Avusturya’da aşırı sağcı Özgürlük Partisinin lideri Hofer istifa etti

Avusturya’da aşırı sağcı Özgürlük Partisinin lideri Hofer istifa etti

Fazla sağcı Avusturya Hürlük Partisi FPÖ Genel Başkanı Norbert Hofer, rehabilitasyon merkezinde geçirdiği 3 haftalık müddet sonrasında partideki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

FPÖ’den yapılan yazılı açıklamada, Hofer’in 3 haftalık rehabilitasyon süreci sonrasında kariyerine müteveccih düşünme ihtimali bulduğu ve takribî iki yıldır yürüttüğü görevi, vazgeçme kararı aldığı belirtilirken, fazla sağcı liderin değerlendirmelerine de yer verildi.

Hofer, ülkede İbiza skandalı olarak adlandırılan ve merkez sağ Avusturya Ulus Partisi ÖVP ve FPÖ ortak yönetim hükümetinin Mayıs 2019’da sona ermesine yol açan hadisenin sonrasında, partisinin sancılı bir süreç geçirdiğini, ancak son kamuoyu yoklamalarına göre rey oranlarındaki çoğalış sebebiyle parti içi kararın yine tutulduğunu kaydoldu.

Partinin gelecek senelerde zafer elde edebilmesi için lüzumlu adımları attığını belirten Hofer, partideki görevinin de böylece sona erdiğini duyurdu.

Avusturya medyasında çıkan haberlerde, Hofer ve partinin şahin kanadını temsil eden daha önceki İçişleri Bakanı Herbert Kickl arasında gerginlikler yaşandığı, Kickl’ın genel başkanlık koltuğuna talip olduğu iddia edilmişti.

Hofer, mevcut Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’e karşı 2016’da cumhurbaşkanlığı için yarışmış ve az farkla tercihleri kaybetmişti.

İBİZA SKANDALI

Avusturya’da Mayıs 2019’da yarıyılın Başbakan Dayanakçısı ve fazla sağcı parti FPÖ’nün Genel Başkanı Heinz Christian Stache ve aynı partinin Meclis Grup Başkanı Johann Gudenus’un, İspanya’nın İbiza Adası'nda, kendisini zengin bir Rus iş adamının yakını olarak tanıtan bir bayanla yaptığı görüntüler medyada yer almıştı.

Görüntülerde, fazla sağcı liderin, Rusya’nın partisine destek vermesi gidişatında bazı devlet ihalelerinin bu ülkeye verilmesi ve Avusturya'nın en çok satan gazetesinin paylarının bir kısmının Ruslara satılması hususunda dayanakçı olabileceğine müteveccih ifadeleri, ülke tarihinin en ciddi krizi olarak değerlendirilmişti.

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından yarıyılın Başbakanı Sebastian Kurz, fazla sağcı parti ile kurulan hükümeti sonlandırmış, erken tercih çağrısında bulunmuştu.