Bahşiş uğruna çekyat oyunu

Bahşiş uğruna çekyat oyunu

Erzurum Yakutiye’deki Çaykara Sokağı’nde taşıdıkları kanepeyle düğün kafilesinin önünü kesen 2 çoçuk, etraftakilerin tepkisini çekti.

Çocuklar bahşişlerini aldıktan sonra yolu açtı. Öğretmenevi kavşağında ilerleyen gelin arabasının önünü kesen bir çocuk ise sürücünün tepkisine aldırış etmedi. Vasıtanın önünde bahşiş almayı bekleyen çocuk, etraftaki yurttaşların tepkisi üzerine yoldan çekildi. Gelin arabasından bahşiş kapabilmek kısmetine akan trafikte yaşamlarını riske atan çocuklar, gün boyu geçecek kafileleri bekliyor.

’BİR ÇÖZÜM KOŞUL’

Oğlunun düğün merasiminde bahşiş kapma yarışına giren çocuklara harçlıklarını veren Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Sağlık Kurumu Bevliye Kısmı Öğretim Abonesi Prof.Dr. Yılmaz Aksoy, “Oğlumu evlendirdim, hoş bir düğün oldu. Bahşiş toplayan çocuklara harçlık vermek benim güzelime gidiyor. Ancak çocuklar canlarını riske atıyor. Özellikle bazı düğün sahipleri de çocuklara bahşiş vermemek için vasıtalarını hakimiyetsiz sürerek çocukların can güvenliğini riske sokuyor. Bunun bir biçimde analiz etilmesi gerekli. Birkaç zarf verip kurtulmaya çalışıyoruz” dedi.