Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden sanık kendini böyle savundu: 'İstemeden maktulün ölümüne neden oldum'

Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden sanık kendini böyle savundu: 'İstemeden maktulün ölümüne neden oldum'

Antalya'da üniversite talebesi Azra Gülendam Haytaoğlu'nu 21 öldürüp, cesedini 13 parçaya ayırdığı yargılamasıyla dördüncü defa dominant karşısına çıkan Mustafa Murat Ayhan 49, “Maktule müteveccih cinsel

Akdeniz Üniversitesi İrtibat Fakültesi Gazetecilik Kısmı 3'üncü sınıf talebesi Azra Gülendam Haytaoğlu, geçen sene 28 Temmuz'da konuttan çıktıktan sonra kendisinden haber alınamadı. Telefonu da kapalı olan Haytaoğlu'na erişilemeyince Adana'dan gelen babası Mustafa Haytaoğlu, polise kayıp müracaatı yaptı.

Sosyal medyadan da Azra'nın bulunması için çağrılar yapıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Ofis Amirliği takımları, Azra'nın cep telefonundan en son inşaat mühendisi ve emlak büroyu sahibi Mustafa Murat Ayhan ile görüştüğünü tespit etti.

SORGUDA CİNAYETİ İTİRAF ETTİ

Cinayet masası takımları, Ayhan'ı çapraz sorguya aldı. Ayhan, sorguda cinayeti işlediğini itiraf etti. Mustafa Murat Ayhan, Varsak'ta ormanda Azra Gülendam Haytaoğlu'nu gömdüğü yeri takımlara gösterdi. Cesedin parçalarını bulan takımlar, otopsi için Antalya Adli Tıp Müesseseyi morguna gönderdi. Azra'nın başı tüm aramalara karşın bulunamadı. Mustafa Murat Ayhan, çıkarıldığı dominantlıkça hapsedildi.

MAZNUN DOMİNANT KARŞISINDA

Ağırlaştırılmış ömür boyu mapusu istenen Mustafa Murat Ayhan, 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'isteyerek öldürme', 'hırsızlık' ve 'cinsel hücum' kabahatlerinden dördüncü defa dominant karşısına çıktı. Mahkemeye Diyarbakır Cezaevi'nde bulunan maznun Mustafa Murat Ayhan SEGBİS aracılığıyla katılırken, öldürülen Azra'nın annesi Mezide Haytaoğlu, baba Mustafa Haytaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkemeye ayrıca Türkiye'nin bir hayli şehrinden çok rakamda yetki evraklı avukat, davacı müdafi olarak katıldı.

'TEK SUAL' TEKPİSİ

Duruşma başkanı, maznun Mustafa Murat Ayhan'a, cezai mesullülüğün bütün olduğu güzergahındaki rapora dair söyleyeceği olup olmadığını sordu. Ayhan, “Rapor tertip edilirken bana 'Pişman mısın' biçiminde sual soruldu. Başka bir görüşme konuşma olmadı, yanıt alma doğrultusunda bir şey olmadı. Kurul raporu bu biçimde tertip etti" dedi.

YİNE RAPOR ALINMA ARZINI YALANLADI

Rapora itiraz eden maznun avukatı Mehmet Ali Başaslan, Ayhan'ın günlük 1 miligramdan fazla psikolojik ilaç aldığını belirtti. Tek bir sualle us sıhhatinin yerinde olup olmadığının tespit edilemeyeceğini aktaran maznun avukatı Başaslan, “Madem us sıhhati yerinde neden bu ilaçlara devam edildi" dedi.

Başaslan, maznuna yine rapor alınması ve en yakın Elazığ'a sevk edilmesini arz etti. Duruşma kurulu, maznun Ayhan'a yine us sıhhatinin yerinde olup olmadığına dair raporun alınma arzını yalanladı.

Cumhuriyet Savcısı, maznunun 'kaliteli isteyerek öldürme' ve 'cinsel hücum' kabahatlerinden suçlanmasını, 'hırsızlık' ve 'şahsı hürriyetinden yoksun kılma' kabahatlerinden beraatını arz etti.

Azra Gülendam Haytaoğlunu katleden sanık kendini böyle savundu: İstemeden maktulün ölümüne neden oldum

'CİNSEL YÖNELİMİM OLMADI'

Kaliteli isteyerek öldürme ve cinsel hücum kabahatlerinden mütalaa verilmesine müteveccih düşüncesi sorulan Mustafa Murat Ayhan, “Maktule müteveccih olarak cinsel yönelimim olmadı. İstemeden maktulün vefatına neden oldum" dedi.

Maznun avukatı Mehmet Ali Başaslan, “Mütalaaya karşı korunma yapmak için müddet arz ediyoruz" diye konuştu. Mahkeme 30 Mayıs'a ertelendi.