Avrupa'da başlatan ilk ülke oldu... Uçuş yapacaklar dikkat!

Avrupa'da başlatan ilk ülke oldu... Uçuş yapacaklar dikkat!

Koronavirüs covid-19 pasaportu programını Danimarka başlattığını duyurdu. Böylece Avrupa'da koronavirüs pasaportu kullanacak ilk ülke oldu.

Danimarka, dün bazı firmaların alıcılara yine açılmasını sağlayacak koronavirüs covid-19 pasaportu programı başlattığını açıkladı. Yetkililer, programın adının Coronapas olduğunu ve tüm erişkin popülasyonun aşılanması beklenen yaz sonuna kadar yürürlükte kalacağını belirtti.

Coronapas programını dün başlatan Danimarka, Avrupa'da koronavirüs covid-19 pasaportu kullanacak ilk ülke oldu. Yetkililer, zaruri olmayan firmaların açılması için uygulamanın başladığını ve aşılanma bilgilerine göre kademeli olarak öteki şirketleri de içereceğini ifade etti. Coronapas'ı almak için şahısların; 2 doz aşılanmış olmaları, 12 hafta evvel koronavirüs geçirmiş olmaları ya da son 72 saat içinde koronavirüs testinin olumsuz çıkmış olması gerektiği belirtildi.

AŞILANMA, HASTALIĞI GEÇİRMİŞ OLMA VE OLUMSUZ TEST

Danimarka hükümeti programla alakalı hazırladığı açıklamada, Korona pasaportu, bir yurttaşın aşılanmış olduğunu, daha evvel enfekte olmuş bağışıklık veya son 72 saat içinde olumsuz test edilmiş olup olmadığına dair evrakı gösterir ifadelerini kullandı. Program, hem mobil makinelerden uygulama olarak kullanılacak hem de evrak biçiminde kullanılabilecek. Mayıs ayının sonunda, Coronapas uygulaması aşılama, test gidişatı ve bağışıklık hakkındaki muhtelif bilgileri tek bir kapsamlı çözümde bir araya getirecek.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Kuaför, hoşluk salonları ve sürücü mektepleri dahil olmak üzere belli firmalara, Coronapas ile giriş yapılacağı ve uygulamanın kademeli olarak Mayıs ayı içinde lokantalar gibi öteki şirketleri de içereceği ifade edildi. Adalet Bakanlığı ise Coronapas'i olmayanları şirketlerine alan şirket sahiplerine, 400 ila 6 bin Euro para cezası uygulanacağını açıkladı. Şirketlerde Coronapas'le açılma kararı, Mayıs ayı içinde popülasyonun aşılanma oranına göre lokantalar, müzeler, tiyatrolar ve sinemaları kapsayacak biçimde genişletilecek. Coronapas programı, yaz sonuna kadar yürürlükte kalacak ve seyahati şimdilik içermeyecek.