Bakan Akar'dan ABD açıklaması

Bakan Akar'dan ABD açıklaması

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında teknik kurullar ve Korunma bakanları arasındaki görüşmeler ardından yakın zamanda atılacak somut bir adım olup olmadığının sorulması üzerine…

Bakan Akar, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan kabine buluşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Akar, Afganistan'daki Hamid Karzai Beynelmilel Havalimanı'nın işletilmesi ve güvenliği mevzusunda başta Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanı Lloyd James Austin olmak üzere bazı mevkidaşlarıyla yaptığı telefon görüşmeleri anımsatılarak, sürecin nasıl gittiğinin sorulması üzerine, "Biz, 'Afgan kardeşlerimiz, kardeş Afganistan' diyoruz. Onlarla köklü tarihi ve kültürel bağlarımız var. Onların barışı, sükunu, huzuru ve güvenliği bakımından yapacağımız ne varsa şimdiye kadar yaptık, bundan sonra da aynı güzergahta çalışmaya devam edeceğiz. Afganistan'ın politik, sosyal yapısıyla içinde bulunduğu genel gidişatı da dikkate alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Süreç başladı, görüşmeler devam ediyor" dedi.

'POZİTİF BÜYÜMELER MEVZUBAHİSİ'

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında teknik kurullar ve Korunma bakanları arasındaki görüşmelerin nasıl geçtiğinin sorulması üzerine Akar, "Gayet yapıcı, gayet pozitif görüşmeler asıllaştırıldı. Çalışmalar devam ediyor. Afganistan'a dayanakçı olmak isteyen öteki ülkeler var onlarla da konuşuyoruz. Çok doğrultulu bir hadise. Hem Afgan kardeşlerimizle hem NATO, AB, beynelmilel cemiyetle süreci devam ettirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Görüşmelerin ardından yakın zamanda atılacak somut bir adım olup olmadığının sorulması üzerine Akar, "Görüşme güzergahında Sayın Austin ile beraber mutabık kaldığımız mevzular var. Ayrıca NATO'da Türkiye'nin teşebbüsleriyle pozitif büyümeler mevzubahisi. Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Biden ile görüştü. Biz Amerika Birleşik Devletlerili mevkidaşımızla görüştük. Öteki dostlarımız görüştü. Bir çerçeve çizildi, tanımlanan alanda çalışmalar devam ediyor" ifadelerini kullandı.

'TÜM BÜYÜMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ'

Akar, Türkiye'nin Afganistan'daki tüm faaliyetlerini Afganların çıkarları güzergahında yerine getirdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"20 yıldır oradayız. Muharip vazife almadık. Danışmanlık yaptık, bakım, onarım, inşaat vazifelerini yerine getirdik. Hamid Karzai Beynelmilel Havalimanı'nı 6 yıldır işletiyoruz, şimdi de bunun devamı. Emelimiz, Afgan kardeşlerimizin güvenlik, huzur ve refahı için katkılarımızı devam ettirmektir. Havalimanının sarih olması, çalıştırılması gerekli. Bunu tam ülkeler de söylüyor. Havalimanı çalışmadığı takdirde ülkeler oradaki diplomatik misyonlarını sürüklemek gidişatta kalacak. Zira tehlikesiz irtibat, erişim olmadığı zaman orada kalamazlar. Böylesi bir gidişatta Afganistan, izole bir devlet haline gelecek, beynelmilel ilişkiler bakımından çok ciddi kasvetler yaşayacak. Bununla beraber havalimanı rasyonel biçimde çalışmazsa eğitim, sağlık, ticaret için yurt dışına gitmek zorunda olanlar ne yapacak? Bir devletderi bahsediyoruz. Bunların Afgan kardeşlerimizin huzuru, refahı ve büyümesini de negatif etkileyecektir."

Bakan Akar, Taliban'ın ülkede giderek tesir alanının genişlediği iddialarının sorulması üzerine, "Tacikistan, Özbekistan hudut güvenliği dahil oradaki tüm büyümeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye'ye müteveccih mümkün göç dalgasına bakıyoruz. Tüm olasılıkları çok doğrultulu değerlendiriyoruz. Çok şükür şu an bir kasvet yok" değerlendirmesinde bulundu.