Avrupa'daki hava yolu firmalarından slot uçuşlara tepki

Avrupa'daki hava yolu firmalarından slot uçuşlara tepki

Avrupa'da koronavirüs salgını sebebiyle yolcu kapasitesini doldurmayan ve boş uçuş yapan hava yolu şirketleri, Avrupa Birliği’nin AB uçuşlara müteveccih slot kaidelerini rahatlatmasını arz etti.

Avrupa'daki muhtelif hava yolu şirketleri, koronavirüs sebebiyle yeterince yolcu arzı olmayan seferleri AB'nin uçuş kaideleri sebebiyle iptal edemediklerini ve boş uçuş yapmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Mevzuyla alakalı açıklamada bulunan önde gelen hava yolu işletmelerinden Lufthansa, Air-France ve KLM, AB'nin slot kaidelerini tertip etmesi veya bundan bırakması gerektiğini belirtti.

"18 BİN AFAKİ UÇUŞ YAPILACAK "

Alman havayolu firmayı Lufthansa, AB'nin slot uçuş kaidelerine uymak için bu kış afaki yere 18 bin uçuş reelleştirmek zorunda kalacağını söyleyerek, AB'nin kaidelerine tepki gösterdi. Lufthansa'nın üst düzey idareyicisi Carsten Spohr, hava yolu işletmelerinin slot kaideleri sebebiyle neredeyse boş seferler tertip etmek zorunda kaldığını, bu uçuşların abuhavaya hasar verdiğini ve bunun AB Komiteyi'nun muvaffak olmak istediği abuhava amacının bütün tersi olduğunu söyledi.
Fransız havayolu işletmesi Air France ve Hollanda'nın hava yolu işletmesi KLM de, boş uçuş yapmaktan rahatsız olduklarını ve slot kaidelerinin yine değerlendirilmesinden yana olduklarını bildirdi.

Avrupadaki hava yolu firmalarından slot uçuşlara tepki
BELÇİKA’DAN FARKLILIK ARZI

Belçika Eriştirme Bakanı George Gilkinet de, slot sisteminde farklılık yapılmasını arz ederek hayalet uçuşlar yapmanın AB'nin emisyon eksiltme maksatları ile anlaşmadığını söyledi. Gilkinet, slotları gözetmek için boş sefer tertip edilmesinin anlamsız olduğunu belirterek, mevzubahisi kaidelerin gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Gözden Kaçmasın4 bin 500’den fazla uçuş iptal edildi4 bin 500’den fazla uçuş iptal edildiHaberi Görüntüle

İSVEÇLİ AKTİVİST THUNBERG DE AB'Yİ TENKİT ETTİ

İsveçli etraf aktivisti Greta Thunberg de mevzuyla alakalı olarak AB'ye tenkitte bulundu. Brussels Airlines'ın bu kış takribî 3 bin boş uçuş tertip ettiğine dair haberler karşısında AB'yi tenkit eten Thunberg, "AB netlikle bir abuhava acil gidişatı modunda" dedi.

Avrupadaki hava yolu firmalarından slot uçuşlara tepki

AB KOMİTEYİ’NDAN AÇIKLAMA

Avrupa Komiteyi'nun eriştirmeden mesul azası Adina Valean ise slot kaidelerinin havayollarına boş uçuşların önlenmesi için lüzumlu elastikliği sağladığını söyledi. Valean, "Dikkatli olmamız gerekse de dördüncü dalga ve Omicron varyantının hava yolculuğu üzerindeki tesiri başlangıçta gibi korkulduğu kadar negatif ve uzun süreli olmayabilir" dedi.

Avrupadaki hava yolu firmalarından slot uçuşlara tepki

AB'deki kaidelere göre hava yolu işletmelerinin ellerindeki slot haklarının yüzde 80’ini kullanmaları gerekiyor. AB, pandemi sürecinde kasvet yaşayan hava yolu firmalarını hafifletmek emeliyle bir müddet yüzde 50 düşük slot kullanımına izin vermesine karşın AB'nin slot eşiği, uçuş arzının çoğalmasının beklendiği yaz aylarında yüzde 64'e yükselecek. Öte yandan, AB kaidelerine göre Kovid-19 gibi sebeplerle seyahat kısıtlamaları olduğunda havayolları şirketleri slotları kullanmak zorunda kalmıyor.

Gözden KaçmasınDünya ABDli öğretmeni konuşuyor Uçuş sırasında Kovid testi pozitif çıkınca...Dünya Amerika Birleşik Devletlerili hocayı konuşuyor! Uçuş sırasında Kovid testi pozitif çıkınca...Haberi Görüntüle