Bakan Akar’dan F-16 satışını şarta bağlayan tasarıya tepki: ABD oyuna gelmemeli

Bakan Akar’dan F-16 satışını şarta bağlayan tasarıya tepki: ABD oyuna gelmemeli

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye F-16 satışını koşula bağlayan tasarısına tepki göstererek, “Süreç devam ediyor. Askeri, politik, diplomatik

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Yunanistan'ın, Türkiye'ye F-16 satılmamasına müteveccih faaliyetleri ile Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisinin Milli Korunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı'na "Türkiye'ye F-16 satışını koşula bağlayan" ilave etmeyi kabul etmesine ait değerlendirmesi sorulan Akar, tedarikle alakalı sürecin sürdüğünü ve bunu yakından takip ettiklerini belirtti.

"TESİR ETMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Yunanistan'ın mevzuyu beynelmilel ilişkiler normlarında açıklama edilemeyecek ebatlara getirdiğini ifade eden Akar, "Yunanistan, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri askeri kurulları arasında F-16 tedariki ve modernizasyonuna müteveccih varılan uzlaşmaya, muhtelif teşebbüslerle ellerinden geldiğince tesir etmeye çalışıyor" diye konuştu.

"Amerika Birleşik Devletleri’NİN BU OYUNA GELMEMESİNİ BEKLİYORUZ"

Türkiye’nin arzlarının hem Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri hem de NATO ilişkilerine uygun olduğunu vurgulayan Akar, “Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri görüşmelerde Türkiye’nin ehemmiyetli bir bağlaşık olduğunu, NATO yetkilileri de Türkiye'nin ehemmiyeti ile beraber teröristle, göçle gayretindeki galibiyetini ifade ediyorlar. Hal böyle iken bu vaziyeti nasıl açıklama edeceksiniz? Bir milletvekili, bir grup çıkmış orada birtakım manipülasyonlar, dezenformasyonlarla ortalığı karıştırıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu oyuna gelmemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"BEKLENTİMİZ SAĞDUYUNUN EGEMEN OLMASIDIR"

NATO'nun güçlü olması için abonelerinin güçlü olması gerektiğini belirten Akar, "Askeri yetkililer bunun farkında, çalışmalarımızı biliyorlar, biz de görüşlerimizi tüm görüşmelerimizde sarihlikle dile getiriyoruz. Türkiye güçlü bir devlet. 'Ben sana bunu veririm ama şunu yapmayacaksın' gibi koşullu bir şeyin olmaması gerekir. Askeri kurullar arası görüşmelerde anlamlı parametrelerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Süreç devam ediyor. Askeri, politik, diplomatik anlamda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Beklentimiz sağduyunun egemen olması, makul, anlamlı çözümlerin ortaya çıkmasıdır" dedi.