Bakan Akar'dan terörle mücadele mesajı: Mehmetçiğin nefesi enselerinde, teröristler kaçacak delik arıyor

Bakan Akar'dan terörle mücadele mesajı: Mehmetçiğin nefesi enselerinde, teröristler kaçacak delik arıyor

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyinde artan bir şiddet ve tempoda terörle gayretin devam ettiğini belirterek, "Mehmetçiğin soluğu bu teröristlerin ensesinde. Oradaki teröristler…

Bakan Akar, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü sebebiyle Ulusal Korunma Bakanlığı tarafından tertip edilen anma merasimine katıldı. Bakanlık yerleşkesindeki Atatürk Kültür Sitesinde tertip edilen merasime, Bakan Akar ile beraber Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Güçleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Güçleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Güçleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile şehit yakınları, gaziler ve askeri personel katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan merasimde daha sonra Mehteran Birlik Komutanlığı tarafından konser verildi.

'ASİL TÜRK HALKI ORDUSUNA SAHİP ÇIKTI'

Bakan Akar, 15 Temmuz alçak darbe teşebbüsünün unutulmaması ve andırılması gerektiğini söyledi. 15 Temmuz'da eşine az tesadüfülen bir alçaklıkla karşı karşıya kalındığını belirten Akar, "Bu hıyanet karşısında Sayın Cumhurbaşkanımızın yüksek politik liderliği çerçevesinde bu musibet akamete uğratılmıştır. Bu mevzuda çok ciddi gayret verildi ve verilmeye devam ediyor. Ve bu hani darbe teşebbüsünü yapanların, bunlarla ilgili olanların sonu gelinceye kadar Türk Silahlı Güçlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri çabası devam edecektir. Ulusumuz bu kahramanlığıyla hakimliğin kayıtsız koşulsuz kendisine ait olduğunu, ulusal isteme kimsenin tahakküm edemeyeceğini tüm dünyaya bir kere daha göstermiştir. Asil Türk halkı hakimliğine, bağımsızlığına, hak ve hukukuna, devletine ve de ordusuna sahip çıkmıştır" dedi.

'23 BİN 364 ALÇAK UZAKLAŞTIRILDI'

Bu gayretin demokrasi tarihinde ehemmiyetli bir milat olduğunu ifade eden Akar, şunları söyledi:

"15 Temmuz 2016'dan bugün kadar 8 bin 415'i bakan onayı ile olmak üzere toplam 23 bin 364 alçak Silahlı Güçlerden uzaklaştırılmıştır. Yeniden 1384'ü bakan onayı ile olmak üzere 1997 emekli personelin de rütbeleri geri alınmıştır. 2 bin 125 personel hakkında ise yönetimsel süreç devam etmektedir. Türk Silahlı Güçlerinin FETÖ ile gayret kapsamında yaptığı çalışmalar sarih ve nettir. Elde edilen yeni bilgi, belge ve bilgilerle bir tam halinde çabaya kararlılıkla devam ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin şanlı üniformasını hiçbir alçağın taşımasına asla izin etmedik, etmeyeceğiz. İçimizden adiler arınıldıkça Türk Silahlı Kuvvetleri çok daha güçlü biçimde, reel evlatlarının kahramanlık ve fedakarlığıyla kendilerine verilen tam görevleri beceriksizsiz yerine getirmiş, getirmeye devam etmektedir."

'DARBE TEŞEBBÜSÜNDE SONRA 176 BÜYÜK HAREKÂT YAPILDI'

Alçak darbe teşebbüsten bir ay sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Fırat Kalkanı Harekatı ile ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini aktaran Akar, şöyle konuştu:

"Alçak darbe teşebbüsü sonrasından bugüne kadar Kara Güçlerimiz, 176 büyük çaplı harekât icra etmiştir. Suriye ve Irak’ta reelleştirilen 10 büyük harekat ile büyük bir alan terör örgütlerinden arınılmış, tehlikesiz bölgeler haline getirilmiştir. 2016 senesinden itibaren Kara Güçleri Komutanlığınca tasarlanan ve katılım sağlanan tatbikat faaliyetleri her sene bir evvelki senelere göre ehemmiyetli bir çoğalış göstererek son 5 senede 500'e yakın milli ve beynelmilel çapta eğitim, tatbikat faaliyeti büyük bir galibiyetle hakikatleştirilmiştir. Kara Güçlerimizin muharip olanak ve maharetlerinin artırılması kastıyla komando tugay sayımız 17'ye yükseltilmiştir. 17 komando tugayımızın tamamı vatanı, halkı için angaje olmuş ve görevlerinin başındadır."

Deniz Güçleri Komutanlığının ise deniz seyir vakitlerinde tüm zamanların azami seviyesine geldiğini, 2020'de 200 bin saate erişildiğini belirten Akar, "Dünyadaki en büyük orduların bile aralıksız 150 günlük seyir müddetlerini büyük zafer olarak kabul ettiği bir etrafta TCG Giresun gemimiz, 182 günlük aralıksız seyir vaktine erişerek bu alanda ehemmiyetli bir zafer elde etmiştir" dedi.

Akar, Hava Güçleri Komutanlığının da, semaların korunmasında ve terörle gayret harekatlarında son 5 senedeki harekat uçuşu sayısını büyük oranda artırdığını belirterek, "Tüm bunların yanı gizeme Kara, Deniz ve Hava Güçlerimiz daha bir hayli faaliyeti de galibiyetle icra ederek her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı olduğunu tüm dünyaya göstermiştir" diye konuştu.

'TÜRKİYE CUMHURİYETİ ARTIK ÖZNEDİR'

Dünyada çok ehemmiyetli politik ve askeri büyümeler yaşandığını, güvenlikle alakalı büyümeler yaşandığı ve bunları yakinen takip ettiklerini dile getiren Akar, "Bu çerçevede ülkemizin ve halkımızın hak ve çıkarlarını gözetmek için elimizden geldik yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu yarıyıldaki ehemmiyetli bir noktada, ülkemizin 'özne' olduğunu görelim. Artık Türkiye Cumhuriyeti devleti beynelmilel etrafta bir öznedir. Ve bu mantıkta Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin tesir ve alaka alanı genişlemiş bulunuyor. Bu hoş bir şey, onur verici bir şey fakat aynı zamanda mesullüğümüz de çoğalmış gidişatta. Dolayısıyla biz herkesten çok çalışmak durumundayız" ifadelerini kullandı.

'MEHMETÇİĞİN SOLUĞU TERÖRİSTLERİN ENSESİNDE'

Irak'ın kuzeyinde artan bir şiddet ve tempoda terörle gayretin devam ettiğini kaydeden Akar, "Bugün inlerine, sığınaklarına, barınaklarına, korunaklarına, mağaralarına girildi. Teröristlerin tam inleri, mağaraları başlarına devrildi ve yıkılmaya devam ediyor. Mehmetçiğin soluğu bu teröristlerin ensesinde. Oradaki teröristler artık hiçbir biçimde kendilerini rahat sezmiyorlar. İki gece aynı yerde uyumuyorlar ve kendilerine kaçacak delik arıyorlar" dedi.