Babasını öldüren Mert Kaymaz’ın annesi: Canımızı kurtardı

Babasını öldüren Mert Kaymaz’ın annesi: Canımızı kurtardı

Babası Yusuf Cemal Sezgin’i öldüren Haydar Mert Kaymaz’ın 19 davasında anne Songül Çapan’ın verdiği ifade herkesi korkuya düşürdü. Songül Çapan, “Kocam eziyeti çok hoşlanırdı. Beni domuzbağıyla…

Yaralama, hırsızlık ve uyuşturucu ticareti yapmak kabahatlerinden uzun seneler cezaevinde kalan Yusuf Cemal Sezgin 43, çocuklarının annesi olan Songül Çapan’a yaşamı süresince eziyet etti, oğlu Haydar Mert Kaymaz’ı vururken bir gözünü âmâ etti. Oğullarından ikisi de popülasyonuna kayıtlı değildi. Cezaevinden çıktıktan sonra Songül Çapan’la yine toplanmak istedi, yalanlandı. Olanlardan oğlu Haydar Mert’i mesul yakalayınca onu, karısı ve kızını öldürmekle tehdit etti. Haydar Mert Kaymaz ailesiyle beraber annesinin yanına taşındı.

‘GÖZÜMÜ ÂMÂ ETTİ’

Yusuf Cemal Sezgin, 13 Ekim 2020 günü Haydar Mert Kaymaz’ı aradı. Daha evvel kendisine verdiği silahı ve şahsi eşyalarını getirmesini istedi. Haydar Mert Kaymaz işyerinde kendisine küfür edip saldırmaya çalışan Yusuf Cemal Sezgin’i öldürdü. Hapsedilen Haydar Mert Kaymaz, “Yaşamı süresince bize eziyet etmişti” diye ifade verdi. Soruşturmayı yürüten savcılık iddia belgesinde, Yusuf Cemal Sezgin’in Haydar Mert Kaymaz’ın babası olarak kabul edilemeyeceğini, bu sebeple ‘üst soyu öldürmek’ kabahatinden 24 sene değil, ‘haksız tahrik altında isteyerek öldürme’ kabahatinden 18 sene ceza verilmesini istedi.

Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen mahkemede korunma yapan Haydar Mert Kaymaz, “Anneme ve bize senelerce eziyet etti. Benim gözümün âmâ olmasına neden oldu. Ondan kaçmak için devamlı adres değiştiriyorduk. Ne zaman görüşsek sonu ya sağlık kurumunda ya da karakolda bitiyordu” dedi.

‘EZİYETİ HOŞLANIRDI’

Anne Songül Çapan ise şahit olarak verdiği ifadesinde şunları anlattı: “Yusuf Cemal minibüsçülük yaparken beni kaçırdı. Devamlı şiddet uyguluyordu. Sosyopat bir karakterdi, eziyeti çok hoşlanırdı. Beni domuzbağıyla bağlayıp 13 gün süresince banyoda kilitli yakaladı. Çekiçle dişlerimi kırdı. Penseyle etlerimi sıkıştırdı. Mert bebekken içinde uyuşturucu olan sigarayı içip benimle oğlumun suratına üfledi, çocuğum kafasını kaldıramadı. İkimiz de ablavut gibi olduk. Beni çok şiddetle vurdu, çocuğun gözüne kan oturdu. Ondan kaçmak için yazmaları birbirine bağlayıp kendimi çocuğumla birlikte ikinci kattan alt attım ancak bacaklarım kırıldı. Oğlum reelinde dört şahsın canını kurtardı. Adalet varsa işlemesini istiyorum.”

Ertelenen mahkeme sonrası açıklama yapan Haydar Mert Kaymaz’ın avukatı Aslı Ercan, “Can Veren birey 63 kabahat kaydı olan biri. Hem Haydar Mert’e hem de ailesine yaşamı süresince sistematik olarak eziyet yapmış. Buradaki hakikat kurban o değil, Haydar Mert ve ailesidir” dedi.

‘KABAHAT AYGITIYDI’

Yusuf Cemal Sezgin’i ‘sosyopat bir şahsiyet’ olarak nitelendiren anne Songül Çapan, “Kabahat aygıtıydı. Hırsızlık yaptığı konutlardaki bayanlara tecavüz ettiğini duydum. Devamlı içeri girip çıkardı” dedi.