Bakan açıkladı! 875 milyon lira hibe verilecek

Bakan açıkladı! 875 milyon lira hibe verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Toplam yatırım meblağı 1,9 milyar lira olan 493 proje onaylandı. Onaylanan bu projelere ise 875 milyon lira hibe dayanağı vereceğiz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırsalda kalkınma vizyonu kapsamında duyuruya çıkılan IPARD-2 AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı 10. Müracaat Çağrısı müracaatlarını nisan ayı içerisinde aldıklarını belirterek, bu kapsamda toplam yatırım meblağı 1,9 milyar lira olan 493 projenin onaylandığını ve onaylanan projelere 875 milyon lira hibe dayanağı vereceklerini bildirdi.

Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok kazanç, istihdama daha çok katkı emeliyle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Müesseseyi TKDK aracılığıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ettiklerini ifade etti.
Türkiye'nin son 19 senede büyük bir kalkınma atağına imza attığını belirten Pakdemirli, şunları kaydoldu:

"Her alanda sihrime, her alanda kalkınma vizyonuyla başlayan bu atılım yarıyılında, tarım ve kırsal her zaman ilk sıralarda yer aldı. Bir Hayli mahsulün anavatanı olan Anadolu toprakları, bu süreçte büyük bir metamorfoza sahne oldu. Sağladığımız desteklerle, kırsalda binlerce çağdaş kuruluş heyetti. Bu kuruluşlar imalinin eforunu artırırken on binlerce bireye de yeni istihdam kapılarını açtı."

Pakdemirli, kırsalda kalkınma vizyonu kapsamında duyuruya çıkılan IPARD-2 AB Kırsal Kalkınma Hibe Programı 10. Müracaat Çağrısı müracaatlarını nisan ayı içerisinde aldıklarını vurgulayarak "Bu çerçevede toplam yatırım meblağı 1,9 milyar lira olan 493 proje onaylandı. Onaylanan bu projelere ise 875 milyon lira hibe dayanağı vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Yıl sonuna kadar projelerde analizlerin süreceğini ve analizi bitirilen projeleri açıklamaya devam edeceklerini bildiren Pakdemirli, "2021 seneyi içerisinde 11 değişik sektörde yatırımları bitirilen toplam 2 bin 603 projeye 805 milyon lira hibe ödemesi hakikatleştirdik ve ülkemize 1,2 milyar liralık yatırım kazandırdık." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, 2021 seneyi içerisinde hibe ödemesi yapılan projelerin sektörel dağılımı, "nebatsal yapım 1353, zanaatkarlık ve katma bedelli mahsuller 163, kırsal turizm 188, yerel kalkınma ve tarım-etraf 44, arıcılık 167, su mahsulleri yetiştiriciliği 9, hayvancılık 300, yiyecek harekâta 192, yenilenebilir enerji 157, teknik destek projesi 2, makine parkı ise 28" biçiminde hakikatleşti.

: İlginize Sürükleyebilir Taliban'a soğuk duş! Resmen kapıyı kapattılar...Çatışmalar şiddetlendi! İşte son durum...İçişleri'nden 81 şehir valiliğine direktif! Dikkat: Pazartesi başlıyor

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın