Azovstal'dan inanılmaz görüntüler... Ukrayna, çelik fabrikasının içinden fotoğraflar paylaştı

Azovstal'dan inanılmaz görüntüler... Ukrayna, çelik fabrikasının içinden fotoğraflar paylaştı

Rus ordusunun abluka etmesi altındaki Ukrayna’nın Mariupol kentinde bulunan Azovstal çelik fabrikası haftalardır dünya gündeminin üst sıralarında yer almaya devam ediyor. Rusya'nın 'ele geçirdik' açıklamasını

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşın en stratejik noktalarından bir olan Mariupol şehri bir vakit evvel Rus eforlarının hakimiyetine geçti. Savaşın 78’inci gününde kentte hâlâ Ukraynalı savaşçıların elinde kalan son kısımsa Azovstal çelik fabrikası.

Azovstal'da katlanan Ukrayna'nın Azak alayı, Telegram iletileşme uygulamasında son 24 saat içinde 34 Rus uçağının, sekiz sorti de dahil olmak üzere, kuruluşun üzerinde uçtuğunu söyledi. Kuruluştaki askerler Rus donanmasının ve tanklarının, topçu ateşinin ve roketlerin ateşi altında kaldığını söyledi.

Azovstaldan inanılmaz görüntüler... Ukrayna, çelik fabrikasının içinden fotoğraflar paylaştı Mum ışığıyla aydınlatılan bir barınakta bitkin suratlar...

Rusya, 2014 senesinde ele geçirdiği Kırım'dan başka bir kara antreyi açmak için Mariupol'un bütün hakimiyetini sağlamaya çalışırken, son günlerde bir hayli sivil kuruluştan tahliye edildi.

"ŞARTLAR MAKÛSLAŞIYOR"

Öte yandan Ukrayna başbakan takviyecisi Iryna Vereshchuk, AFP'ye verdiği beyanatta, takribî bin askerin Azovstal çelik fabrikalarında mahsur kaldığını, şartlarının da giderek makûslaştığını söyledi.

İnsan hakları teşkilatları ve aktivistler, çevrimiçi bir arzuhal hazırlayarak Birleşmiş Milletler'i, kalan tüm askerleri tahliye etmeye çağırdı. Arzuhal bugüne kadar bir milyondan fazla imza topladı.

Moskova patriği altındaki Ukrayna Ortodoks kilisesinin başkanı da, Mariupol'u korunan Ukraynalı askerlerin tehlikesiz geçişi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e şahsi ve inanç temelli bir çağrıda bulundu.Azovstaldan inanılmaz görüntüler... Ukrayna, çelik fabrikasının içinden fotoğraflar paylaştıAzovstal'da kalan askerlerin çoğu uzuvlarını kaybetmiş

RESİMLER İLK OLARAK TELEGRAM'DAN PAYLAŞILDI

Azak Alayı'nın Telegram kanalında yayınlanan bir dizi resim, abluka etme altındaki Mariupol'daki Azovstal çelik fabrikasının altında saklanan yaralı Ukraynalı askerlerin içinde bulunduğu harap şartları gün suratına çıkardı.

Paylaşılan resimlerde fabrikanın içinde, askerlerin bulunduğu yerin bir sahra sağlık kurumuna dönüştürüldüğü ve gönüllülerin askerlerin rehabilitasyonuna destekçi olduğu görülüyor. Ancak değil kuruluşta, Mariupol şehrinin tamamında pak su, ilaç ve besin bulabilmek oldukça güç hale geldi.

Gönüllüler aldıkları yaralar suratından acı sürükleyen askerlere ağrı kesiciler veriyor ve eğer bahtlılarsa sarih yaralarının mikrop kapıp enfeksiyona yol açmaması için antibiyotik bulabiliyorlar...

Azovstaldan inanılmaz görüntüler... Ukrayna, çelik fabrikasının içinden fotoğraflar paylaştı Cephede suratından yara almış bir Ukraynalı asker

Resimlere yansıyan vahim asılsa fabrikada bulunan bir hayli Ukraynalı askerin kol ya da bacaklarını kaybettiğini gösteriyor. Uzuvları patlamalar neticeyi ya da mayınlar suratından kopan askerler ilkel şartlarda koltuk değneklerine tutunarak ayakta kalmaya çalışıyor.

Haftalardır Rus abluka etmesinde olan kent, Rus hakimiyetine geçtiğinde, şehirde kalan Ukrayna birliklerinin Azovstal fabrikasına sıkıştığı açıklanmıştı.

RUSYA TESLİM OLMA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Rusya ise Mariupol'de kenti korunan Ukrayna güçlerine yaşamlarını kurtarmak üzere silah vazgeçip teslim olmaları için fırsat sunmuş ve bunun için saat vermişti.

'Teslim olun' çağrısı yapan Moskova, fabrikada sıkışan kalan Ukrayna birliklerin affedileceğini duyurmuş ve koşullarını açıklamıştı. Moskova teslim olunduğunun evvelden açıklanması gerektiğinin altını çizerken, Ukrayna askerlerinden bu gidişatı Rus birliklerine bildirmek için beyaz sancak sallamaları istenmişti.

Bu yaşananların arkasında ise Ukrayna'nın Odessa Milletvekili Oleksiy Goncharenko, kentteki birliklerin 'sonuna kadar savaşacaklarını' söyleyerek Rusya'nın önerisini yalanlamıştı.

Mariupol'den ve Azovstal'dan kurtulanlar Zaporijya'da tehlikesiz noktalara getirildi.Azovstaldan inanılmaz görüntüler... Ukrayna, çelik fabrikasının içinden fotoğraflar paylaştıSağlık takımları, kısıtlı olanaklarıyla askerlerin rehabilitasyonuna devam etmeye çalışıyor

ZELENSKİ AÇIKLAMIŞTI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Azovstal çelik fabrikasındaki tahliyelerin ilk safhasının sona erdiğini belirterek “Azovstal çelik fabrikasından 300'den fazla sivil kurtarıldı. Beynelmilel Kızılhaç Komisyonu ve Birleşmiş Milletler takımlarına Azovstal tahliye misyonunun ilk safhasını asıllaştırmamıza takviye ettikleri için minnettarım” demişti.

Yetkililer ise Azovstal çelik fabrikasındaki sağlık çalışanları ve askerler için tahliyenin ikinci safhasının devam ettiğini açıkladı.