Avrupa'dan Türkiye'ye rekor yatırım... Dikkat çeken yorum: Dinamik ve dirençli!

Avrupa'dan Türkiye'ye rekor yatırım... Dikkat çeken yorum: Dinamik ve dirençli!

Türkiye’nin EBRD’nin yatırım portföyünde azami hisseye sahip ülke olduğunu vurgulayan Renaud-Basso, “Türkiye’de toplamda 13 milyar Euro’luk yatırım yaptık” dedi. Renaud-Basso, “Bizim için en…

AVRUPA İmar ve Kalkınma Bankası EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, Türkiye ekonomi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin EBRD’nin yatırım portföyünde azami hisseye sahip ülke olduğunu vurgulayan Renaud-Basso, “Türkiye, en büyük faaliyetimizin olduğu ülke konumunda. 2020 senesinde Türkiye’ye 1.7 milyar Euro’luk yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’de faaliyete başladığımız günden bu yana toplam 13 milyar Euro’luk yatırım yaptık. Bu çok büyük bir yatırım” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki yatırımlarının yüzde 94’şanın özel sektöre olduğunu aktaran Renaud-Basso, Türkiye’nin EBRD için oldukça ehemmiyetli bir ülke konumunda bulunduğunu kaydoldu. Renaud-Basso, “Ülke bazlı bir yatırım niyetimiz bulunmuyor. 2021 senesinde Beklentimiz, Türkiye’de aynı seviyelerde, takribî 1 ila 1.5 milyar Euro arasında bir yatırım yapmak doğrultusunda. Güçlü etkinliğimizi sürdürmeyi umuyoruz” biçiminde konuştu.

DİRENÇ GÖSTERDİ

Anadolu Ajansı muhabirine açıklama yapan Renaud-Basso, Türkiye’nin EBRD’nin ehemmiyetli ortaklarından biri olduğunu vurgulayarak, “Bizim için en cesaret verici olan şey ise Türkiye’de özel sektörün son derece devingen olması” dedi. Türkiye ekonomisinin devingen ve mukavemetinin altını çizen Renaud-Basso, Türk ekonomisinin koronavirüs salgınına direnç gösterebilen bir ekonomi olduğunu söyledi. Renaud-Basso, şunları kaydoldu: “Geçmişte Türk ekonomisi son derece dirençli bir ekonomi oldu. Türkiye’nin yine sihrime kapasitesi var. Misalin, 2008 krizinde böyle oldu. Türkiye’nin çok geniş ve güçlü bir harcayıcı esasına sahip olması ve süratlice yine sihrime kapasitesi, ekonomisinin direnç unsurları arasında yer alıyor. G20 ülkelerine baktığımız zaman Türkiye, Çin ile beraber 2020 senesinde sihrime gösteren tek ülke. Bizim faaliyette olduğumuz ülkelere baktığımızda ise geçen sene pozitif sihrime gösteren 3 ülke var; Türkiye, Mısır ve Özbekistan.”

‘KARAR SON DERECE EHEMMİYETLİ’

TÜRKİYE’de parasal siyasette kararın sağlanması güzergahındaki işaretleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Renaud-Basso, özel sektör yatırımlarının desteklenmesi için kararın son derece ehemmiyetli olduğunu vurguladı. İnternet üzerinden otoriteler ve firma idareyicileri ile görüşerek Türkiye’ye sanal ziyaret reelleştireceğini söyleyen Renaud-Basso, EBRD’nin 30. senesini kutladıklarını andırdırarak, önümüzdeki yarıyılda yeşil enerji, bayanlar ve gençlerin ekonomiye katılımı, fırsat denkliğinin desteklenmesi ve dijitalleşme gibi alanlara odaklanmaya devam edeceklerini bildirdi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara