Avrupa'yı bekleyen büyük kriz! Bu hafta sonu patlak verebilir...

Avrupa'yı bekleyen büyük kriz! Bu hafta sonu patlak verebilir...

Fazla sıcak hava dalgasının tesiri altına giren Avrupa'da enerji arzının çoğalması ile bu hafta sonu bir gaz krizinin patlak vermesi bekleniyor. Avrupa ülkeleri gaz depolama yarışına girmişken tüm gözler

Avrupa'yı tesiri altına alan tarihi sıcak hava dalgası hükümetleri olağandışı ihtiyatlar almaya güçlerken yeni bir krizin de kapısını aralıyor.

40 dereceyi geçen sıcaklar altında ferahlamaya çalışan Avrupa'da enerji arzının çoğalması ile birlikte bu haftanın sonunda büyük bir gaz krizinin patlak vermesi bekleniyor.

MOSKOVA MİSİLLEME YAPABİLİR

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş sonrası Moskova'ya peş peşe yaptırımlar uygulayan Avrupa, yükselen enerji maliyetleri karşısında çözüm arayışına girmişken gaz tedariki mevzusunda yeni bir çıkmaza girdi. 
Avrupayı bekleyen büyük kriz Bu hafta sonu patlak verebilir...
Rus gazını Avrupa'ya bağlayan Kuzey Akım 1 boru hattının 10 günlük rutin bakım çalışmalarının ardından önümüzdeki günlerde yine açılması bekleniyor. Ancak yaygın evham Rusya'nın kendilerine uygulanan yaptırımlara misilleme olarak muslukları kapalı yakalayacağı doğrultusunda.

Kuzey Akım boru hattı Avrupa'ya senede 55 milyar metreküp gaz sağlayarak kıtanın gereksiniminin takribî yüzde 40'ını karşılıyor. Peş peşe yaptırımlara karşın Rus gazından toplu bir kopuş şu an için mevzubahisi değil ancak çoğu ülke ihracatı şimdiden kıstı.

ALMANYA: EN MAKÛSUNA HAZIRLANIN

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck mevzuya ait yaptığı açıklamada ülkesinin en makûsuna hazırlanması gerektiğini belirtti ve "Her şey olabilir. Gaz yine açılabilir de, hiç gelmeyebilir de" dedi.

Almanya geçtiğimiz haftalarda bir gaz krizi ile karşı karşıya olduğu hakikatini kabul ederek natürel gaz tedariki için üç evreli acil vaziyet tasarısının ikinci düzeyini devreye aldı. Ülkenin acil vaziyet tasarısına göre, sanayi talep kesintileri için ilk sırada yer alacak. Ancak iş dünyası liderleri ve sendikalar bu hareketin ekonomiyi mahvedebileceğini belirtiyor.
Avrupayı bekleyen büyük kriz Bu hafta sonu patlak verebilir...
SICAK HAVA DALGASI TUZ BİBER OLDU

Avrupa'nın güzde vurmasını beklediği gaz krizi, sıcak hava dalgası sebebi ile beklenenden çok daha erken başlayacak gibi görünüyor.

Yükselen sıcaklıklar, klima birimlerine efor sağlamak için elektriğe olan arzı artırdı. İspanya'nın gaz cerrahı Enagas, geçen hafta elektrik üretmek için natürel gaz arzının yeni bir rekora eriştiğini söyledi.
Avrupayı bekleyen büyük kriz Bu hafta sonu patlak verebilir...
AVRUPA KENDİNİ BÜYÜK BİR KABUSUN İÇİNDE BULABİLİR

Bazı analistler sıcak hava dalgasının önümüzdeki haftalarda Avrupa'yı terk edeceğini belirterek daha iyimser olmaya çalıştı ancak Rusya gazı tamamen kesme kararı alırsa Avrupa kendini büyük bir kabusun içerisinde bulabilir.

Avrupa ülkeleri şimdi kış aylarında karşılaşabilecekleri devirici enerji kıtlığından sakınmak için gaz depolama kuruluşlarını dolduruyor.

Gas Infrastructure Europe'a göre, Avrupa Birliği genelinde gaz depolama seviyeleri şu anda yüzde 64 etrafında. Bu seviye yüzde 90'lara çıkmadan Rusya'nın gazı kesmesi herkesin fobili düşü haline gelmiş vaziyette.

AZERBAYCAN PLANI

Avrupa gaz depolama yarışına girmişken krize çözüm arayan Avrupa Komiteyi'ndan dikkat toplayan bir açıklama geldi.

Bakü’de bulunan Avrupa Komiteyi Başkanı Tümörsüle von der Leyen, Azerbaycan'dan alınan natürel gaz ölçüsünün birkaç sene içinde iki katına çıkarılmasını tasarladıklarını duyurdu.

Leyen  sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

'Avrupa Birliği, daha emin enerji tedarikçilerine yöneliyor. Bugün yeni bir uyuşma imza atmak için Azerbaycan'a geldim. Niyetimiz, birkaç sene içinde Azerbaycan'dan AB'ye gaz sevkiyatını iki katına çıkarmak. Azerbaycan, tedarik güvenliğimiz ve abuhava nötrlüğü yolunda ehemmiyetli bir ortak olacaktır.'