Bakan Ersoy açıkladı! Hedef 25 milyon turist

Bakan Ersoy açıkladı! Hedef 25 milyon turist

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk'de Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programına misafir oldu. Bakan Ersoy, bu seneki turizm amaçlarını revize ettiklerini belirterek, "Amaçları…

Pandemide Mart ayında yaşananlardan sonra Türkiye'nin kademeli bayağılaşma programına yöneldiğini anlatan Ersoy, şayet yurttaşlar daha süratli hareket edip aşılanmayı ön tasarıya çıkarırsa Türkiye'nin süratli bir biçimde bütün banalleşmeye geçebileceği söyledi.

"PANDEMİ İLE GAYRET ÖN YARGILARLA OLMAZ"

Bakan Ersoy, müzikle alakalı uygulanan kararların da kademeli sıradanlaşmayla genişletildiğine dikkati sürükleyerek, şöyle konuştu:

"İlk bayağılaşma başladığında müzik saat 19.00'a kadardı, sonra hadise sayılarındaki düşüşle beraber ikinci aşamaya geçildi ve saat 21.00 olarak açıklandı. Sonra üçüncü aşamaya geçilerek 24.00 olarak açıklandı, başka bir deyişle her yarıyıl bir evvelki yarıyıla göre hafifletilerek uygulandı. Tekerrür bilgiler ve sayılar değerlendirilip Bilim Heyeti ve Sağlık Bakanlığı'nın teklifleri yönünde kabine tekerrür bir karar alacak. Turizm mevzusunda rakip ülkelere bakalım İspanya'ya, Yunanistan'a, yolcu tedariki veren İngiltere'ye bakalım, mesela Almanya'da saat 22.00 ve 24.00 olarak uygulanıyor, Avusturya'da 24.00 olarak uygulanıyor. Yunanistan'da caddeye çıkma yasakları tekerrür başladı. Başka Bir Deyişle biz tekerrür kapatmayı mı göze almalıyız yoksa kademeli bir biçimde gevşeterek getirmeyi mi göze almalıyız. Bence Türkiye şu an kademeli bayağılaşma mevzusunda çok doğru ilerliyor. Tam yurttaşlarımızdan şöyle bir ricam var: Böyle bir süreçte lütfen ön yargılarımızı bir yere park edelim. Pandemi ile gayret ön yargılarla olmaz. Dünyada bu işi galibiyetle idareyen ülkeler nasıl yönetiyorsa Türkiye de o biçimde idarıyor."

Galata Kulesindeki maliyetleme mevzusunda beceriksiz bilgilendirme olduğunu söyleyen Ersoy, "Kapı maliyetlerimiz yabancı ziyaretçiler için gerçeğinde. Zira biz yurttaşlarımız için müze kart uygulamasını başlattık. Tam müzelerimizin kapısından 60 liraya alarak bakanlığımızın bünyesinde olan Türkiye genelindeki 321 müzeye 1 sene süresince 2'şer kere olmak kaydıyla hudutsuz giriş hakkınız var." ifadesini kullandı.
Ersoy, Turizm Teşvik Yasasında belediyelerin rastgele bir yetkisinin alınmadığını andırdırarak, "Hatta o olmazsa olmaz diyerek korunuyor ama deniliyor ki ilave olarak bakanlık belgesi de almanız gerek. Zira sınıflandırma ve niteliğin belirli bir seviyeye getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sorgulaması koşul. Burada ilave bir belge getiriyoruz, mevcut haklara netlikle değmiyoruz." diye konuştu.

ULUS PLAJLARI

Hoş plaj noktaları tespit ederek bakanlığın işletmesi tarafından işletilen fiyatsız Ulus Plajları yaptıklarını ifade eden Ersoy, "Yoğunluklardan ve gelen pozitif tepkilerden dolayı sayılarını çoğaldırma kararı aldık. İlk etapta Bodrum ve Çeşme'de açmıştık, bu yıl Manavgat, Kemer ve Marmaris'te açarak toplamda 7 plajımız oldu, yıla allahın izniyle 14-15 tane olacak ve katlayarak geliştireceğiz." dedi.

"ONUN İSMİ GÖBEKLİTEPE OLARAK KALIYOR"

Bakan Ersoy, Göbeklitepe'nin isminin değiştiği güzergahındaki sual üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

"Göbeklitepe bizim beynelmilel markalarımızdan biri. Yeni başlatılan çalışmalarda 11 tane daha Göbeklitepe noktası tespit edildi. Orada 100 kmlik hattı bir arkeopark olarak bakanlığın himayesine alacağız. İşte bu arkeopark hattına 12 tepe diyeceğiz. Göbeklitepe de bu 12 tepeden bir tanesi, onun ismi Göbeklitepe olarak kalıyor. Bu 12 tepe arkeoloji açısından Türkiye için çok ehemmiyetli bir keşif oluyor ve Mısır için piramitler neyse Türkiye için de 12 tepe o olacak."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine göreve ilk geldiği zaman 3 direktif verdiğini aktaran Ersoy, bunların, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası, Atatürk Kültür Merkezi Atatürk Kültür Merkezi ve Rami Kışlası'nı bitirmek olduğunu dile getirdi.

KIZ KULESİ YENİLEME ÇALIŞMALARI

Bakan Ersoy, Kız Kulesi'nin dünyada en çok fotoğraflanan mekanlar arasında 5. sırada bulunduğunu belirterek, "Kız Kulesi'ni ay sonunda yenilemeye başlıyoruz, natürel şu anki yapısını da çok bozmadan ama daha önceki hallerini de dikkate alarak çalışıyoruz. Müze ağırlıklı kullanılacak biçimde bir cazibe noktası haline gelecek. Nisan 2022'de tamamlamayı kastediyoruz." biçiminde konuştu.