Bakan Elvan: Yıl sonunda yüzde 7 civarı büyüme bekliyoruz

Bakan Elvan: Yıl sonunda yüzde 7 civarı büyüme bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Alman işletmelerinin üst düzey idareyicileriyle toplanarak, Türkiye'nin ekonomi siyasetlerinin doğrultusunun sağlam olduğunu ve Ortodoks ekonomi siyasetinde…

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Elvan, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ile Türkiye'de faaliyet gösteren Alman işletmelerinin üst düzey idareyicileriyle Hazine ve Maliye Bakanlığında toplandı.

Elvan buluşmada, Türkiye ekonomisine ait değerlendirmelerde bulunarak, katılımcılara Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattı.

"YÜZDE 7 ETRAFI SİHRİME BEKLİYORUZ"

Geçen sene Türkiye ekonomisinin yüzde 1,8 geliştiğini hatırlatan Elvan, bu seneki gelişmeye ait lider göstergelerin çok pozitif geldiğini, Türkiye ekonomisinin sene sonunda yüzde 7 etrafında bir sihrime gösterebileceğini kaydoldu.

Emtia maliyetlerindeki çoğalışa karşın cari operasyonlar tarafında umut verici büyümeler olduğuna da işaret eden Elvan, güçlü ihracat performansı, eksilen altın ithalatı ve turizm kazançlarındaki ılımlı derlenmenin bu pozitif görünümün ana itici unsuru olduğunu belirtti.

Elvan, ekonomi siyasetlerinin doğrultusunun sağlam olduğunu ve Türkiye'nin Ortodoks ekonomi siyasetinde rastgele bir farklılık olmayacağını vurguladı.

"MALİYE VE PARA SİYASETLERİ EL ELE YÜRÜYECEK"

Maliye siyasetleri ile para siyasetlerinin el ele yürüyeceğine işaret eden Elvan, mali disiplinin son 19 senede Türkiye ekonomisinin en ehemmiyetli kazanımlarından biri olduğunu ve bunu sürdüreceklerini ifade etti.

Mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reformları kapsamında kırılganlıkları eksiltme, bereketliliği ve rekabeti artırmaya müteveccih ekonomik eylemler dizisi planladıklarını belirten Elvan, tüm bu eylemlerin güçlü, sürdürülebilir ve balanslı gelişmenin sağlanmasında ehemmiyetli bir rol oynayacağını ifade etti.

Yatırımları teşvik etmek için atacakları adımlar hakkında da bilgi veren Elvan, Yatırım Teşvik Sistemini sadeleştirip yine tertip edeceklerini bildirdi.

Elvan, şunları kaydoldu:

"Öngörülebilirliği artırmak ve bürokrasiyi eksiltmek için Yatırım Anlaşmazlığı Müesseseyi’nu kuracağız. Proje bazlı teşvikler için nakit teşvik uygulamalarını başlatacağız. Yeni yatırımlar için öbür vergi ödemelerinden belli bir oranda yatırım katkı hisseyi düşülmesine izin vereceğiz. Küresel değer zincirlerinin ilave entegrasyonu için ürün bazlı destek programları uygulayacağız."

Bakan Elvan konuşmasının ardından, programa katılan Alman işletmelerinin üst düzey idareyicilerinin Türkiye ekonomisine ve Türkiye’de yatırım ihtimallerine ait suallerini de cevapladı.

Öte yandan Elvan, resmi Twitter hesabından mevzuya ait yaptığı paylaşımda, "Ülkemize yatırım yapan Alman işletmelerinin üst düzey idareyicileriyle toplandık. Ekonomik görünüm, siyaset çerçevemiz, vergisu baskın tertip etmeler, yatırım teşvikleri ve yeşil mutasyon alanlarında atacağımız adımları hisseleştik. İlişkileri daha da kuvvetlendireceğiz!" değerlendirmesinde bulundu.