Bağdadi’nin sağ kolu İstanbul’da yakalandı

Bağdadi’nin sağ kolu İstanbul’da yakalandı

Suriye’de öldürülen DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi’nin sağ kolu Ahmet Süleyman İ.M., MİT-Emniyet ortak operasyonuyla İstanbul’da tutuldu. Teröristin, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na bombalı…

AFGAN Ahmet Süleyman İ.M., 2019’da Amerika Birleşik Devletleri güçlerince Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Barisha köyüne tertip edilen işlemde öldürülen teşkilatın lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin DEAŞ içinde en çok güvendiği adlar arasındaydı. Teşkilat elebaşının Irak’tan Suriye’ye geçişinde ve Suriye’de yeraltına inerek ‘tehlikesiz bölgelerde’ saklanmasında kritik rol üstlenen ‘Basim’ kod isimli terörist Ahmet Süleyman İ.M.’nin, 3 sene evvel başlayan teşkilattaki çözülmelerin ardından Türkiye’ye sızdığı tanımlandı.

MİT VE EMNİYET TAKİBE ALDI

DEAŞ’ın güya ‘askeri yapılanma ve silahlı eğitim dikteyi’ Ahmet Süleyman İ.M.’nin Türkiye’ye girdikten sonra sahte pasaport ve kimlikle İstanbul’a geldiği tespit edildi. Tacikistan orijinli olduğu değerlendirilen teröristin Ataşehir’de saklandığı tanımlandı. MİT ve İstanbul Emniyeti, saklandığı hücre evini günlerce takip ederek iletişimleri ile alakalı çalışma yürüttü.

Yapılan çalışmaların ardından 28 Nisan 2021 günü Ataşehir’de saklandığı apartman dairesinden çıkınca Terörle Çaba Şube Müdürlüğü takımları, Özel İşlem Timleri yardımlı harekât başlattı. Ahmet Süleyman İ.M., nezaretine alındı. Üzerinden sahte kimlik ve pasaport çıktı. Terörist çıkarıldığı duruşmaca hapsedildi.

BİR HAYLİ KANLI SALDIRIDA YER ALDI

Ahmet Süleyman İ.M.’nin, Suriye ve Irak’ta 2014’deri bu yana pek çok eylemin tasarlayıcısı olduğu belirtildi. Bir yarıyıl DEAŞ’ın Suriye’de fiili ‘başşehir’ duyuru edip kontrol kurduğu Rakka başta olmak üzere, Deyrizor ve Humus’ta uzun vakit teşkilatta faaliyet gösteren teröristin, kırsal ve şehir yapılanmalarındaki DEAŞ kadrolarına silahlı eğitim verdiği kaydolundu. El-Bağdadi’nin Suriye’de saklanmasında ve ‘tehlikesiz bölgelere’ geçişinde de rol alan teröristin çatışma bölgelerindeki teşkilat aboneleriyle iletişiminin sürdüğü belirtildi.

Bağdadi’nin sağ kolu İstanbul’da yakalandı

KILIÇLI RESİM

TERÖRİSTİN cep telefonunda yapılan tahlilde, elinde salladığı kılıçla çekilmiş resimler bulundu. Cep telefonu ve değişik dijitallerindeki ileti trafiği de analize alındı. DEAŞ’lı teröristin, İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda 5 kilo plastik patlayıcıyla ele geçirilen PKK’lılarla aynı gün tutulduğu belirtildi.