Bakan Akar: Operasyonlarımız artan bir şekilde devam edecek

Bakan Akar: Operasyonlarımız artan bir şekilde devam edecek

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, yapılan işlemlerle alakalı ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Bakan Akar, "Ulusal Korunma Bakanı Akar: "Mehmetçiğin soluğu teröristlerin ensesinde. Harekâtlarımız…

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, teröristlerin büyük fobi içinde olduğunu, bunun istihbarat raporlarına yansıdığını, "fobinin dağları sardığını" belirterek "Mehmetçiğin soluğu teröristlerin ensesinde. Bu sonuna kadar devam edecek. Taarruzi bir kavrayış ve harekâtlarımız çoğalan bir şiddetle devam edecek." dedi.

Bakan Akar, birliktesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Güçleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Güçleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Güçleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile 23. Piyade Tümen Komutanlığı Harekat Merkezi'nde hudut hattında ve ötesinde vazife yapan birlik komutanlarıyla video konferans usulü ile buluşma yaptı.

Türk Silahlı Güçlerinin vazifesinin, hudutlarının güvenliğini sağlamak, en son teröristi tesirsiz hale getirerek asil halkını terör belasından kurtarmak olduğunu vurgulayan Bakan Akar, "Ülkemizin ve halkımızın güvenliği için yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptık bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Gerek yurt içi gerekse hudut ötesinde faaliyetlerin devam ettiğini ifade eden Akar, "Kışın güçlü hava ve arazi koşullarında bir hayli negatifliğe karşın Türk Silahlı Güçleri üyeleri iftihar etilecek biçimde kendilerine verilen vazifeyi büyük bir galibiyetle yerine getirdiler." dedi.

Alınan temkinlerle teröristlerin hudut geçişlerinin eksildiğini vurgulayan Akar, bunun hudut güvenliği ile ulusun rahat ve huzuruna pozitif tesirlerinin olduğunu aktardı. "İleriden korunma"nın ehemmiyetine değinen Akar, şunları söyledi:

"Tam istihbarat raporları şunu gösteriyor, teröristler Mehmetçiğin soluğunu her zaman enselerinde hissediyorlar. Mehmetçiğin soluğu teröristlerin ensesinde. Bu sonuna kadar devam edecek. Taarruzi bir kavrayış ve çoğalan bir şiddetle harekâtlarımız devam edecek. Ne zamana kadar? En son terörist tesirsiz hale getirilinceye kadar. Böylece uzun senelerden beri devam eden terör belasından asil ulusumuzu kurtaracak ve güvenliği sağlayacağız. Bu güvenlik yalnızca bizim için değil, aynı zamanda arkadaş ve kardeşimiz Irak’ın da güvenliğine çok ehemmiyetli katkılar sağlayacak, bölgeye huzur ve güvenliğin hızla gelmesi de böylece muhtemel olacak."

"FOBİ TAM DAĞLARI SARDI"

Bakan Akar, Irak’ın kuzeyinde "şer odakları"nın bir araya geldiğini de ifade ederek şöyle konuştu:

"Nerede? Sincar’da. Nerede? Mahmur’da. Bunların da bir an evvel tesirsiz hale getirilmesi için yapılması gerekenlerin en kısa zamanda yapılmasını bekliyoruz. Buradaki büyümeleri yakından takip ediyoruz. Bu mevzuda Iraklı kardeşlerimizle her türlü koordinasyonu yapıyor ve her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu da muhataplarımıza söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Iraklı komşularımızın bu mevzuda gerekenleri yapacağına inanıyoruz ve bunu yakından takip ediyoruz."

Teröristlerin kaçacak yerlerinin kalmadığını, bunu teşkilatın güya elebaşlarının çok iyi bildiğini dile getiren Akar, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Artık oturdukları yerlerde rahat değiller. Büyük bir fobi ve evham içindeler. İki gece aynı yerde yatamadıklarını öğreniyoruz. Bu fobi tam dağları sardı. Zira Mehmetçiğin nefesine enselerini seziyorlar. Allahın İzniyle korktukları başlarına gelecek. Bu mevzuda kararlıyız, azimliyiz. Terör örgütü PKK sonunu geldiğini öğreniyor. Güya idareyici kadrosu alttakilerin asılları görmelerini yasaklamaya çalışarak, baskıyla, çileyle terör iktidarlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bunun nafile bir çaba olduğunu kendileri de biliyor. Çırpınıyorlar. Çırpınmaya devam edecekler fakat bunun sonunda da yok olacaklarını öğreniyorlar."

"YUNAN KOMŞULARIMIZIN PROVOKATİF EYLEMLERİ DEVAM EDİYOR"

Ege’de, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’taki büyümelere de değinen Akar, "Biz bugüne kadar olan son derece mantıklı, manalı siyasetlerimizi aksaksız, yetersizsiz yürütmeye devam ediyoruz." dedi.

Akar, burada beynelmilel hukuk, iyi komşuluk ilişkileri ve diyaloğun temel olması gerektiğine işaret ederek "Biz hadiselerin tırmanmasından, gerilimden yana değiliz." diye konuştu.

Türkiye’nin iyi amacını her zaman gösterdiğini ifade eden Akar, şunları aktardı:

"Bizim yapıcı, pozitif, barışçıl, ziyarete sarih davranışımıza karşın ne yazık ki Yunan komşularımızın provokatif eylemleri devam ediyor, gerilimi tırmandırıyorlar. Orada tehdit dilini kullanarak kendilerince birtakım maksatlar peşinde koşuyorlar. Bunların hepsinin nafile olduğunu, bu mevzuda tehdidin ülkemize, halkımıza, silahlı güçlerimize hiçbir tesirinin olmayacağını, bu yol ve usullerle hiçbir çözümün ortaya çıkmadığını da her seferinde söyledik söylemeye devam ediyoruz."

"BİZ KARAR, SULH İÇİN ZORUNLU KATKILARI YAPTIK, YAPIYORUZ"

Türkiye’nin ikili ilişkiler, BM, NATO, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde karada, denizde, havada, bölge ve dünya sulhuna çok ehemmiyetli katkılar sağladığını ve buna devam ettiğini vurgulayan Akar, şunları kaydoldu:

"Biz karar, sulh için zorunlu katkıları yaptık, yapıyoruz fakat ne yazık ki bizim beynelmilel hukuku temel alarak yaptığımız çalışmalara karşılık Yunanlı komşularımız, aralıksız bu hukuku eskitmekte, beynelmilel hukukun dışında birtakım arzlarla, söylemlerle, birtakım mevzuları bazı yandaşlar bulsa bile reel olmayan mevzuları ortaya atmak suretiyle bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekli. Belki taraftar bulabilirler ama bunlar hukuka ters. Beynelmilel hukuk muhakkak, bunun dışında birtakım iddiaların rastgele bir geçerliliği yok. Geçici olarak bazı şeylerde bazı ilerlemeler kaydolabilirler ama bunun bir sonu olmadığını da görmeleri gerekli artık. Bu mevzuda temel olan beynelmilel hukuktur. Beynelmilel Adalet Divanının kararları, bu kararların mevcudiyetini öğrenmemiz gerekli. Beynelmilel hukuka uygun olarak davranmaya çağırıyoruz muhataplarımızı. Biz biliyoruz ki beynelmilel hukuk, Beynelmilel Adalet Divanı diyor ki bundan evvel bir hayli kere söylediler, 'Adaların kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgesi yok, olamaz.' Bunun öğrenilmesi, bu temellerin kabul edilmesi gerekli. ‘Bana göre olunca var, sana göre olunca yok’ gibi birtakım yol ve usullerle, birtakım kandırmacalarla, birtakım yanılsamalarla bir yere varılamayacağını görmeleri gerekli. Biz bu bütüncül davranışımızı, bu diyalog çağrımızı iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde beynelmilel hukuk çerçevesindeki çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

Laflarının sonunda şehit ve gazileri minnetle yad eden Akar, "Peygamber ocağı olarak da öğrenilen ve bu ulusun bağrından çıkan Türk Silahlı Güçleri, usun ve bilimin ışığında, tüzük ve yasalar çerçevesinde Cumhurbaşkanımızın yönergeleri yönünde 'Ölürsem şehit kalırsam gazi kavrayışı' içinde her türlü güçlüğe göğüs gererek halkının emrinde, misyonunun başındadır." ifadelerini kullandı.