Avustralya'dan flaş Hindistan kararı: Dönenler hapis cezası alabilir!

Avustralya'dan flaş Hindistan kararı: Dönenler hapis cezası alabilir!

Son haftalarda görülen hadise çoğalışlarıyla beraber neredeyse dünyanın koronavirüs merkezi haline gelen Hindistan trajediyi yaşarken Avustralya'dan da bu ülkeyle alakalı flaş bir karar geldi.…

Avustralya Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı yazılı açıklamada, çoğalan koronavirüs hadiseleri sebebiyle Hindistan’dan dönüş yolculuğunun geçici olarak durdurulduğunu bildirdi. Karara uymayarak Hindistan’dan dönen şahıslara mapus veya para cezası verilebileceği belirtildi.

Avustralya medyası bakanlığın bu kararını, Avustralyalıların ülkelerine döndükleri için ilk defa kabahat olarak görüleceği biçiminde yorumladı.Avustralyadan flaş Hindistan kararı: Dönenler hapis cezası alabilirHindistan'dan konuta dönen Avustralya yurttaşları, hükümetin yolculuğu geçici olarak yasadışı hale getirmesinin ardından beş seneye kadar mapus ve para cezası ile karşı karşıya kalabilir. Avustralya Sağlık Bakanlığı, bugün yaptığı yazılı açıklamada; “Yolcunun hareket saatinden itibaren 14 gün içinde Hindistan'da bulunmuş olması halinde, Hükümet, Hindistan'dan Avustralya topraklarına giren yolculara geçici bir duraklama uygulayacaktır. Duraklama, 3 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 12.01'de yürürlüğe girecek” denildi.

Hindistanda Kovid krizi derinleşiyor: Yakılmak için bekleyen cesetler dünyayı dehşete düşürdüHindistan'da Kovid krizi derinleşiyor: Yakılmak için bekleyen cesetler dünyayı korkuya düşürdü!

ÜLKEYE GİRİŞ YASAK

Bakanlık, uygulamaya uyulmaması halinde 5 seneye kadar mapus veya/ve para cezası uygulanacağını belirtti. Pazartesi gününden itibaren, yolcunun hareket saatinden itibaren 14 gün içinde Hindistan'da bulunan herkesin ülkeye girişi yasaklanacak.Avustralyadan flaş Hindistan kararı: Dönenler hapis cezası alabilirYeni karara uyulmaması, beş sene mapus cezasına, 66 bin Avustralya doları 37 bin sterlin para cezasına veya her ikisine birden neden olabilir. Sağlık bakanlığı, kararın 15 Mayıs 'ta gözden geçirileceğini söyledi.

Açıklamada “Hükümet bu kararları hafife almıyor. Bununla beraber, Avustralya ulus sıhhati ve karantina sistemlerinin tamlığının korunması ve karantina kuruluşlarındaki Kovid-19 hadiselerinin sayısına idarenebilir bir seviyeye indirilmesi kritik ehemmiyet taşımaktadır. Hindistan, geçen hafta her gün 300 binden fazla yeni Kovid-19 hadisesi bildiriyor. Hindistan'daki toplam hadise rakamı şu anda 19 milyona yakın ve 200 binden fazla insan can verdi” ifadeleri kullanıldı.