Avrupa'nın en çok aranan suçlusunu yakaladık dediler... Gerçek sonra ortaya çıktı!

Avrupa'nın en çok aranan suçlusunu yakaladık dediler... Gerçek sonra ortaya çıktı!

Avrupa'nın en çok aranan mafya babasını hapsettiklerini düşünen Hollanda polisinin hakikatinde bir İngiliz Formula 1 taraftarını hapsettiği ortaya çıktı.

Geçen hafta Hollanda'da bir İngiliz Formula 1 taraftarı, Avrupa'nın en çok aranan firarilerinden biri olan Sicilyalı bir mafya babasıyla karıştırılmasının ardından tutuklandı.

Avukatı tarafından sadece Mark L olarak belirlenen 54 yaşındaki adam oğluyla Lahey'deki bir lokantada yemek yerken ağır silahlı polisler tarafına hapsedildi. Polisin gerçek maksadıysa Sicilyalı Cosa Nostra'nın babası olarak öğrenilen, 59 yaşındaki Güney İtalyalı mafya işvereni Matteo Messina Denaro’ydu.

İNGİLİZ ŞİVEYİ DÜĞÜMÜ ÇÖZDÜ

Ancak Mark L'nin avukatı, hapsettikleri adamın İngiltere'de doğup geliştiğini söyleyip müvekkilinin kuzey İngiliz şehri Liverpool'a özgü ve taklit etmesi güç olan ağır bir Scouse şiveyi olduğunu da ilave etti. Avrupa Birliği'nin emniyet teşkilatı Europol’un belirlemesinde Messina Denaro'nun tek dili İtalyanca olarak listeleniyor.

Hollanda'da yüksek güvenlikli bir cezaevine götürüldüğü bildirilen Mark L, savcıların önüne çıkarıldı. Yetkililer, hapsettikleri adamın, İtalyan makamları tarafından Avrupa hapsetme kararıyla aranan adam olmadığını teyit ettikten sonra özgür vazgeçildi. Van Kleef, Hollandalı savcıların davayı düşürdüğünü söyledi.

KARIŞIKLIĞA DAİR AÇIKLAMA GELMEDİ

Vakanın üzerine yorum yapmaları beklenen Hollandalı ve İtalyan savcılara erişilemedi. İtalyan makamları, Hollanda'daki hapsetme karmaşıklığının nasıl alana geldiğine ait yorum arzına hemen cevap vermedi. 

Hollandalı bir yetkili kamu kanalı NOS'a verdiği beyanatta, “Bu şahsı hapsedin derlerse o şahsı tutuklarız, onlarla aramızdaki karşılıklı uyuşma budur," dedi.Avrupanın en çok aranan suçlusunu yakaladık dediler... Gerçek sonra ortaya çıktı
Yetkililer daha evvel bilgisayarla Messina Denaro'nun şimdilerde nasıl görünebileceğine dair dijital resimlerini üretmişlerdi.

DÜNYANIN EN MAKÛS ŞANLI MAFYA BABALARI ARASINDA

Playboy olmasıyla ünlenen Messina Denaro, 1993 senesinden beri İtalyan makamlarından kaçıyor. En iyi firarilerle alakalı 2020 Netflix dokümansal dizisi “Dünyanın En Çok Arananları’nda” yer almasının ardından beynelmilel nama kavuştu.

Reuters'ın aktardıklarına göre, bir dizi cinayetten kabahatli bulunduktan sonra müebbet mapus cezasına çarptırılan Messina Denaro, 1992'de iki mafya karşıtı savcının öldürülmesindeki rolü sebebiyle geçen Ekim ayında gıyaben bir adet daha müebbet mapus cezasına çarptırıldı.

Bir çizgi roman makûs adamından esinlenerek "Diabolik" lakabıyla da anılan "playboy don", 2007’de Time dergisinini dünyanın en makûs şanlı mafya işverenlerine dair hazırladığı listedeki profiline göre, süratli arabalar sürmesi ve tasarımcı elbiseleri giymesiyle tanınıyor.

UFAK BİR KABİRLİĞİ DOLDURACAK KADAR ADAM ÖLDÜRDÜ

Messina Denaro'nun 1990'ların başında Floransa, Roma ve Milano'da 10 şahsın yaşamını kaybettiği bombalı hücumlar da dahil olmak üzere çok rakamda cinayetin artta olduğu iddia ediliyor. Netflix dokümansalına göre, bir defasında “ufak bir kabirliği dolduracak kadar insanı öldürdüğü” ile iftihar etmiştir.

12 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU ÖLDÜRÜP ASİTLE ERİTTİ

Messina Denaro'nun 1993'te mafya aleyhinde ispat sunmak üzere olan babasını susturmak emeliyle 12 yaşındaki Giuseppe Di Matteo isimli bir çocuğun kaçırılmasının organize edilmesine takviye ettiği iddia ediliyor. Giuseppe'nin boğulduğu ve bedeninin asitle eritildiği bildirildi. 

: İlginize Sürükleyebilir Hangi şehirler mübalağa etti? Böyle giderse talebeler mekteplerini donduracak! Çok güçlü geliyor... Sarı alarm! Risk radara böyle yansıdıAşıda vahim reyin... Aylar sonra ortaya çıktı!