Avrupa'da kaos! Rusya uyduları hack’ledi... Ortalığı karıştıran iddia

Avrupa'da kaos! Rusya uyduları hack’ledi... Ortalığı karıştıran iddia

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş yalnızca cephede değil başka alanlarda da yürütülüyor. İki taraf da karşılıklı olarak birbirlerini siber korsanlıkla kabahatlerken savaştan evvel Avrupa’da

İngiliz yetkililer, Ukrayna'yı işgal etmeden saatler evvel Avrupa'da keşmekeşe neden olan bir siber hamlenin artta Rusya'nın olduğunu doğruladı.

Kremlin siber ajanları, Ukrayna ordusunu hedef almayı hedefleyen bir Viasat bağlantı uydusunu hack’ledi, ancak aynı zamanda Almanya'daki bir rüzgar çiftliği de dahil olmak üzere binlerce kullanıcıyı çevrimdışı vaziyete getiren bir meseleye neden oldu.

Hücum, Rusya tarafından ateşlenen ilk dijital silahtı ve topyekûn bir çevrimiçi savaş fobisinin de ilk misaliydi.

AÇIKLAMA İNGİLTERE'DEN GELDİ

Rus casuslarını işaret eden deliller daha evvel uydunun cerrahı Viasat tarafından yayınlanmıştı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı şimdi de Kremlin'in askeri istihbarat ofisi GRU'nun hamlenin artta olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Liz Truss, "Bu, Rusya'nın Ukrayna'ya müteveccih, Ukrayna ve Avrupa'daki sıradan insanlar ve şirketler üzerinde ehemmiyetli neticeleri olan maksatlı ve makûs gayeli bir hamlenin sarih ve sallayıcı delilidir" dedi.

Ukrayna siber güvenlik müessesesinde üst düzey bir yetkili olan Viktor Zhora, hamlenin hemen ardından bunun “savaşın en başında bağlantıda gerçekten büyük bir kayba yol açtığını” söyledi.

AB'DEN KINAMA GELDİ

Avrupa Birliği, Avrupa'nın doğusundaki aza ülkeleri etkileyen ve enerji işletmeyi Enercon tarafından işletilen 5,800 Alman rüzgâr türbinini kapatan hücum için Rusya'yı ayıplarken Dışişleri Bakanı Truss'a tebriklerini iletti.

Hücum, Rus askeri istihbaratı tarafından Viasat'ın KA-SAT uydusu için alıcı terminallerine sevk edilen makûs emelli bir yazılım aktüellemesiyle asıllaştırıldı.

Avrupada kaos Rusya uyduları hack’ledi... Ortalığı karıştıran iddia Bilgisayarın başına oturup birkaç tuşa basarak bir başka ülkeye çok büyük parasal hasar vermek olası

İngiltere, Rusların uyduyu çevrimdışına zorlama mücadeleleri sebebiyle on binlerce terminalin zarar gördüğünü söyledi. Terminallerin olağan kullanım için yine programlanmak üzere Viasat'a iade edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Viasat'ın uydu hizmeti, şirketler tarafından genel internet irtibatı için ve internete bağlı endüstriyel sistemlerin izlenmesi için kullanılıyor.

Siber güvenlik işletmeyi SentinelOne, mart ayında yaptığı bir tahlilde, Almanya'daki 5.800 türbinin tamamının şubat ayı sonlarında aynı anda çevrimdışı olarak ortadan kaybolduğunu ve bunun da bir şeylerin yolunda gitmediğinin ilk göstergesi olduğunu söyledi.

İngiltere, Salisbury'deki vahim eylemlerinden sonra GRU’nun varlığını kabul etti.

İngiltere’nin yaptırımları, hükümetin Putin'in savaş aygıtını hem finanse ettiğini hem de desteklediğini söylediği oligarkların ve aile abonelerinin şahsi net bedeli olan 940 milyar sterlin bedelinde banka varlığını ve 117 milyar sterlinlik şahsi net bedelini dondurdu.Avrupada kaos Rusya uyduları hack’ledi... Ortalığı karıştıran iddiaAçıklamalar İngiliz Bakan Truss tarafından yapıldı

HIZLANAN SİBER SALDIRILAR YAVAŞLAMAYA BAŞLADI

Savaşın başlangıcında, Viasat hack'i uzmanlar tarafından daha sonra olabileceklere dair bir ihtar atışı olarak görülmüştü. Rusya'nın siber savaşla alakalı kabiliyetleri bu hücumla zirve yaptı ve aynı zamanda Batılı ve Ukraynalı kuruluşlar arasında yeni bir teyakkuz dalgasına yol açtı.

Nisan ayında, Ukrayna'nın elektrik ağının bir kısmını makûs emelli bir yazılım “bombasıyla” devirmeyi hedefleyen bir başka Rus hack’i, Microsoft ve Slovak siber güvenlik işletmeyi Eset'in dayanakları sayesinde tespit edildi ve tesirsiz hale getirildi. Zhora, "Görünüşe göre buna zamanında cevap verdiğimiz için son derece kısmetliyiz" demişti.

Bu teşebbüsten bu yana Rus siber saldırganlığı, Ukraynalı yetkililerin e-posta gelen paketlerini ve sosyal medya profillerini hack’leme teşebbüslerinin devam etmesiyle, arka tasarıda devam eden bir faallik düzeyine geriledi…