Avrupa’da kırmızı alarm

Avrupa’da kırmızı alarm

Kavurucu sıcaklarla çaba eden Avrupa, bir yandan orman yangınlarıyla savaşıyor. Fransa ve Portekiz’de günlerdir süren orman yangınları henüz söndürülemezken, İspanya’da su rezervleri azalıyor. İngiltere’de

Avrupa günlerdir kavurucu sıcakların tesiri altında. Sıcakla beraber Fransa, İspanya ve Portekiz’de çıkan orman yangınları ile çaba sürüyor. Portekiz ve Fransa’da 40 derece üstü sıcaklıklar nedeniyle orman yangınları devam ederken, İngiltere’de ilk defa azami ihtar olan ‘kırmızı ihtar’ yayınlandı. Portekiz’de perşembe günü 47 derece sıcaklık kaydolundu, Fransa’nın güneyinde ise sıcaklığın 40 dereceyi bulacağı ifade edildi.

FRANSA’DA 11 BİN TAHLİYE

Fransa’nın güneybatısındaki Bordeaux bölgesinde 5 gündür süren yangınlar sebebiyle 11 binden fazla birey tahliye edildi. Güçlü esintiler ve kuru hava, çam ormanlarında çıkan yangını hakimiyet altına almaya çalışan Fransız itfaiyecilerin işini bir hayli güçleştiriyor. Fransa meteoroloji yetkilileri, hafta sonu Akdeniz kıyılarında 36 ila 40 derece sıcaklık beklendiğini açıkladı. Ülkede 7 bin hektardan fazla ormanlık alanın kül olduğu belirtildi.

Avrupa’da kırmızı alarm Aşırı sıcak ormanları yakıyor
Fransa

PORTEKİZ’DE UÇAK DÜŞTÜ

Portekiz’de de sıcak hava dalgası nedeniyle orman yangınlarıyla çaba sürüyor. Ülkenin kuzeyindeki Pinhao kentinde ise evvelki gün 47 derece rekor sıcaklık kaydolundu. Portekiz meteoroloji yetkilileri, bir evvelki rekorun 23 Temmuz 1995 tarihinde, 46.5 derece olduğunu belirtti. Kuzeydeki Vila Nova de Foz Coa’da bir yangın söndürme uçağının düşmesi neticeyi kaptan yaşamını kaybetti.

İSPANYA’DA TEHLİKE

İspanya meteoroloji yetkilileri, hafta başından itibaren ülkede sıcaklıkların düşmeye başlayacağını ancak Katalonya kıyılarında, yarımadanın güneydoğusunda ve La Coruna’da 35 ila 36 derece, Guadiana ve Mino de Orense vadilerinde ise 44 derecenin üzerinde sıcaklık beklendiği mevzusunda uyardı.

Avrupa’da kırmızı alarm Aşırı sıcak ormanları yakıyor
İspanya

İNGİLTERE’DE BİR İLK

İngiltere meteoroloji yetkilileri, ülkede sıcaklıkların 40 dereceye erişeceğini belirterek ülkenin iç bölgelerinde ilk kere azami ihtar olan ‘kırmızı ihtar’ yayınladı. Buna göre, demiryollarında sürat kısıtlamaları, mekteplerin erken kapanması ve sağlık kurumu buluşmalarının iptallerinin mevzubahisi olduğu belirtildi. Asfalt yollarda erimenin önüne geçebilmek için kum serpilmesinin tasarlandığı da duyuruldu.

HAVALAR NEDEN BU KADAR SICAK

İngiliz Daily Mail gazetesi, ülkeyi  etkileyen sıcak hava dalgasında ‘Azor yüksek tazyikine’ işaret etti. Uzmanlar esintilerin Kuzey Afrika ve Sahra Çölü’nden kuzeye sıcak hava taşıdığını belirtiyor. İklim farklılığı sebebiyle sıcak daha kuzeye tanışabiliyor.