Bagram Hava Üssü’nde Taliban şov: Bir zamanlar ‘Küçük Amerika’ydı

Bagram Hava Üssü’nde Taliban şov: Bir zamanlar ‘Küçük Amerika’ydı

Afganistan’daki en büyük NATO hava üssü ve Amerika Birleşik Devletleri eforlarının ana karargâhı olan Bagram, Taliban’ın eline geçti. Amerika Birleşik Devletleri sancaklı kuleleri, fast-food zincirleri,

MEŞAKKATLİ bir yolculuğun ve 29 saatlik ‘gerekli davetliliğin’ ardından girdiğimiz Afganistan’da, Amerika Birleşik Devletleri ve NATO’nun en büyük sembolü olan ancak çekilirken sanki kaçarcasına boşaltmak zorunda kaldıkları Bagram Hava Üssü’ne gitme kararı aldık. Kabil’den 45 km uzaklıktaki üsse giderken, çok rakamda Taliban eforlarının oluşturduğu hakimiyet noktasından geçtik.
Bagram Hava Üssü’nde Taliban şov: Bir zamanlar ‘Küçük Amerika’ydı
ÜS YOLUNDA BÜYÜK RİSK SIÇRATTIK

Amerika Birleşik Devletleri’nin geride vazgeçtiği askeri zırhlı vasıtaları fotoğraflamak için durduğumuzda büyük bir risk sıçrattık. Yanımıza koşarak gelen Taliban eforları, bizi uyararak alandan çıkardı. Onların ihtarıyla mayınlı bölgeye girmekten son anda kurtulmuş olduk. Üsse geldiğimizde girişte yeniden Taliban eforlarınca evvel izinlerimiz hakimiyet edilerek, üs mesulü komutanlarına bilgi aktarıldı. Uzun müddet bekleyiş sonrası girdiğimiz Bagram Üssü’nün içinde resim sürüklemek ve haber hazırlamak için ikinci defa izin aldık. Üssün içini dolaşırken Taliban bize refakat etti.

RESTORANLARIN HEPSİ KAPANMIŞ

Bir şehir büyüklüğündeki alana kurulmuş olan Bagram Üssü’nü vasıtayla dolaşmamız saatlerimizi aldı. Amerika Birleşik Devletleri eforlarının ana karargâhı ve NATO hava üssü olan Bagram’da Taliban eforları sanki gösteri yaptı. Başşehir Kabil’in takribî 45 km kuzeyinde yer alan Bagram, Afganistan’daki en büyük NATO hava üssü olmasının yanı gizeme, ülkedeki Amerikan güçlerinin de ana karargâhı olarak kullanılıyordu. Amerikan askerleri ile NATO eforlarının çekilmesiyle üs Taliban’a kaldı. Bagram’da artık Taliban sancağı dalgalanıyor. Bir şehir büyüklüğündeki üssün kulelerinde Taliban’ın orduları nöbet yakalıyor. Amerika Birleşik Devletleri’liler giderken Bagram’da çok rakamda pet şişe su, hazır yemek, enerji meşrubatları, spor malzemeleri, telefon gibi eşyaları da vazgeçti. Üste büyük hangarlar, hakimiyet kuleleri, ev, spor salonları, bir hayli öğrenilmiş fast-food zincirlerinin şubeleri bulunuyordu. Şimdi hepsi kapanmış...
Bagram Hava Üssü’nde Taliban şov: Bir zamanlar ‘Küçük Amerika’ydı
‘Amerika Birleşik Devletleri’YE İŞTE BÖYLE DİZ ÇÖKTÜRDÜK’

Üste bulunan kulelerden birinin altında kendine bağlı eforlarla sualleri cevaplayan Taliban komutanı, “Amerika’ya, kafirlere, diz çöktüren mücahitler bunlar. Amerikalılara darbe vurduk, onları işgal ettiği topraklarımızdan savaşarak gönderdik. 20 yıldır süren savaşta mücahitler galip çıktı, Amerika kaybetti. Zafer mücahitlerin, İslam’ın oldu. Bu toprak şehitlerin toprağı, artık uyanış zamanı. Dünyanın her yerinde kafirleri yeneceğiz” dedi.
Bagram Hava Üssü’nde Taliban şov: Bir zamanlar ‘Küçük Amerika’ydı
Amerika Birleşik Devletleri VE NATO 20 YIL KULLANDI

Başşehir Kabil’in kuzeyinde olan Bagram Hava Üssü, 1950’li senelerin sonunda Amerika Birleşik Devletleri tarafından inşa edildi. 1979’daki Sovyet işgalinden sonra bu üs ehemmiyetli bir harekât merkezi oldu. 11 Eylül 2001’deki terör ataklarından sonra ise Amerika Birleşik Devletleri, Hindukuş Dağı’nın karlı doruklarının çevrelediği bu üsse yerleşti. Üsse İkiz Kuleler’in enkaz parçalarının ufak bir kısmı da gömüldü. Bir cezaevinin de bulunduğu üssün ismi, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilâtı’nın CIA eziyet usulleri uyguladığı “kara kuruluşlar” arasında da geçti. Amerika Birleşik Devletleri, Bagram’da Burger King’i, sinema gösterimleri, yürüyüş yoluyla sanki 10 bin popülasyonlu “ufak bir Amerika” yarattı. Marketler, fast-food büfeleri, spor salonları ve “tüm kahvelerin anası” gibi lakaplarla anılan bir kafeye de sahip olan Bagram, Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’daki varlığının en ehemmiyetli simgesiydi. Amerika Birleşik Devletleri başkanları George W. Bush, Barack Obama ve Donald Trump tarafından ziyaret edilen üste bir ara Amerika Birleşik Devletleri asker rakamı 30 bini bulmuştu. Amerika Birleşik Devletleri, temmuz başında üssü kaçarcasına boşalttı.
Bagram Hava Üssü’nde Taliban şov: Bir zamanlar ‘Küçük Amerika’ydı
TALİBAN’DAN KAÇIP TALİBAN’A KALDILAR...

Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan çekileceği açıklamasından hemen sonra Taliban eforları da harekete geçmişti. Taliban’ın Kabil dışındaki bölgelerde hakimiyeti sağlamasıyla çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 8 bin 500 birey de Kunduz, Tahar, Bağlan ve Daykundi gibi bölgelerden kaçarak başşehir’e göç etti. Burada derme çatma, naylonlardan yapılma çadırlara yerleşen aileler güç koşullarda yaşam çabası veriyor. Kabil’in de Taliban’ın hakimiyetine geçmesiyle kaygı ve fobi içinde bekliyorlar. Aileler, beynelmilel dayanak kuruluşlarından destek arz ediyor.
Bagram Hava Üssü’nde Taliban şov: Bir zamanlar ‘Küçük Amerika’ydı
Çoğu çocuk ve kadın 8 bin 500 kişi, Kabil’de derme çatma çadırlarda hayat çabası veriyor.

Kunduz şehrinden 15 şahsiyet ailesiyle Kabil’e göç ettiğini söyleyen Leylaman Cumahan, “Taliban şehrimize saldırdığında fobiden ailemle beraber kaçtık, Kabil’e geldik. Burada caddede kaldık, ne gıda, ne meşrubat var. Dayanak eden yok, naçar vaziyetteyiz” diyor. Seytgül İbrahim’in de suratından kaygı okunuyor: “Ailemle Taliban’dan kaçarak günlerce yol geldikten sonra Kabil’e eriştik. Burada naylondan yaptığımız yerde kalıyoruz. Pak su yok, tuvalet yok, yemek yok. Çocuklarımın hepsi hastalandı. Taliban bizi öldürecek fobisiyle kaçmıştık, şimdi burada da Taliban var, ne yapacağımızı öğrenmiyoruz, fobi içindeyiz.”
Bagram Hava Üssü’nde Taliban şov: Bir zamanlar ‘Küçük Amerika’ydı
ZAFER TURU

Roket ve ağır makineli silahlarla pikapların kasasında üs içinde tur atan, Amerika Birleşik Devletleri’nin kullanılmaz hale getirerek hangarda vazgeçtiği askeri helikopterin kokpitini de yakından araştıran Taliban eforları, bize bol bol poz verdi.