etti.

Yağan, MGM'nin yurttaşlara web sitesi ve cep telefonu uygulamasından meteorolojik hipotezleri, değerlendirmeleri ve gerektiğinde ihtarları zamanında yayınlandığını vurgulayarak öncelikli olarak MGM'nin açıklamalarının referans alınması gerektiğini ifade etti.