Azerbaycan ve AB arasında anlaşma: Avrupa'nın enerji haritasını tamamen değiştirdi

Azerbaycan ve AB arasında anlaşma: Avrupa'nın enerji haritasını tamamen değiştirdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Birliği AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen ile yaptığı ortak basın buluşmasında, “Azerbaycan'ın ileri sürdüğü, AB ve ortaklarımız tarafından desteklenen

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen tarafından Azerbaycan ile AB arasında "Avrupa Kurulu tarafından temsil edilen Avrupa Birliği ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında enerji alanında stratejik ortaklığa dair uzlaşma zaptı" imza atıldı. Aliyev ve von der Leyen, imza merasiminin ardından ortak basın buluşması tertip etti. Azerbaycan ve AB arasında enerji alanındaki faal iş birliğinin 15 seneyi aşkın bir geçmişe sahip olduğunu belirten Aliyev, “Bugünkü uyuşma aramızda imza atılan ilk belge değil. 2006 senesinde uzlaşma zaptı ve 2011'de ise Güney Gaz Koridoru'yla alakalı ortak deklarasyon imzaladık. Dolayısıyla iyi bir geçmişimiz ve galibiyetlerimiz var. Azerbaycan'ın ileri sürdüğü AB ve ortaklarımız tarafından desteklenen enerji projeleri, Avrupa'nın enerji haritasını tamamen değiştirdi” dedi.

“ENERJİ GÜVENLİĞİ BUGÜN HER ZAMANKİNDEN DAHA EHEMMİYETLİ”

Azerbaycan ve AB arasında enerji alanındaki işbirliğinin pozitif yararları olacağını belirten Aliyev, “Enerji güvenliği mevzuları bugün her zamankinden daha ehemmiyetli. AB ile Azerbaycan arasındaki uzun vadeli, öngörülebilir ve son derece emin enerji işbirliği elbette ki ehemmiyetlidir. Bu sene, AB ile Azerbaycan arasında petrol ve gaz, seçenek enerji, hidroelektrik faydalılığı ve değişik mevzuları kapsayan bir hayli alanı içeren bir enerji diyaloğunu başlattık. Rüzgar ve güneş enerjisi ile alakalı yatırım projelerine şimdiden başlandı. Potansiyelimizin ön değerlendirmesini yaptık ve Karabağ ve Doğu Zengezur'un işgalden kurtarılmış bölgelerindeki güneş ve rüzgar santrallerinin potansiyelinin 9 bin 200 megavat olduğunu söyleyebilirim. Hazar Denizi'nin rüzgar enerjisi potansiyeli 157 gigawatttır. Başka Bir Deyişle gerçekten çok büyük bir kaynak tabanımız var” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ve AB arasında anlaşma: Avrupanın enerji haritasını tamamen değiştirdi

“GELECEK İÇİN BİR YOL HARİTASI”

Seçenek enerji kullanımının daha fazla natürel gaz ihracatına imkân sağlayacağını kaydolan Aliyev, “Bugünkü uyuşma, gelecek için bir cins yol haritası. Daha evvel tasarladığımız her şeyi hakikatleştirdiğimizi göz önünde bulundurursak büyük galibiyetler göreceğimize belirlim. Bugün görüşme ettiğimiz değişik mevzular arasında irtibat mevzuları da vardı. Azerbaycan'ın coğrafi konumu ve çağdaş erişim altyapısını dikkate aldığımız zaman potansiyelimizin koordinasyonu istikametinde daha faal çalışmamız gerekiyor. Zira Azerbaycan, burada Hazar Denizi'nin batı kıyısında en büyük ticaret filosuna, çağdaş altyapıya, tersaneye, yeni deniz limanına ve bizi tüm komşularımızla bağlayan demiryoluna sahiptir” dedi.

“AZERBAYCAN, AB İÇİN ÇOK EHEMMİYETLİ BİR ENERJİ ORTAĞIDIR”

Rusya'nın Ukrayna'ya müteveccih hücumundan evvel dahi Rusya’nın emin bir enerji ortağı olmadığını ifade eden AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen ise, “Bu sebeple AB, Rusya’dan ek enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine odaklandı ve daha emin ortaklarla çalışmaya başladı. Azerbaycan'ın emin ortaklarımız arasında olmasından hoşnudum. Bizim için çok ehemmiyetli bir enerji ortağınız ve her zaman emin oldunuz” ifadelerini kullandı.

“ENERJİ ALANINDAKİ İŞBİRLİĞİMİZİ DAHA DA KUVVETLENDİRECEKTİR”

“Yalnızca enerji güvenliğimiz için değil, aynı zamanda ‘yeşil enerji’ alanında da emin bir ortaksınız. İmza Attığımız bu belge, enerji alanındaki iş birliğimizi daha da kuvvetlendirecek” diyen von der Leyen, "İlk etapta Azerbaycan'dan gaz ihracını ikiye katlayacağız. Bu uyuşma aracılığıyla Güney Gaz Koridoru'nun genişletilmesine olan bağlılığımızı ifade ediyoruz. Bu proje zati AB için çok ehemmiyetli. Avrupa'ya her sene 8 milyar metreküp doğalgaz aktarıyoruz ve önümüzdeki senelerde hacmini 20 milyar metreküpe çıkaracağız. Önümüzdeki sene bu hacmi 12 milyar metreküpe çıkaracağız ve bu Rusya'dan kesilen gazın karşılamasına ve Avrupa'nın enerji talebine ehemmiyetli katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın yenilenebilir enerji alanında büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat toplayan von der Leyen, “Sayın cumhurbaşkanı buna da değindi. Bu, özellikle rüzgar ve ‘yeşil hidrojen’ alanında büyük potansiyel var ve buluşmamızda bunu detaylı olarak görüştük. İmza Attığımız bu belge ile bu alandaki tutarlı işbirliğimizin esaslarını atmış olduk. Yavaş yavaş Azerbaycan fosil yakıtlar alanındaki bir ortaktan yenilenebilir enerji alanında lider bir ortağa dönüşecektir. Aynı zamanda doğalgaz işbirliğimiz, abuhava farklılığı mevzusundaki mesullüğümüzle meblağlı olmalıdır. Misalin metan gazını eksiltmek gibi. Bu belge, metan emisyonlarını eksiltmeye müteveccih vaatlerimizi özetlemektedir. Azerbaycan’ı da 119 ülkenin katıldığı metan gazından bırakılmasına ait uyuşmaya katılmaya davet ediyorum” dedi.

“AZERBAYCAN’IN EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI AVRUPA BİRLİĞİ’DİR”

Yeni bir uyuşma üzerinde çalıştıklarını kaydolan AB Kurulu Başkanı von der Leyen, “Umarım yakında sonuçlandıracağız. Hedef, mevcut güçlü işbirliğimizi daha da kuvvetlendirmektir. Azerbaycan’ın en büyük ticaret ortağı Avrupa Birliği’dir. Ayrıca AB, Azerbaycan’a en çok yatırım yapan oyuncudur ve bunu genişletmek istiyoruz. AB, Orta Asya ve ötesinde ilişkiler kurmak için Azerbaycan ile çalışmak istiyor. Bu sebeple Trans-Hazar irtibatına ait münazaraları yakından takip ediyor ve ilgileniyoruz. Aynı zamanda ortak Havacılık alanında da uyuşmayı bitirmek istiyoruz. Bu, turizmi ve ticareti artıracaktır. AB, büyümekte olan ve tutarlı bir Güney Kafkasya'nın yaratılmasına kararlıdır. Mayın arınmaya parasal takviyede en büyük bağışçıyız. Yakın zamanda bu alan için yeni mali takviyeyi duyurduk. Ayrıca mekanik donanımların ve zorunlu yardımları vermeye hazırız. Azerbaycan ile işbirliğimize değer veriyoruz ve zamanla bu ortaklık aralıksız derinleşecek ve büyüyecektir” ifadelerini kullandı.