Bakan açıkladı! Ödemeler bugün hesapta

Bakan açıkladı! Ödemeler bugün hesapta

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "2020 seneyi su mahsulleri yetiştiriciliği kapsamında üreticilerimize 85 milyon liralık yardım ödemesini bugün yapıyoruz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 seneyi su mahsulleri yetiştiriciliği kapsamında üreticilere 85 milyon liralık yardım ödemesinin bugün yapılacağını bildirdi.

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su mahsulleri sektörünü yaptıkları yeni tertip etmelerle her sene desteklemeye devam ettiklerini bildirdi. Pakdemirli bu kapsamda, özellikle alabalık ve Türk somonu yetiştiriciliği başta olmak üzere toplamda 85 milyon liralık imal dayanağını bugün yetiştiricilerin hesaplarına aktaracaklarını kaydoldu. 2002 senesinden itibaren sektöre yardım sağlandığının altını çizen Pakdemirli, "Verdiğimiz yardımlar sayesinde 2002 senesinde 61 bin ton olan imalimiz, 2020 senesinde 420 bin tonun üzerine çıktı. Su mahsulleri imal bedeli ise 212 milyon TL’den takribî 13,5 milyar TL’ye yükseldi. Su mahsulleri imalimiz pandemiye karşın geçen sene bir evvelki seneye göre yüzde 13 oranında rekor bir çoğalış gösterdi" dedi.

Pakdemirli, 2002 senesinde 27 bin ton olan su mahsulleri ihracatının 2020 senesinde 200 bin tona, bedel olarak 97 milyon dolardan 1 milyar 64 milyon dolara eriştiğini, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 80den fazla ülkeye ihracat hakikatleştirdiklerini belirtti. Türkiye’de üretilen balıkların ihracat rekorları kırarak dünyaya satılmasının çok ehemmiyetli olduğunu belirten Pakdemirli, son yarıyılda iç tüketimdeki çoğalışın da neşelendirici olduğunu ifade etti.

2018 senesinde başlattıkları proje ile Türk somonunun dünyada kabul gördüğünü ve marka olduğunu anlatan Pakdemirli, uyguladıkları projeler ve yardımlarla 2020 senesinde 60 milyon dolarlık somon ihracatı hakikatleştirildiğini, bu ihracatın önümüzdeki senelerde daha da çoğalacağını kaydoldu.