Bakan Dönmez: 1 milyar dolarlık yatırımı devreye alıyoruz

Bakan Dönmez: 1 milyar dolarlık yatırımı devreye alıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez elektrikli arabaların rakamının çoğalacağına müteveccih projeksiyonlara bağlı olarak altyapı yatırımları için 1 milyar doların harcanacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilerleyen senelerde en ehemmiyetli mevzu başlıkları arasında elektrikli arabaların yer alacağına işaret ederek, “Elektriğin yaşamımıza girmediği nokta yok. Bizim bir yüzyıldır bindiğimiz vasıtaların yakıtı petrol türevleri iken, artık orada da ciddi bir mutasyon yaşanacak. 2030 senesinde olası vasıta rakamını dikkate alarak ağ altyapısında bir yatırıma gereksinimimiz olacak. İşte bu altyapı için 1 milyar dolarlık yatırım devreye alıyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 21 elektrik dağıtım firmayı için Enerji Piyasası Tertip Etme Müesseseyi’nda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tertip edilen 14. Elektrik Dağıtım İşletmeleri Sektör Değerlendirme Buluşması’na katıldı. Buluşmaya Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği ELDER Başkanı Kıvanç Zaimler de konuşmacı olarak katıldı. Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş., Aras Elektrik Dağıtım A.Ş., Adm Elektrik Dağıtım A.Ş., Ayedaş Elektrik Dağıtım A.Ş., Başşehir Elektrik Dağıtım A.Ş., Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş., Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş., Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş., Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., Gdz Elektrik Dağıtım A.Ş., Kayseri ve Etrafı Elektrik Türk A.Ş., Meram Elektrik Dağıtım A.Ş., Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş., Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş., Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş., Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş., Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. işletmelerinin temsilcilerinin katıldığı buluşmada ağ ağlarına ait büyümeler ve yatırımlar ele alınırken, işletmelerin tasarıları, yol haritaları, dijitalleşme maksatları masaya yatırılacak.

Bakan Dönmez buluşmada yaptığı açılış konuşmasında, 2021’de abuhava farklılığından kaynaklı elektrik kesintileriyle karşılaşıldığını andırdırarak, yaşanan su baskın, yangın, fazla kar yağışı gibi hadiselerin kriz yönetimi gibi mevzulara daha fazla ağırlık vermeleri gerektiğini andırdırdığını söyledi. Bakan Dönmez, natürel afetler karşısında her zaman dağıtım işletmelerinin hazırda yakaladığı kriz idare tasarıları olmasına rağmen bazı dağıtım işletmelerinin natürel afetlere kısa vakitte müdahale edecek altyapıya sahip olmadığını gördüklerini söyledi. Bakan Dönmez, iş güvenliği kültürünün geliştirilmesi için bugüne kadar 20 Araştırma-Geliştirme Ar-Ge projesini yaşama geçirdiklerini belirterek, “Dünyadaki iyi misalleri ve teknolojileri baz alarak gözetici ekipman ve teknik donanımlarımızı büyüttük. Böylece sahaya daha hazırlıklı ve daha deneyimli çıkmış oluyorlar” diye konuştu.

Dönmez, çalışanlara sıhhatli ve tehlikesiz bir çalışma civarı sağlayacaklarını kaydolarak, can kaybının yaşanmadığı, iş sıhhati ve güvenliği uygulamalarının devamlı geliştirildiği bir iş civarı oluşturacaklarına dikkati çekti.

“16 MİLYAR LİRASI AĞ, 4 MİLYAR LİRASI DA ÖBÜR YATIRIMLAR OLMAK ÜZERE TOPLAM 20 MİLYAR LİRALIK BİR YATIRIM YAŞAMA GEÇİRİLDİ”

Elektrik dağıtım sektörünün 2021 senesinde yaşanan küresel tedarik meselelerine karşın yatırımlarını büyük oranda yaşama geçirebildiğini ifade eden Bakan Dönmez, “Bazı firmalarımız beklenin altında kaldı ama onlara da biz bu sene içerisinde geçtiğimiz sene yapılamayan bu yatırımların karşılama edilmesi mevzusunda ikazlarımızı da yaptık. 2016-2020 seneleri arasında başka bir deyişle üçüncü uygulama yarıyılında toplam 74,3 milyar liralık elektrik dağıtım yatırımı yapıldı. 2021-2025 senelerini içeren dördüncü uygulama yarıyılı için bu sayı 124 milyar lira olarak tanımlandı. Halihazırda 16 milyar lirası ağ, 4 milyar lirası da öbür yatırımlar olmak üzere toplam 20 milyar liralık bir yatırım yaşama geçirildi” dedi.

“TASARILI BAKIM İÇİN 2021 SENESİNE TEKABÜL EDEN 3,24 MİLYAR LİRALIK BÜTÇEMİZİN 3,21 MİLYAR LİRALIK KISMINI KULLANDIK”

Bakan Dönmez, dördüncü uygulama yarıyılı için yatırım bütçesine ilaveten toplamda 21 milyar liralık bir tasarılı bakım bütçesi ayırdıklarını andırdırarak, “Tasarılı bakım için 2021 senesine baktığımızda 3,24 milyar TL’lik bütçemizin neredeyse tamamına yakınını başka bir deyişle 3,21 milyar TL’lik kısmını kullandığımızı gördük. Bu da yüzde 99,3’lük bir asıllaşma oranına eriştiğimizi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Teknik ve ticari kayıp ile çabanın geçtiğimiz senelere oranla bir düşüş gösterdiğini dile getiren Bakan Dönmez, “Kayıp oranımız 2000’li senelerin başında yüzde 20’nin üzerindeydi. Bugün ise neredeyse yarı yarıya bir düşüş olduğunu görüyoruz. Özellikle son 5-6 yıldır bir puanlık bir düşüş var. 2021 senesinde kayıp oranını yüzde 11,9 oranı ile kapatmış olduk” diye konuştu.
Bakan Dönmez, borçtan kaynaklı kesintilerin resmi ve dini bayramlar ile cuma, cumartesi ve pazar günleri yapılmamasına ait uygulamayı yaşama geçirdiklerini belirtti.

“2030 SENESİNE KADAR ELEKTRİKLİ VASITA SOKET VE AĞ ALTYAPISI İÇİN 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPILACAK”

Bakan Dönmez, ilerleyen senelerde en ehemmiyetli mevzu başlıkları arasında elektrikli arabaların yer alacağına işaret ederek, “Elektriğin yaşamımıza girmediği nokta yok. Bizim bir yüzyıldır bindiğimiz vasıtaların yakıtı petrol türevleri iken artık orada da ciddi bir mutasyon yaşanacak. 2030 senesine kadar bir projeksiyon var elektrikli vasıtada. 2030 senesinde olası vasıta rakamını dikkate alarak ağ altyapısında bir yatırıma gereksinimimiz olacak. İşte bu altyapı için 1 milyar dolarlık yatırım devreye alıyoruz” dedi.

“2030 SENESİNE KADAR DAĞITIK İMAL VE YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ İÇİN 2 MİLYAR DOLARLIK AĞ YATIRIMI YAPILACAK”

Dağıtık enerji imalinin özellikle ana ağa binen yükün eksiltilmesi açısından ehemmiyetli olduğunu hatırlatan Bakan Dönmez, “Harcayıcılarımızı da bu mevzuda teşvik ediyoruz. 2030 senesine kadar dağıtık imal ve yenilenebilir enerji teknolojileri için takribî 2 milyar dolarlık ağ yatırımı yapılması gerekiyor” ifadesini kullandı.

“TAKRİBÎ HER 9 SİBER SALDIRIDAN 1’İ ENERJİ SEKTÖRÜNE YAPILIYOR”

Bakan Dönmez, dijital mutasyon ve siber güvenlik mevzusunda da şunları söyledi:

“Son olarak dijital mutasyon ve siber güvenlik başlığından bahsedeceğim. Sektörel dijital olgunluk seviyesi diye bir çalışma yaptırdık, 1,4 çıktı. Havacılık ve korunma, sigorta, otomotiv, telekom ve teknoloji sektörlerinin gerisindeyiz bir ölçü. Dijital olgunluk seviyemizi artıracak uygulamaları yaşama geçirmemiz gerekiyor. Aksi halde harcayıcı memnuniyeti ve ağ güvenliğimiz noktasında kasvet yaşayabiliriz. Sektörel siber saldırılarda popüler olduğumuzu görüyoruz. Siber hücumların yüzde 11’i enerji sektörüne yapılıyor. Takribî her 9 siber saldırıdan 1’i enerji sektörüne yapılıyor.”

“SEKTÖRÜMÜZÜ, YATIRIM YAPMAK İSTEYEN SANAYİCİMİZİ ÜZENLERİ BİZ DE ÜZECEĞİZ”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz ise şunları kaydoldu:

“Denkliği ve herkese denk davranmayı netlikle şiar edinmemiz gerekli. Bazı dağıtım firmalarımızın mühendislik, tedarik ve montaj EPC şirketlerini öne çıkararak, kimlerin kapasite alabileceği doğrultusunda birtakım rivayetlerin oluşması kabul edilebilir bir gidişat değildir. Bununla alakalı lüzumlu çalışmaları yapıyoruz. Bununla alakalı çok apaçık kararlar almak gidişatındayız. Bir dağıtım işletmesinin temel faaliyeti şu: O bölgede elektrik ve enerji işinin harcayıcıya sardığı biçimde gitmesi. Verilecek kapasite değerinin, lisanssız imal kuruluşlarının montajı değildir. Geçen gün birisi beni masumane bir biçimde aradı. Bir dağıtım işletmesinin bir öbür dağıtım firmasına henüz yapılmadan tüketim kuruluşu kapasite tahsis etmesini istedi. Böyle bir şey olur mu? İmal kuruluşunu kim yapmışsa kapasiteyi o alacak. Bu yasanın emeli bu. Biz bu sürecin sonunda hayırlı işlerin olacağını düşünenlerdenim. Zira enerji maliyetlerinin vahim derecede çoğalması ve bizim enerji ithalatına bağımlı olmamız belki de yerel enerji kaynaklarımızın özellikle lisanssız elektrik imal kuruluşlarının şahlanmasının önünü kalemtıraş. Ama burada lütfen dağıtım firmalarımız buna mani olmasın. Bununla alakalı lüzumlu çalışmalarımızı yapıyoruz. Çok apaçık tertip etmeler yapacağız. Bu hususta sektörümüzü, yatırım yapmak isteyen sanayicimizi üzenleri biz de üzeceğiz.”

Program, açılış konuşmalarının ardından medyaya kapalı hakikatleştirilecek sektör buluşması ile devam etti.