‘Babamın soyadını istemiyorum’ davası

‘Babamın soyadını istemiyorum’ davası

Velayeti annesinde olan Y.T. 17 , ‘çocuğun kaliteli istismarı’ kabahatinden tutuklu olan babasının soyadını kullanmamak için dava açtı. Duruşma çocuğun annesinin soyadını kullanmasına izin verdi.

İzmir’de yaşayan Ayşe ve Orhan T. çiftinin konutluluklarından bir oğulları oldu. Çocuk henüz 3 yaşındayken, anne ve babası boşandı. Duruşma, çocuğun velayetini anneye verdi. Anne de kızlık soyadı olan D.’yi kullanmaya başladı. Gasp ve hırsızlık kabahatlerinden cezaevine giren baba Orhan T., 2018 senesinde ise ‘çocuğun kaliteli cinsel istismarı’ suçuna hapsedildi. Babasının soyadını kullanan 16 yaşındaki Y.T., annesinin kızlık soyadını kullanmak için avukatları Ayşe Özge Çınar Seçkin ve Buket Derya Karaman aracılığıyla, İzmir 21. Aile Duruşması’ne dava açtı.

‘BİR BAĞIM KALMASIN’

Çocuk Y.T., duruşmada “Babamla bu yaşıma kadar 3-4 kere anca görüştük. Babam cezaevinde olmadığı yarıyıllarda dahi beni istemedi. Babamla alakalı benim oğlu olduğumu gösterecek rastgele bir bağım kalmasını istemiyorum. Babamın cezaevinde olduğu kabahatlerden dolayı da soyadını kullanmak istemiyorum” dedi.

ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI

Duruşma, 8 Nisan 2021’de davanın kabulüne karar vererek, çocuğun annesinin soyadını kullanmasına hükmetti. Mazeretli kararda özetle şöyle denildi: “2004 doğumlu çocuğun hiçbir baskı altında kalmadan kendi istemi ile üniversite imtihanına babasının soyadı ile girmek istemediğine müteveccih dürüst arzı korunarak annenin soyadını kullanmasının, çocuğun psikolojisi ve fotoğrafı harekâtlarda sağlayacağı basitlik sebebiyle çocuğun üstün faydasına olacağı kanısına varılmıştır.”