Aydın'da Roma İmparatoru Hadrianus'un heykelinin parçaları bulundu

Aydın'da Roma İmparatoru Hadrianus'un heykelinin parçaları bulundu

Aydın'ın Çine ilçesinde, Alabanda Antik Kenti'nde 2015 senesinde başlayan kazı çalışmaları devam ederken, Roma İmparatoru Publius Aelius Traianus Hadrianus'un 1900 senelik olduğu varsayım edilen heykelinin

Çine'de 500 hektar alan üzerinde bulunan ve Anadolu'nun en büyük antik kentlerinden biri olduğu değerlendirilen Alabanda Antik Kenti'nde, 2015 senesinde başlayan kazılar, Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ali Yalçın Tavukçu başkanlığında sürüyor. Meclis binasında devam eden kazılarda, Roma İmparatoru Publius Aelius Traianus Hadrianus'un ayrı ayrı bölgelerde, parçalar halinde 120 senesinde Aydın'a getirildiği değerlendirilen mermer heykelinin parçaları ortaya çıkarıldı. Baş ve bedeninin bazı kısımları olmak üzere 6 parçası bulunan mermer heykelin öteki parçalarının da bulunması için çalışmaların sürdüğü belirtildi. 2,5 metre boyunda ve 1900 yılık olduğu değerlendirilen heykelin yapılan çalışmalardan sonra Aydın Arkeoloji Müzesi'ne getirilerek ziyarete açılacağı kaydolundu.

'DÜNYADA ÇOK AZ EŞİ VAR'

Aydın Şehir Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, "Roma İmparatoru Publius Aelius Traianus Hadrianus heykel parçalarının bulunduğu alan antik meclis binasıdır. Bu meclis binası Anadolu'daki en büyük meclis binalarındandır. Bu anlamda bölgenin en anlamı antik kentlerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Bu sene de çok ehemmiyetli bir kazı sezonu geçirdik. Kazı başkanı ve takımıyla bizi tatmin eden belirtilere eriştik. Yapıların yerinde sergilenmesini umursuyoruz. Buradaki kazı çalışmalarında Hadrianus heykeli tespit ettik. Takribî 2,5 metre boyunda olduğunu varsayım ettiğimiz heykelin ehemmiyetli parçalarını ortaya çıkarmayı muvaffak olduk. Heykel önümüzdeki birkaç sezon içinde bitirildiğinde muhtemelen çok ciddi bir ziyaretçi akınına tanık olacağız zira Perge antik kentinde eşini gördüğümüz bu heykelin dünyada da çok az bir eşi var. Bu anlamda çok mutluyuz" dedi.

'120 SENESİNDE AYDIN'A GELDİ'

Kazı başkanı olan, Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ali Yalçın Tavukçu ise "Burada ehemmiyetli üç bölgeden biri olan bileteryumdaki meclis binası çalışmaları geçen sene süratlendirdik. Bu sene ise çok hoş umutlarla karşılaştık. 'Portre heykel' dediğimiz zırhlı imparator yapıtının parçalarını bulduk. Bu heykelin parçaları ayrı ayrı yerlerde karşımıza çıktı. 6 parça halinde bulduğumuz heykelin gerçekten ziyaretçisi olacak. Müzede de ehemmiyetli yapıtlardan biri olacak. Hadrianus, Roma İmparatorluğu yarıyılında ülkeyi en çok dolaşan imparatorlardan biridir. Anadolu'ya da çok rakamda seferi var. 120 senesinde Aydın'a geldiğini bildiğimiz Hadrianus'un o sene bu kente gelişi için yapıldığını düşündüğümüz bu heykelin yanındaki kitabelerde bir şereflendirme yazısı olduğunu düşünüyoruz. Roma İmparatoru Hadrianus 117 ve 138 senelerinde Roma İmparatorluğu'nda tahtta bulunuyor. Roma'ya en güçlü çağını yaşatıyor. Takribî 1900 senelik bir heykelden bahsediyoruz" diye konuştu.

Alabanda Antik Kenti'nde 2021 seneyi kazı çalışmalarında Hadrianus heykelinin ortaya çıkarıldığını belirten Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız ise "Bu heykeli yakın zamanda müze laboratuvarlarındaki onarım çalışmalarının ardından ziyaretçilerin alkışına sunacağız" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tek tek sıraladı! Bulgular tamamen değiştiİşte 3. doz tasarıyı! BioNTech olanlar kasımdan itibaren...Balıkesir'de skandal görüntüler! Harekete geçildi