Avrupa'da Apple krizi! Spotify şikayet etti... Suçu kabul edildi

Avrupa'da Apple krizi! Spotify şikayet etti... Suçu kabul edildi

Teknoloji devi Apple, İsveç merkezli müzik bilgi akışı ve podcast servisi Spotify'in şikayeti üzerine Avrupa Komiteyi merkezli soruşturma kapsamına alınmıştı. Soruşturma kapsamının neticesinde…

Spotify, 2019 senesinde Apple’ı şikayet etmişti. Avrupa merkezli şikayetin nedeni ise Apple'ın rekabet kaidelerini ihlal etmesiydi. Mevzuyla alakalı değerlendirmeler yapıldı. Avrupa Komiteyi soruşturma kapsamında Apple'ı haksız buldu.

YÜZDE 30 APPLE ÖDENTİSİ

Apple kendi servisi olan Apple müziği öne çıkarıyor ve Spotify'da ise üyelikler kapsamında uygulama içiyse Apple ödentisi olarak adlandırılan yüzde 30 oranında netli yapıyordu. Bu vaziyet de rekabeti bozuyordu.

Avrupa Komiteyi'nun aldığı karara göre Apple, Avrupa'da kaide ihlali yapıyor. Henüz Apple'ın cezasıyla alakalıysa net bir sayı tanımlanmadı. Apple 27 milyar dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. 

APPLE'DAN AÇIKLAMA

Apple yaptığı açıklamada, “Spotify dünyadaki en büyük müzik azalık hizmeti haline geldi ve bunda oynadığımız rolden iftihar dinliyoruz. Bir kere daha, App Store’un tüm avantajlarından faydalanmak istiyorlar ancak bunun için rastgele bir ödeme yapmaları gerektiğini düşünmüyorlar” dedi.

Spotify’ın baş hukuk mesulü Horacio Gutierrez yaptığı açıklamada, “Avrupa Komiteyi’nun İtiraz Beyanı, Apple’ı rekabete ters tavırlarından mesul yakalamaya müteveccih kritik bir adımdır, tüm harcayıcılar için anlamlı bir tercih ve uygulama geliştiricileri için denk bir reyin alanı sağlar” dedi.

12 HAFTA İÇİNDE CEVAP VERMEK ZORUNDA

AB Komiteyi Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, Brüksel'de tertip ettiği basın buluşmasında, Apple'a rekabet kaidelerini ihlal ettiği için fotoğrafı "itiraz beyanı" sevk edildiğini açıkladı. Vestager, "Bu uygulamaların rakamı arkasıydı ama yalnızca App Store ve Google Play olmak üzere yalnızca 2 tane ana uygulama mağazası bulunuyor. " diye konuştu. Vestager, Apple aygıtlara uygulamaların App Store'dan yüklenebildiğini, Google Play'in Apple aygıt sahipleri için tesirli bir seçenek olmadığını anlattı. Müzik uygulamalarının Apple kullanıcılarına erişmek için App Store'a gitmek ve Apple'ın onlara "dayattığı kaideleri" kabul etmek zorunda kaldıklarına dikkati sürükleyen Vestager, Apple'ın müzik bilgi akışı uygulamaları alanında ehemmiyetli ölçüde piyasa eforuna sahip olduğunu ve dominant konumunu makûsa kullandığını vurguladı.

Apple'ın dijital içerik satın almak için lüzumlu bir sistem kullandığına dikkati sürükleyen Vestager, "Apple, sistemdeki tam satın almalarda yüzde 30 oranında bir kurul uyguluyor. Bu, müzik bilgi akışı sağlayanların Apple'a ödeme yapmadan azalık yapamaması anlamı taşıyor." dedi. Vestager, mevzubahisi fiyatın kullanıcılara yansıdığını ve maliyetleri yükselttiğini tanımladıklarını anlattı.

Apple kaidelerinin müzik bilgi akışı sağlayıcıları hudutlandırdığını belirten Vestager, müzik uygulamalarının kullanıcılara daha ucuz seçenekler mevzusunda bilgilendirmede bulunamadıklarını ifade etti. Vestager, bu sebeple Apple aygıt kullanıcılarının bazı müzik hizmetlerine yüksek maliyet ödediklerini ya da üyelikleri doğrudan alamadıklarını anlattı. Apple'ın kendi uygulamaları aracılığıyla pek çok uygulama ile rekabet ettiğini andırdıran Vestager, Apple kaidelerinin rakiplerinin maliyetlerini yükselttiğini ve kar marjlarını düşürdüğünü ifade etti. Vestager, bu safhadan sonra Apple şirketinin 12 hafta içerisinde AB Kurula cevap vermesi gerektiğine sözlerine ilave etti.

LEGAL SAVAŞLAR

Bu, Avrupa Komiteyi’nun Apple’a karşı açtığı ilk soruşturma değil. Kurul Eylül ayında, Brüksel’in haksız aidatlandırma uygulamaları olarak gördüğü gidişat sebebiyle Apple ve İrlanda hükümetini Avrupa Birliği’ndeki azami duruşmaya götürmeye karar verdi.

AB, 2016′da Apple’ın İrlanda hükümetine ödenmemiş ödentiler olarak 13 milyar euro geri ödemesi gerektiğine karar verdi. Apple ve İrlanda hükümeti karara itiraz etti ve dava hala duruşmada.

Uzun legal çabaların üstesinden gelmeyi ve pazarlarını daha adaletli hale getirmeyi ümit eden Avrupa Birliği, nihayetinde Amerika Birleşik Devletleri teknoloji devlerinin çoğunu etkileyebilecek yeni tertip etmeler üzerinde çalışıyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara