Bakan Ersoy, Bodrum'da 2 bin 400 yıllık lahit kapağını açtı

Bakan Ersoy, Bodrum'da 2 bin 400 yıllık lahit kapağını açtı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum ilçesinde 2 bin 400 senelik lahit kapağını açarak, analizlerde bulundu. Bakan Ersoy, "Bizi coşturan yanı hiç bozulmamış olması. Hiçbir yerden…

Bodrum'un Yokuşbaşı Mahallesi'nde geçen 8 Mart Pazartesi günü, bir inşaat kazısı sırasında lahit bulundu. İnşaat durdurulurken, alanda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından yapılan analizde lahidin 2 bin 400 senelik olduğu ortaya çıktı.

KAPAĞI VİNÇLE AÇILDI

Lahidin kapağı bugün, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı merasimde, vinçle açıldı. Kazıda M.Ö. 4'üncü asra ait bayan iskeleti bulunduğunu söyleyen Bakan Ersoy, "Lahidin kapağını sizlerle birlikte açtık. Bayan iskeleti var. Burası 2 bin 400 senelik bir yer. Halikarnasos'un bir metropol kısmı olduğu düşünülüyor. O bölgedeki bir kabirlik bölgesinde hiç bozulmamış, hiçbir yerden zarar almamış, aynı biçimde kalmış gördüğünüz gibi. İçindeki şeyler de sarsıntılardan ve natürel afetlerden etkilenmemiş. Şu an geçici olarak kapatacağız. Üzerine çadır yapıp güneşten gözeteceğiz. Daha sonra içerisindekiler de yavaş yavaş çıkartılacak. Çok şey çıkacaktır. Bir parçası çıktı. Balçığın altında olduğu düşünülüyor. Onları bulacaklar" dedi. Bodrum için iyi bir bedel kazandıklarını dile getiren Bakan Ersoy, kazı çalışmasının Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Bakan Ersoy, Bodrumda 2 bin 400 yıllık lahit kapağını açtı

'SEZON EVVELİ HOŞ BİR HABER OLDU'

Bakan Ersoy, laflarına şöyle devam etti:

"Burada bulunan tam yapıtlar müzemize transfer yapılıp orada da sergilenecek. Bodrum sezona girmek üzere, bu da sezon evveli hoş bir haber oldu. Bugün yer altıyla uğraşıyoruz. Aynı zamanda Bodrum'un arıtma ve kanalizasyon sistemlerini yapıyoruz. Onların teftişlerini yaptık. Mesken noktalarında nisan ayının ikinci haftasından itibaren kazıların üstlerini kapatıp, asfaltlamalara başlayacağız. Sezon başlamadan evvel bunları bitireceğiz. Taşra bölgelerde ve meskenin olmadığı yerlerde kanalizasyon çalışmaları devam edecek. Emelimiz sezon başlamadan evvel Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üstlendiğimiz arıtma bölgelerinde inşaatı tamamlayıp, bir sonraki sezona hazır hale getirmek."

'KUVARS TOZU İDDİALARI TABİAT MEVZUSU'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum'da yaz sezonuna hazırlanan bazı otellerin, plaja 'beyaz kum' görüntüsü vermek için mermer ve kuvars tozu döktüğü iddialarıyla alakalı olarak da "Öncelikle bu Etraf ve Şehircilik Bakanlığı'nın takip ettiği bir mevzu. Tabiatyla ilgili bir mevzu. Bir açıklama yapıldı bununla alakalı. Bodrum'da da zorunlu tertip etmeler yapılıyor" dedi.

Bakan Ersoy, Bodrumda 2 bin 400 yıllık lahit kapağını açtı

Bodrum'un sezona girmek üzere olduğunu aktaran Ersoy, sezon evveli bu büyümenin hoş bir haber olduğunu bildirdi.

Bakanlık olarak Bodrum'un arıtma kuruluşları ve kanalizasyon sistemlerini de yaptıklarını anlatan Ersoy, yürütülen çalışmaları da araştırdığını, maksatlarının 20 Nisan gibi mesken noktalarından çıkarak, asfaltlama çalışması yapmak olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak 2022 sezonu başlamadan evvel üstlendikleri arıtma bölgelerinin inşaatını tamamlama niyetinde olduklarına değinen Ersoy, bir sonraki sezona hazır girmek istediklerini kaydoldu.

Bodrum'da bazı şirketlerin sahiline dökülen "beyaz kum" görünümlü mermer tozuyla alakalı mevzunun etraf mevzusu olduğunu belirten Ersoy, " Mevzu tabiatla ilgili bir mevzu. Bununla alakalı Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız çalışma yapıyor. Bodrum'da zorunlu tertip etmeler yapılıyor." dedi.

Ersoy, tahlillerinin ardından bölgeden parçaladı.

Bakan Ersoy, Bodrumda 2 bin 400 yıllık lahit kapağını açtı