Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Büyük projede sona geldik

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Büyük projede sona geldik

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu "Kuzey Marmara Otobanı projesi ülkemiz için en ehemmiyetli projelerden biri. Kuzey Marmara Otobanı'nun son kesimi olan 7'nci kesimi de tamamladık.…

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otobanı 7'nci kesimi Habibler-Hasdal şantiye alanında bitirilen çalışmaları yerinde inceledi.

Yürütülen çalışmalar ve sona yanaşılan projeye ait bilgi veren Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otobanı projesinin 400 km uzunluğunda devasa bir çalışma olduğunu söyledi.

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Büyük projede sona geldik


Kuzey Marmara Otobanı'nun 7'nci kesimi Hasdal Kavşağı-Habibler Kavşağı arasındaki 10 kmlik kesimin de sonuna gelindiğini, burada yapılan çalışmaların tamamlandığını aktaran Karaismailoğlu, şunları kaydoldu:

"Kuzey Marmara Otobanı projesi ülkemiz için en ehemmiyetli projelerden biri. Sultangazi-Cebeci tünellerinin içindeyiz şu an. Projenin 390 kmlik kesimini daha evvel açarak yurttaşımızın hizmetine sunmuştuk. Bunun içinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü de vardı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün İstanbul şehir içi trafiğine ve boğaz köprülerine getirdiği basitliği yurttaşlarımız kullanarak gördü. Daha evvel açtığımız 390 kmlik Kuzey Marmara Otobanı'nun yakıttan, zamandan ve emisyondan kazanımı senelik 2,5 milyar TL oldu. Kuzey Marmara Otobanı'nun son kesimi olan 7'nci kesimi de tamamladık. Böylece projeyi bitirmiş oluyoruz.

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Büyük projede sona geldik


Bulunduğumuz nokta Cebeci tüneli, Hasdal-Habibler arasındaki 4.004 metre uzunluğu ile İstanbul'un en uzun tünelleri... Burası Hasdal'dan, özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden gelen yoğun trafiğin Mahmutbey kesimine kadar olan, İstanbul'un en yoğun trafik eksenlerinden biri olan kesimde çok büyük basitlik ve seçenek erişim ihtimali sağlayacak."

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Büyük projede sona geldik


"PROJENİN EN EHEMMİYETLİ KESİMİ, İSTANBUL ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNE OLAN KATKISI"

Adaletli Karaismailoğlu, proje ile beraber TEM otobanındaki yoğun trafiğe rahatlık sağlanacağını ifade ederek, "Tam hazırlıklar bitti, projemiz bitirildi. Her istikametiyle dört mısra bir proje oldu. Projenin en ehemmiyetli kesimi, İstanbul şehir içi trafiğine olan katkısı olacak." dedi.

Kuzey Marmara Otobanı projesinin Kınalı'dan Akyazı'ya kadar olan 400 kmlik kesiminin toplam maliyetinin 8 milyar dolar olduğunu andırdıran Karaismailoğlu, 7'nci kesimin maliyetinin ise 5 milyar 200 milyon TL olduğunu bildirdi.

Karaismailoğlu, "Projenin bitirilmesiyle yakıttan, zamandan ve egzoz emisyonu azalımından sağlayacağımız tasarruf da senelik 357 milyon TL olacak." ifadesini kullandı.

"İSTANBUL'UN EN UZUN, DÜNYANIN EN GENİŞ TÜNELLERİNİ HİZMETE AÇACAĞIZ"

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Hasdal-Habibler arasındaki kesimin 10 km olduğunu anımsatarak, "Bunun içinde bulunan, çift tüp devamlı olarak, 4.004 metrelik İstanbul'un en uzun tünelini hizmete açacağız. Bunlar, dünyanın en geniş, en konforlu tünelleri..." diye konuştu.

Tünellerin uslu erişim sistemleri ile donatıldığına işaret eden Karaismailoğlu, şunları kaydoldu:

"Projelerimizle beraber etraf tertip etmesine çok önemsiyoruz. Bu proje sayesinde egzoz emisyonundan sağladığımız yararların karşılığı senelik 2 bin 700 ağaca eş bedel. Şu an etraf tertip etmesi, ağaçlandırma gibi tüm operasyonları tamamladık, açılışa hazır vaziyetteyiz. Bu projeyi açtığımızda Habibler-Cebeci kavşağından Sultangazi ve Arnavutköy erişimleri çok daha kısalacak. Devamında Kuzey Marmara Otobanı'na bağlandıktan sonra Başakşehir'e erişim de çok basitleşmiş olacak. Özellikle Hasdal-Tekstilkent ve devamında Mahmutbey Kavşağı ile beraber İstanbul'un en yoğun kesitinde seçenek erişim dingili oluşturmuş oluyoruz. Tam işler bitirildi, açılışı bekliyoruz. İstanbullulara ve Türkiye'ye hizmet edecek çok kıymetli bir yapıt."

Türkiye'nin her noktasında bu gibi bedelli projeleri yapıp hizmete sunduklarını ifade eden Karaismailoğlu, bu stil projelerle ülkeye katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara