Bakan Elvan Çinli yatırımcılarla görüştü, reform programını paylaştı: ‘Şimdi yatırımları büyütme zamanı’

Bakan Elvan Çinli yatırımcılarla görüştü, reform programını paylaştı: ‘Şimdi yatırımları büyütme zamanı’

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, değişik sektörlerden Çinli yatırımcılarla online civarda toplandı. Reform programını, yerel paralarla ticareti, yüksek teknoloji yatırımlarını, kuşak ve…

ÇİN’in beynelmilel yatırım yapan firmalarının üst düzey idareyicileri ile video konferans usulüyle toplanan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, değişik sektörlerden Çinli yatırımcılarla buluştuklarına dikkati sürükleyerek, “Reform programımız, yerel paralarla ticaret, yüksek teknoloji yatırımları, kuşak ve yol teşebbüsü mevzularını masaya yatırdık. Asıl sektör liderliğinde gelişmek için, ekonomi diplomasisini en faydalı biçimde kullanacağız” ifadelerine yer verdi.

Bakanlıktan görüşmeye ait yapılan yazılı açıklamaya göre ise Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin’in konut sahipliğinde tertip edilen ve Çinli beynelmilel firmaların üst düzey idareyicilerinin hazır bulunduğu buluşmada Elvan, Türkiye ekonomisine ait değerlendirmelerde bulundu, katılımcılara ülkedeki yatırım fırsatlarını anlattı. Türkiye’de 1100’şöhret üzerinde Çinli firmanın faaliyet gösterdiğini kaydolan Elvan, son yarıyılda başta teknoloji firmaları olmak üzere Çinli yatırımcıların ülkeye artan alakasını memnuniyetle takip ettiklerini bildirdi.

Bakan Elvan Çinli yatırımcılarla görüştü, reform programını paylaştı: ‘Şimdi yatırımları büyütme zamanı’

YENİ FIRSATLAR

Bakan Elvan, asıl sektör liderliğinde bir gelişmenin peşinde olduklarına, bu noktada da asla yerli ve yabancı yatırımcı ayrımı yapmadıklarına dikkati sürükleyerek, şu değerlendirmede bulundu: “Çin anaparalı firmalara ülkemize sundukları katma değer için teşekkür ediyoruz. Sizlerle yakın temasta kalmayı son derece umursuyoruz. Şimdi, zaman, yatırımları daha da geliştirmenin, yeni fırsatlar oluşturmanın ve hatta üçüncü ülkelerde de iş birliğimizi daha da geliştirmenin zamanı.” Temennilerinin Çinli firmaların Türkiye’de daha fazla yatırım yaparak kazan kazan ilkeyi çerçevesinde 2 ülkenin ekonomik etkinliklerine katkıda bulunması olduğunu vurgulayan Elvan, yerel paralarla ticareti de son derece umursadıklarını belirtti. Elvan, Türkiye’nin ekonomi siyasetlerinin doğrultusunun da amacının da belirli olduğunu, ekonomi siyasetlerinde “Ortodoks yaklaşımının” da uygulanmaya devam edileceğini anlattı.

GAYENİN ÜZERİNDE SİHRİME

G20 ülkeleri arasında Çin ve Türkiye’nin 2020’yi gelişmeyle kapatan 2 ülke olduğunu hatırlatan Elvan, ekonomideki derlenmenin bu sene de devam ettiğini bildirdi. Elvan tüm lider göstergelerin canlı bir ekonomiyi ortaya koyduğunu, Türkiye’nin 2021 senesini, program niyetlerinin üzerinde bir sihrime oranıyla kapatacağını ifade etti. Elvan, iç talebi de yakından takip ettiklerini, ekonomideki fazla ısınmayı önlemek için makro ihtiyati ihtiyatları uyguladıklarını kaydoldu. Ekonomide liberal ve rekabetçi piyasa kaidelerinden asla taviz vermeyeceklerini vurgulayan Elvan, bu prensipleri odağa alarak “Ekonomi Reform Programı”nı yaşama geçirdiklerini, burada yer alan eylemlerin hakikatleştirilmesiyle Türkiye’nin güçlü, sürdürülebilir ve balanslı bir sihrime patikasına kavuşacağını anlattı.Bakan Elvan, konuşmasının ardından, buluşmaya katılan üst düzey idareyicilerin Türkiye ekonomisi ve ülkedeki yatırım imkânlarına ait sorularını cevapladı.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın