Avustralya'da bulundu... Dünyanın en büyüğü!

Avustralya'da bulundu... Dünyanın en büyüğü!

Avustralya'nın Queensland eyaletinde şimdiye kadar görülen en büyük dinozor fosili tespit edildi. Dinozorun büyüklüğünün neredeyse bir basketbol sahası kadar olduğunu belirten uzmanlar ağırlığının…

Bilim insanlarından çığır kalemtıraş bir keşif daha geldi. Avustralya'da ilk parçası 2007'de bulunan dinozor cinsinin kıtada şu ana kadar keşfedilen en büyük dinozor fosili olduğu ve dünyanın da en büyük cinslerinden biri olduğu açıklandı.

Dünya çapındaki en büyük 15 dinozor cinsi arasında yer aldığı da bildirilen dinozor fosilinin 92-96 milyon sene evvel yaşayan ve Titanozorlar olarak öğrenilen, nebat yiyen 'Australotitan cooperensis' cinsi olduğu ifade edildi.

The Guardian'da yer alan habere göre yapılan kemik tahlillerinde dinozorun boyunun takribî 30 metre başka bir deyişle neredeyse bir 'basketbol sahası kadar' olduğu belirtilirken hayvanın varsayımı ağırlığı da 67 ton olarak açıklandı.

Son dakika haberler: Avustralyada 92 milyon yıllık dinozor fosili bulundu Şu ana kadar en büyüğüYalnızca bacak boyu uzunluğunun 5 ila 6,5 metre olduğu tespit edilen dinozorun daha evvel tespit edilen Brachiosaurus ve Apatosaurus cinslerine eş olduğunun altı çizildi.

İLK PARÇASI 2007 SENESİNDE TESPİT EDİLMİŞTİ

İlk parçası 2007 senesinde Eromanga Havzası'ndaki Cooper Creek yakınlarında keşfedilen cinsin geçtiğimiz günlerde de kürek kemikleri, uzuvları ve pelvik kemiklerinin bulunduğu belirtildi. 

Kazı çalışmalarında yer alan paleontolog Robyn Mackenzie, keşifteki gecikmeyi 'Dinozor kemiklerinin konumu, ebadı ve kırılganlığı tahlil ve arınma harekâtlarının seneler sürmesine neden oldu.' diyerek açıkladı.Son dakika haberler: Avustralyada 92 milyon yıllık dinozor fosili bulundu Şu ana kadar en büyüğüEromanga Havzası'nda takribî 15 dinozorun enkazlarının bulunduğu belirtiliyor.

Queensland eyalet hükümeti, bu cinsin en sonunda sınıflandırılmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirtirken, Queensland Müze Ağı'nın CEO'su Dr. Jim Thompson, "Avustralya, dinozor bulguyu için son hudutlardan biri ve Queensland, milletin paleo-başşehri olarak süratle kendini sağlamlaştırıyor. Keşfedilecek daha çok şey var" ifadesini kullandı.

Son dakika haberler: Avustralyada 92 milyon yıllık dinozor fosili bulundu Şu ana kadar en büyüğü