Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Havalimanları, barajlar, yollar... Bunlar Türkiye'nin gelişmesini gösteren hamlelerdir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Havalimanları, barajlar, yollar... Bunlar Türkiye'nin gelişmesini gösteren hamlelerdir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rize-Artvin Havalimanı açılışında açıklamalarda bulundu. Aliyev, "Türkiye günden güne kuvvetleniyor, büyüyor. Bunun esasında siyaset ve aziz kardeşimin emeği, zahmeti

İşte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açıklamalarından satır başları:

"Aziz kardeşlerim, aziz arkadaşlar yine kardeş Türkiye toprağında olmaktan çok hoşnudum. Azerbaycan'dan selamlar iletiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan beni bu merasime davet ettiği için teşekkür ederim. Havalimanı açılışı münasebetiyle sizi vicdandan tebrik ediyorum. Açılış Türkiye'ye gelen güzel ve uğurlu büyümenin tezahürüdür.

Türkiye günden güne kuvvetleniyor, büyüyor. Bunun esasında siyaset ve aziz kardeşimin emeği, zahmeti vardır. Türkiye dünya çapında efor merkezi ve söz sahibi olup, ülke içinde de büyük projeler inşa etmeye kadirdir. Havalimanları, barajlar, yollar, köprüler bunlar Türkiye'nin büyümesini gösteren ataklardır. Bunların esasına insan etmeni devlet siyaseti katlanır. Biz her zaman bir yerdeyiz. Güzel günlerde iyi günlerde güç günlerde de. İkinci Karabağ savaşı bunu tam dünyaya gösterdi.

İlk günden son güne kadar savaşta benim kardeşim, kardeş Türkiye ulusu bizim yanımızdaydı. Kardeşim Erdoğan'ın Azerbaycan yalnız değil, Türkiye Azerbaycan'ın yanındadır demesi bir haylileri için ileti oldu. Azerbaycan ulusu bu kardeşliği hiçbir zaman unutmayacak.

Bugün de biz bir yerde, Karabağ'ın imarı için omuz omuza çalışıyoruz. Havalimanını imar eden firma Karabağ'da imarla meşguldür. Biz dünya çapında birbirine en yakın ülkeleriz. Ülkelerimiz çok büyük imtihanlardan geçiyor. Şuşa şehrinde Türkiye-Azerbaycan arasında uyuşma imza atılması bizim ilişkilerimizi bağlaşıklık seviyesine getirdi. Resmen müttefiğiz. Bu siyaset bize atalarımızdan kalan servettir, vasiyetidir. İlk kere Rize'tabir. Uçakla kazançken pencereden hoş manzarayı izlerken bu yer cennete benziyor dedim. Rize'nin Artvin'in Karadeniz bölgesinin hoş tabiatı büyük servettir. En büyük servet bu bölgenin insanlarıdır. Mert, vatansever insanlardır. Kardeşimin memleketindeyim, öz memleketindeyim. Yaşasın Rize, yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye-Azerbaycan birliği."