Bakan Çavuşoğlu'ndan KKTC tepkisi: Kıbrıs Türk halkının hakkını sonuna kadar savunacağız

Bakan Çavuşoğlu'ndan KKTC tepkisi: Kıbrıs Türk halkının hakkını sonuna kadar savunacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin garantör ülke ve anavatanı olarak KKTC'nin haklarını gözetmek için üzerlerine düşeni yaptığını ve bunu yaparken de hiç kararsız etmediğini söyledi.…

Çavuşoğlu, Antalya'da televizyon, gazete, web haber ve radyo yayınları bulunan Lider Medya'nın genel merkezinin açılış merasimindeki konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye yaptığı ziyareti değerlendirdi.

Ziyaret reelleşmeden bir ay evvelinde dünya genelinde münazaraların başladığına işaret eden Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyarette ne yapacağı, ne cins açıklamalarda bulunacağının merak mevzusu olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC'de ehemmiyetli adımlar atabileceği güzergahında Rum tarafının ve Yunanistan'ın tüm dünyayı ayağa kaldırmaya çalıştığını aktaran Çavuşoğlu, Türkiye'nin her sene 20 Temmuz'da üst düzey idare ile KKTC'ye gidip, Barış ve Zafer Bayramı faalliklerine katıldığını andırdırdı.

Bunun bir ulusal mesele olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız bu ziyareti hakikatleştirdi. KKTC'nin gerek Doğu Akdeniz bakımından gerekse hidrokarbon açısından haklarını gözetmek için garantör ülke ve anavatanı olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, bunu yaparken de hiç kararsız etmiyoruz. Bundan sonra da kararsız etmeyeceğimizden herkes emin olsun. Hiçbir biçimde KKTC ve Türkiye'nin haklarını korunurken kararsızda düşmeyiz, zorunlu adımları atarız."

Çavuşoğlu, ABD'nın aynı gün Kıbrıs Rum Kesimi ile dayanışma buluşması hakikatleştirdiğini kaydetti.

KAPALI MARAŞ'IN AÇILMASI

KKTC'de "Kapalı Maraş" ile alakalı açıklamaların da dünyada yankı uyandırdığını dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Kapalı Maraş ile alakalı eskiki ziyaretimizle bir adım atılmıştı. Bazı kamu alanları ulusa açıldı, şimdi ise minik bir kısmı askeri statüden temizletilerek oradaki mal sahiplerinin kullanımına açılıyor. Hiçbir biçimde mülkiyet hakkı ihlal edilmiyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları da ihlal edilmiyor, beynelmilel hukuk da ihlal edilmiyor. Burada en çok Rum kesiminin, Güney Kıbrıs'ın vatandaşları var. Güney Kıbrıs'tan Rumlar buradaki mallarını kullanmak için müracaatta bulunuyorlar, 'buraları açın, kendi malımızı kullanamıyoruz senelerdir, atalarımızın, ecdadımızın malları var.' diyorlar. Herkesin var, yalnızca Rumların değil. Herkes malını kullanmak istiyor."

"KKTC'YE VERDİĞİNİZ LAFI YAKALADINIZ MU?"

Bakan Çavuşoğlu, sualin çözüme kavuşması için 53 yıldır ziyaret yapıldığını ancak her keresinde Rum kesiminin masadan kalkan taraf olduğunu ifade etti.

Buna rağmen Rum kesiminin mükâfatlandırıldığını, KKTC ve Kıbrıs Türk toplumunun ise cezalandırıldığına dikkati sürükleyen Çavuşoğlu, laflarını şöyle sürdürdü:

"Federasyon için ziyaret yapıldı, her keresinde masayı yıkan, masadan kalkan, halkoylamasında yalanlayan kim oldu? Rum kesimi oldu. Şimdi bakıyoruz, beynelmilel hukuktan bahsediliyor, peki siz beynelmilel hukuka ve uyuşmalara aykırı bir biçimde Rum kesimini AB'ye abone yaparken beynelmilel hukuk neredeydi? Biz bunları kendilerine anımsattık, ne dediler öğreniyor musunuz? 'Biz yasal karar almıyoruz, politik karar alıyoruz'. İşine geldiği zaman 'yasal karar almıyoruz, başka bir deyişle yasal hiçe sayıyoruz, politik karar alıyoruz' diyebiliyorlar. İşine gelmediği zaman da başkalarına beynelmilel hukuk mevzusunda ders vermeye çalışıyorlar. Vallahi usandık sizin bu ikiyüzlülüğünüzden. İnsanda azıcık utanma olur. Peki siz KKTC'ye 2004 halkoylamasından sonra verdiğiniz lafı yakaladınız mu? 'Halkoylamasında evet derseniz, üzerinizdeki ambargoları, kısıtlamaları, yalıtımları kaldıracağız' dediniz. Bununla alakalı karar da aldınız, kaç yıl oldu, 17 yıl oldu, uyguladınız mı, uygulamadınız. Sizin hangi lafınıza güveneceğiz."

Türkiye'ye müteveccih çifte standart uygulandığını anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Çifte standardın nedeni, ya benim abonem olacak ya benim arkadaşım olacak. Beynelmilel hukuk kriterleri AB azası olan veya olmayan diye ayrıma tabi midir? Hayır. Peki beynelmilel hukuk kaideleri, AB azası olan ya da olmayanlara ayrı mı uygulanır? Uygulanmaması gerekiyor. Beynelmilel hukuk kaideleri Hristiyan, Müslüman diye ayrı ayrı cemiyetler için değişik uygulanabilir mi? Hayır uygulanamaz. 'İki devletli çözüm' diyoruz, 'hayır' diyorlar, 'neden' diyoruz, 'bu isme minik, iki devlet olmaz'. Olanağı da olmadı, Rum tarafı yalanladı, bunların temel tasayı, yalnızca Rum tarafı, Yunanistan değil, beynelmilel cemiyette egemen bir Türk devletinin orada olmasını istemiyorlar, oradaki Türklerin Rumların bir azınlığı olarak yaşamasını istiyorlar, biz artık buna izin etmeyeceğiz, izin etmediğimizi gördükleri için son günlerde seslerini çıkarmaya başladılar. Kim ne derse desin, kim hangi sesi çıkarırsa çıkarsın biz kararlı bir biçimde adımlarımızı atacağız, KKTC'nin, Kıbrıs Türk toplumunun ve Türkiye Cumhuriyetinin haklarını sonuna kadar allahın izniyle korunacağız."

Çavuşoğlu, bu bakımdan medyaya da ehemmiyetli vazife düştüğünü, haklı davanın anlatılmasında basının duyarlı davranması gerektiğini söyledi.