Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul, dünyanın en sıralı projelerinden biri olacak

Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul, dünyanın en sıralı projelerinden biri olacak

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi ile hem ülke ekonomisinin kazanacağını hem stratejik efor sağlayacağını vurgulayarak, "Projeyle alakalı bizden bilgi…

Bakan Karaismaioğlu, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber'de katıldığı programda, Kanal İstanbul'a ait açıklamalarda bulundu.

Yaşamın ve hayatın olduğu her yerde var olduklarını belirten Karaismailoğlu, ülkenin her yerini birbirine bağlayıp yurttaşa nitelikli hizmetler yapmak istediklerini ifade etti.

Kanal İstanbul'un en ehemmiyetli projeleri arasında yer aldığına dikkati sürükleyen Karaismailoğlu, projenin uzun zamandır ülke gündeminde bulunduğunu, "hiçbir şey yapılmadı" algısının doğru olmadığını kaydoldu.

"SEÇENEK SU YOLU KANAL İSTANBUL OLACAK"

Karaismailoğlu, 2053'ün, 2071'in ve ülkenin 100 senelik tasarılarını yaptıklarını dile getirerek, Kuzey Marmara Otobanı, İstanbul Havalimanı gibi projelerin efor ve vizyon istediğini ifade etti.

Karadeniz'in artık ticari bir göl olmaya başladığına dikkati sürükleyen Karaismailoğlu, İstanbul'dan geçen gemi rakamının 50 bini bulduğunu bildirdi.

Gemi hacimlerinin geliştiğini vurgulayan Karaismailoğlu, bunu kaldıracak yapıya lüzum olduğunu, İstanbul Boğazı'ndan tehlikesiz geçiş için yalnızca 25 bin gemi geçişinin olması gerektiğinin altını çizdi.

İlerleyen zamanlarda İstanbul'dan bu gemilerin geçemeyeceğine işaret eden Karaismailoğlu, "Beklemeye başlayacak ve gizeme olacaklar. Seçenek bir su yolu Kanal İstanbul olduğu için burayı kullanacaklar." değerlendirmesinde bulundu.

"KAYBEDECEĞİMİZ SU HAVZASININ DAHA AŞIRISINI 2 BARAJLA KAZANDIRACAĞIZ"

Lider ülke olmak için Kanal İstanbul'un olmazsa olmaz olduğunu, eşi eşi olmayan boğazlara sahip çıkılması gerektiğini belirten Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Kanal İstanbul'un maliyeti takribî 15 milyar dolar. İhaleye çıkılınca bu sayılar düşecektir. Genel projeye yük getirmeden bu projeyi yapacağız. Haziran sonu haysiyetiyle ilk köprümüzün esasını atacağız, 6 köprümüz var. 6 köprünün maliyeti 1,4 milyar dolar olacak. İmal sırasında 500 bin bireye istihdam sağlayacak. 2021 seneyi Kanal İstanbul için çok hareketli bir sene olacak. Hem ülke ekonomisi kazanacak hem stratejik efor sağlayacak. Bu projeyle alakalı bizden bilgi isteyen ülkeler var. Kendi ölçeğinde dünyanın en sıralı projelerinden biri olacak. En az 5 sene sürmesi gerek bir proje gibi gözüküyor. Allahın İzniyle tamamlayıp ülkemize kazandıracağız."

Karaismailoğlu, projenin 200'e yakın bilim adamıyla hazırlandığını belirterek, karşı çıkan anlayışın birinci boğaz köprüsünün de yapılmamasını istediğini hatırlattı.

Yeşil alanların dışarıda kaldığını, hiçbir yeşil alanın hasar görmeyeceğinin altını çizen Karaismailoğlu, "Buradaki kaybedeceğimiz su havzasını yeni yapacağımız 2 barajla çok daha aşırısını İstanbul'a kazandıracağız. İstanbul'u susuzlukla tanıştıran, çöle döndüren CHP, bize su mevzusunda dersi vermeye çalışıyor. 24 saat akan gürül gürül akan bir suyu kazandıran, barajlar yapan AK Partiye bunu söylemek onların hiç haddine değil." ifadelerini kullandı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara