Avrupa'da gençler uyuşturucu batağında! Türkiye'de zehir tacirlerine fırsat verilmedi...

Avrupa'da gençler uyuşturucu batağında! Türkiye'de zehir tacirlerine fırsat verilmedi...

2022 Avrupa Uyuşturucu Pazarları Raporu'nda, Avrupa'da kokain pazarının gelişmeye devam ettiği, Türkiye'de de rekor seviyelerde kokain tutulduğu belirtildi.

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi EMCDDA ve Avrupa Birliği Kanun Uygulama İşbirliği Ajansı EUROPOL ortaklığında Avrupa genelindeki uyuşturucu pazarlarının imalat, firaricilik, dağıtım ve kullanım ebatlarında derinlemesine inceleme edildiği ve her bir uyuşturucu madde için ayrı birer modül halinde hazırlanan 2022 Avrupa Uyuşturucu Pazarları Raporu'nun "kokain" ve "metamfetamin" modülleri yayınlandı.

Buna göre, Avrupa'da kokain pazarı gelişmeye devam ediyor. 2020'de Avrupa Birliği AB azası ülkelerdeki perakende kokain pazar bedelinin en az 10,5 milyar avro olduğu varsayım edilirken, bu ölçü tüm yasa dışı uyuşturucu pazarının üçte birine karşılık geliyor ve kokaini esrardan sonra en büyük ikinci uyuşturucu pazarı haline getiriyor.

Avrupa'da 2017 senesinden bu yana, özellikle deniz limanlarında her sene rekor ölçülerde kokain ele geçiriliyor. 2020'de şimdiye kadar raporlanan azami ölçü olan 214,6 ton kokain ele geçirildi.

Ayrıca ön bilgiler 240 tonluk kokain tutmaları ile 2021 seneyi toplamının daha da yüksek olacağını gösteriyor. Azami ölçülerde kokain, Belçika, Hollanda ve İspanya limanlarında ele geçirilirken, Avrupa'nın değişik limanlarında artan tutmalar da kabahat gruplarının firaricilik faaliyetlerini kokain tehlike algısının daha az yoğunlukta olabileceği limanlara doğru genişlettiğini ortaya koyuyor.

Evvelki sene AB ülkelerinden Belçika'da ele geçirilen 70, Hollanda'da ele geçirilen 49 ton ve İspanya'da ele geçirilen 37 ton kokain, Avrupa genelinde ele geçirilen ölçünün yüzde 73'üne karşılık geliyor. Ayrıca İtalya, Fransa ve Almanya'da da tutulan kokain ölçüleri dikkati sürüklüyor.

KOKAİN SEVKİYAT NOKTALARI ÇEŞİTLENİYOR

Kokain firariciliği ve kullanımı ile ilişkilendirilmeyen Doğu Avrupa ülkelerinden Yunanistan'da 1,8, Bulgaristan'da bir ton, Polonya'da 3,9 ton ve Türkiye'de de 2 ton tutulan kokain ölçüyü rekor seviye olarak gösteriliyor. Bu vaziyet de kokain sevkiyatlarının Avrupa'ya giriş yaptığı noktaların spektrumun artığını ve kokain kullanıcı pazarının Türkiye dahil Doğu Avrupa'da geliştiğini ortaya koyuyor.

Avrupa'ya işlenmek üzere sevkiyatı yapılan baz kokain tutmalarındaki çoğalışlar da yakın gelecekte Avrupa pazarında daha fazla oranda içilebilir kokain mahsullerinin görülme tehlikesini ortaya çıkarıyor.

Güney Amerikalı ve Avrupalı kabahat ağlarının kokain yapımında iş birliği yaptığı doğrultusunda bilgiler bulunurken, özellikle Meksikalı kabahat ağlarının Avrupa pazarına kokain sağladığı güzergahında da ispatlar yer alıyor.

Ayrıca Avrupa Birliği AB ülkelerinin, kokainin başta Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere AB azası olmayan ülkelere ve Okyanusya bölgesi ile Asya'ya sevkiyatında transit olarak kullanımının çoğaldığına ait de ispatlar bulunuyor.

METAMFETAMİN TESPİTLERİ

AB azası ülkelerdeki metamfetamin tutmaları da arkasıydı. Çekya ve komşu ülkelerde daha minik ölçekli metamfetamin imali devam ederken, Hollanda ve Belçika'daki endüstriyel ölçekli laboratuvarlarda metamfetamin imali reelleşiyor.

Avrupalı sentetik uyuşturucu üreticileri, yapım süreçlerini geliştirmek için Meksikalı üreticilerle iş birliği yaparken, mevcut olan altyapıyı da kullanmayı sürdürüyor. 2019'dan bu yana Hollanda ve Belçika'da tespit edilen yapım kuruluşlarının ebadı, gelişmişliği ve bereketliliğinin çoğaldığı tanımlandı.

Afganistan'da nebat temelli efedrin kullanılarak metamfetamin imali 2016'da ortaya çıktı. Afgan eroininin mevcut firaricilik yolları ve alt yapısı da kabahat ağları için bir fırsat ve AB için bir tehdit oluşturuyor.

Türkiye'de metamfetamin kullanımında ve ele geçirmelerde yaşanan çoğalışlar da Balkan rotasındaki faaliyetlerin göstergesi olarak değerlendiriliyor.

AB ile Türkiye arasında kurulan ve Balkan rotasındaki uyuşturucu akışını kısıtlamaya odaklanan güçlü talep eksiltme ortaklığının, metamfetaminle alakalı tehditleri ele alacak biçimde genişletilmesi gerektiği düşünülüyor.

Türkiye'de 2020'de ele geçirilen metamfetamin ölçüsünde ehemmiyetli bir çoğalış yaşandı ve tutulan ölçü 4,2 tona erişti. Türkiye'de ele geçirilen metamfetaminin çoğunluğu akışkan formda, ülkenin doğusunda İran hududunda bulunan şehirlerde ele geçirilmiştir.