Bakan Akar'dan 'Sarıkamış' mesajı

Bakan Akar'dan 'Sarıkamış' mesajı

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Sarıkamış Harekatı'nın 107'nci sene dönümü sebebiyle yayımladığı iletide, "Mehmetçiklerimizin Allahuekber Dağları'nda gösterdiği kahramanlık ve fedakarlık, jenerasyonlar

Bakan Akar, Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü sebebiyle bir ileti yayımladı. Sarıkamış Harekatı’nın 107'nci sene dönümünde şehitleri rahmet ve minnetle yad ettiklerini belirten Akar, "Mehmetçiğin ağır kış koşullarına ve her türlü güçlüğe karşın vatanı ve ulusu için ortaya koyduğu epopesi bir kahramanlık ve fedakarlık misali olan bu harekat, nedenleri ve neticeleri itibariyle tarihimizde derin izler vazgeçmiştir. Mehmetçiklerimizin Allahuekber Dağları'nda gösterdiği kahramanlık ve fedakarlık, jenerasyonlar boyu saygı ve minnet duygularıyla anımsanacak, aziz anıları bakiye kadar yaşatılacaktır. Şanlı ordumuz, ulusal ve manevi kıymetleri bahtına her türlü fedakarlığı gösteren atalarımızdan aldığı esinle, dün olduğu gibi bugün de dominantlık ve bağımsızlığımız için 'Can Verirsem şehit, kalırsam gazi' kavrayışı içerisinde her türlü tehdit ve riske karşı azim ve kararlılıkla gayret etmektedir" ifadelerini kullandı.

Geçmişte tüm negatif şartlara karşın asil halkın hakkını ve hukukunu gözetmek için gözünü budaktan esirgemeyen kahraman ordunun; bugün de faal, caydırıcı ve saygın kaliteleriyle karada, denizde ve havada, ülkenin hak ve çıkarlarını gözetmekte azimli ve kararlı olduğunu vurgulayan Akar, şunları kaydoldu:
"Bu duygu ve düşüncelerle, Sultan Alparslan'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelmemizde katkısı olan, katkı sağlayan tam devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı minnet ve saygıyla anıyorum. Sarıkamış şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizi; ebediyete gelen kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor; yaşamda olan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin değerli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin ve asil halkımızın güvenliği için her türlü güçlüğe karşı karada, denizde ve havada misyonlarını büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla yapmakta olan çok bedelli silah ve mesai dostlarımın her birini alınlarından öpüyor, kendilerine kazasız belasız, hayırlı zaferli misyonlar diliyorum."